Auto detailing, czyli dbałość o szczegóły

detailing

Detailing, lub bardziej precyzyjnie – auto detailing, to bardzo popularne sformułowanie i jednocześnie sposób na biznes. Jednak jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o tego typu usługach i możliwości oddania swojego samochodu do auto spa, gdzie specjalnie wyszkolony zespół zaopiekuje się naszym ukochanym pojazdem i po kilku godzinach lub dniach odda nam go w całkowicie odmienionym stanie.

Dzisiaj mamy w Polsce sytuację zgoła odmienną i z dnia na dzień coraz większą liczbę firm, które świadczą bądź próbują świadczyć usługi detailingowe.

Czym dokładnie jest auto detailing?

Najprościej można go zdefiniować jako dbałość o szczegóły w procesie pielęgnacji samochodu. Prawdziwy detailer nie uznaje kompromisów i za pomocą dedykowanych urządzeń, akcesoriów, środków chemicznych, a przede wszystkim dzięki zastosowaniu swojej wiedzy i umiejętności jest w stanie zrealizować praktycznie każde życzenie klienta związane z kosmetyką samochodu.

Jeśli przykładowo klient w studiu detailingowym zleca wyczyszczenie felg po sezonie, to nie będzie się to wiązało wyłącznie z ich umyciem poprzez zastosowanie piany aktywnej, a potem odpowiedniego szamponu. Dla detailera będzie to dużo bardziej czasochłonne i wymagające zadanie. Aby felga odzyskała swój oryginalny blask należy przeprowadzić żmudny proces usunięcia różnego rodzaju zanieczyszczeń powstałych w procesie eksploatacji, takich jak osady metaliczne z klocków hamulcowych, lotna rdza, smoła, żywice, czasami nawet odkurz lakierniczy itp. Do usunięcia każdego z tych zanieczyszczeń potrzebne jest zastosowanie różnego rodzaju produktów, od środków dedykowanych do usuwania asfaltu i kleju (tzw. tar and glue remover) poprzez środki do usuwania osadów metalicznych (tzw. deironizatory), aż po bardzo popularną glinkę. Na koniec felgi są zabezpieczane dedykowanym woskiem lub powłoką, dzięki którym w codziennej eksploatacji nie będą się tak brudzić, a ich czyszczenie będzie znacznie łatwiejsze.

Wracając do pytania „czym jest detailing?” warto jeszcze wspomnieć, jakiego typu usługi są realizowane przez detailerów. Wachlarz jest bardzo szeroki i na pewno nie wymienimy tu wszystkich, ale najważniejsze z nich to: mycie detailingowe samochodu, detailing wnętrza, jedno i kilkuetapowe odświeżenie lakieru, korekta lakieru, aplikacja profesjonalnych wosków, powłok ceramicznych i folii ochronnych, pielęgnacja i renowacja tapicerki skórzanej, renowacja reflektorów, zabezpieczanie dachów cabrio itp.

Uwaga na pseudo detailerów!

Niestety wiele osób tylko wykorzystuje zwrot „auto detailing” dla przyciągnięcia klientów, natomiast świadczone w ich firmach usługi nie mają nic wspólnego z detailingiem, a czasem nawet ciężko je uznać za myjnie samochodowe. Zdarza się, że nasza myjnia osiedlowa nagle zmienia nazwę i pojawia się w niej słowo detailing – ale pamiętajmy, że nie zawsze, a może wręcz bardzo rzadko wraz ze zmianą nazwy i próbami zmiany wizerunku idzie również zmiana jakości, poszerzenie wiedzy, zakup odpowiednich maszyn, akcesoriów, profesjonalnej chemii. Takie firmy na szczęście nie wytrzymują na rynku zbyt długo i przy coraz większej konkurencji upadają lub podnoszą swoje kwalifikacje i starają się realizować usługi z najwyższą starannością. W tej branży raz zrażony klient już nie wróci, a co więcej będzie ostrzegał innych przed słabą jakością usług.

Obserwując dynamiczny rozwój branży detailigowej i liczbę otwieranych firm, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wielu „pseudo detailerów” psuje opinię całej branży i to niestety jest bardzo przykre zjawisko. Uważajmy więc na to, pod czyją opiekę oddajemy nasz ukochany pojazd i czy na pewno te osoby posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Jak dobrze wybrać i trafić na profesjonalistów? Na pewno warto zapoznać się z opiniami klientów korzystających z usług danej firmy – można to zrobić zarówno czytając opinie na specjalistycznych forach internetowych, jak również bezpośrednio zasięgnąć opinii klientów wyjeżdżających z danego studia detailingu. Drugą ważną informacją, którą warto sprawdzić, jest wiedza i doświadczenie – a to mogą potwierdzać certyfikaty ze specjalistycznych szkoleń w których uczestniczyli pracownicy danej firmy. Jednak najbardziej wiarygodną metodą oceny jakości jest własne doświadczenie i jeśli tylko posiadamy pozytywne opinie od innych klientów na temat danej firmy, to sprawdźmy ją sami i umówmy się na wizytę. Wówczas będziemy mogli samodzielnie ocenić poziom świadczonych usług i jakość obsługi klienta, która mogłaby być ciekawym materiałem na zupełnie osobny artykuł.

Skąd nagły rozwój branży i inwestowanie w auto detailing?

W Polsce w dużej mierze jest to związane ze stosunkowo szybkim bogaceniem się społeczeństwa, a jednocześnie traktowaniem samochodu jak swego rodzaju dobra luksusowego, o które należy dbać w sposób szczególny. Oczywiście nie możemy też zapominać o prawdziwych fanach, a może nawet fanatykach motoryzacji, dla których piękny i wyglądający jak na wystawie samochód jest czymś bardzo ważnym, bez czego zwyczajnie nie wyobrażają sobie życia. Kilka lat temu to właśnie ta grupa stanowiła najważniejszą bazę do rozwoju branży, natomiast dzisiaj z usług auto detailingu korzysta coraz szersze grono różnorodnych odbiorców. Nie można też pominąć faktu coraz większego wyedukowania klientów w zakresie potrzeby dbania o samochód i przedłużenia w ten sposób jego żywotności, ponieważ właśnie to zawsze jest finalnym skutkiem wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem MOTOGO – Auto Detailing & Car Spa. Wszystkie zdjęcia należą do MOTOGO.

One thought on “Auto detailing, czyli dbałość o szczegóły

  1. Naprawdę przydatny artykuł. Szczerze nie myślałem nad znaczeniem frazy: auto detailer, choć wniosek sam się nasuwa, kojarzyłem tylko z lepszą myjnią, nie dbałością o szczegóły 😉
    Człowiek uczy się całe życie!
    Pozdrawiamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *