AdBlue – co to jest i do czego służy?

adblue

Walka z zanieczyszczeniami emitowanymi przez samochody, zwłaszcza te z silnikami diesla, trwa w najlepsze. Po wprowadzeniu rygorystycznej normy Euro 6, w coraz większej liczbie samochodów z silnikami wysokoprężnymi zaczęły pojawiać się wtryski AdBlue.

Większość współczesnych diesli wyposażona została już w system SCR (ang. Selective Catalytic Reduction – Selektywna Redukcja Katalityczna), który do pracy potrzebuje AdBlue. Działa on jako reduktor w celu rozłożenia szkodliwych dla środowiska tlenków azotu.

AdBlue – co to jest?

AdBlue to wodny roztwór mocznika o nominalnym stężeniu 32,5 proc. (jego skład to w 32,5 proc. mocznik i w 67,5 proc. woda demineralizowana), gromadzony w osobnym zbiorniku. Jego wlew może być umieszczony pod maską, w bagażniku lub tuż obok wlewu paliwa.

„AdBlue” to zarejestrowany znak towarowy, należący do organizacji Verband der Automobilindustrie (VDA). Największym producentem AdBlue na świecie jest skandynawski koncern Yara. W Polsce jego produkcją zajmuje się Grupa Azoty.

Wyprodukowany zgodnie z normami ISO 22241, AdBlue nie jest substancją zaliczaną do niebezpiecznych ani groźnych dla środowiska.

Jak działa układ AdBlue i na co wpływa?

Roztwór mocznika wtryskiwany jest do katalizatora, który znajduje się w układzie wydechowym. Pod wpływem wysokiej temperatury z AdBlue uwalnia się amoniak, który wchodzi w reakcję z tlenkami azotu. Efektem tego chemicznego procesu jest zmiana szkodliwych związków w parę wodną i niegroźny lotny azot.

Co istotne, AdBlue dawkowany jest do katalizatora tylko w określonych warunkach temperaturowych. W temperaturze poniżej -11,5 °C ulega bowiem procesowi krystalizacji. Chociaż jest to proces odwracalny, może wywoływać problemy natury technicznej. Przy zbyt niskiej temperaturze roztwór ma mniejsze stężenie, a osiadające kryształki mogą zatykać instalację.

W dodatku warstwy skrystalizowanego na dnie zbiorników mocznika są trudne do rozpuszczenia. Aby temu zapobiec, producenci instalują we wnętrzu zbiorników grzałki. W przypadku niskiej temperatury na zewnątrz, po kilkunastu minutach jazdy rozmrożą zawartość AdBlue.

adblue zbiornikŹródło: wikimedia commons 

Korzyści płynące z AdBlue

Skoro już wiemy, jak działa AdBlue, to warto zadać sobie pytanie, po co nam właściwie on potrzebny. Otóż jego głównym zadaniem i celem jest oczywiście zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz spełnianie aktualnych norm unijnych dotyczących emisji gazów.

Przy optymalnym ustawieniu silnika, AdBlue pozwala także na obniżenie zużycia paliwa o 5%, a także zmniejsza poziom awaryjności pojazdów.

Dodatkowo, kierowcy z samochodami wyposażonymi we wtrysk AdBlue mogą liczyć na zniżki w podatkach i opłatach drogowych w Europie, czyli po prostu na dodatkowy zysk w przypadku wybrania się w dłuższą podróż.

Ile kosztuje i na ile wystarcza AdBlue?

Kiedy poziom spadnie do zera, komputer uniemożliwi dalszą jazdę samochodem. Ale spokojnie, wbrew pozorom nie trzeba AdBlue dolewać zbyt często. W autach osobowych jego zużycie wynosi zazwyczaj ok. 1,5 l na 1000 km, a czasem nawet mniej. Najczęściej pełen zbiornik AdBlue wystarcza na przejechanie nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów!

Ceny AdBlue są zróżnicowane i zależą od pojemności zbiorników, oczywiście im większy, tym wychodzi taniej. Ale równie opłacalne jest tankowanie mocznika na stacjach paliw, jeśli oferują taką możliwość. Cena zazwyczaj wynosi ok. 2 zł za litr. W przypadku zakupu w pojemniku do samodzielnego wlania, cena może wynieść ok. 40 zł za 10 litrów.

Na koniec warto dodać, że AdBlue ma silne właściwości korodujące. Jeśli więc podczas tankowania przypadkowo zachlapiesz karoserię, należy ją szybko wytrzeć, aby nie uszkodzić powłoki lakierniczej.

Źródło obrazka wyróżniającego: wikipedia / CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *