Awaria samochodu – jakie mogą być jej przyczyny?

awaria samochodu na drodze

Użytkowanie auta wiąże się nie tylko z przyjemnością jazdy. To także obowiązek i koszty. Paliwo, ubezpieczenie, koszty eksploatacyjne to tylko niektóre z nich. Z największymi wydatkami wiąże się jednak zawsze awaria samochodu. 

Awaria auta, czyli wiele kłopotów i mnóstwo stresu

Zaistniała w samochodzie usterka, szczególnie jeśli jest dość poważna, przyczynia się do powstania dużych kosztów i wielu stresujących sytuacji. Jeszcze gorzej, gdy awaria wydarzy się na trasie. Wówczas, jeśli nie mamy blisko fachowej pomocy, musimy niestety skorzystać z lawety, która odwiezie pojazd do mechanika – a to wygeneruje dość duże koszty. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju sytuacji, warto przed każdym wyjazdem (szczególnie w bardzo dalekie trasy) poddać auto bardzo szczegółowemu przeglądowi. To daje duże szanse na uniknięcie awarii samochodu w drodze.

ikony - pomoc na drodze, wypadek, holowanie

Zdarzają się sytuacje ciężkie do przewidzenia

Nawet jeżeli bardzo dokładnie przejrzymy wszystkie instalacje znajdujące się w samochodzie, to niestety nie mamy 100% gwarancji, że w czasie podróży nie przydarzy nam się ciężka do przewidzenia sytuacja. Dlatego na wszelki wypadek warto zadbać o wykup ubezpieczenia, które w razie wystąpienia poważnej awarii w trasie nie tylko zapewni nam natychmiastową pomoc, ale również zaoszczędzi wielu dość wysokich wydatków (np. na holowanie, naprawę, wymianę i zakup części). Ubezpieczyć można się na dwa sposoby. Pierwszym jest wizyta w towarzystwie ubezpieczeniowym w celu wybrania oferty idealnie dopasowanej do naszych potrzeb. Druga możliwość to wykup takiego ubezpieczenia w ramach Auto Casco. Choć nie zdarza się to nazbyt często, w przypadku niektórych kart kredytowych ich posiadacze mają do dyspozycji pewien pakiet ubezpieczeniowy.

Jak minimalizować ryzyko awarii samochodu?

kobieta za kierownicą w trasie

Oczywiście nie ma sposobu, który w 100% pozwoliłby na uniknięcie nieprzyjemnych zdarzeń w czasie dłuższych czy krótszych podróży. Jedyne, co można zrobić, to spróbować zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii auta. Na pewno pomogą w tym regularne przeglądy stanu technicznego pojazdu. Wymiana części, zgodnie z wytycznymi i zaleceniami producenta, również ma bardzo duży wpływ na ryzyko wystąpienia awarii samochodu w najmniej odpowiednim do tego momencie. Kupowanie części na stacjach paliw (w szczególności tych pochodzących od nieznanego producenta) w większości przypadków nie jest najlepszym posunięciem. Niepokojące powinny być także ciągle nawracające awarie. Może to być bardzo czytelnym sygnałem świadczącym o tym, że któryś z podzespołów uległ już zniszczeniu, co oznacza, że konieczna jest ich regeneracja i wymiana, bowiem zwykły przegląd z całą pewnością już tu nie wystarczy.

Najczęstsze awarie samochodów

Można wyróżnić pięć najczęstszych usterek, z jakimi zmaga się wielu kierowców. 

Awarie układu elektrycznego

Przyczyn takich awarii może być wiele, począwszy od przepalenia bezpiecznika a kończąc na rozładowanym akumulatorze. W celu uniknięcia takich problemów, przede wszystkim należy zadbać o sprawność akumulatora.

Usterki sprzęgła

W zdecydowanej większości aut, sprzęgło ulega częstym mniejszym czy większym usterkom, między innymi dlatego, że jest jednym z tych elementów auta, które narażone są na nadmierną eksploatację. Jak się w praktyce okazuje, zapewnienia producentów, że sprzęgło wytrzyma dziesiątki, a nawet setki kilometrów okazuje się być jedynie ich pobożnym życzeniem. Są jednak pewne czynności, które skracają żywotność sprzęgła nawet o połowę, dlatego warto w miarę możliwości ich unikać. Chodzi tu przede wszystkim o:

    • jazdę na półsprzęgle,
    • podjazdy pod górę,
    • dynamiczne sprinty.

Przy usterce sprzęgła, jeśli nie mamy wiedzy specjalisty w dziedzinie mechaniki, pozostaje nam jedynie skierować auto do najbliższego warsztatu. 

samochód na lawecie

Przebita opona

To zdecydowanie najbardziej powszechna awaria auta. Niestety, nie da się w żaden sposób skutecznie zabezpieczyć przed złapaniem tak zwanego ”kapcia”. Choć takiej awarii w zdecydowanej większości przypadków nie da się uniknąć, to jednak można się do niej w odpowiedni sposób przygotować. Przygotowanie to obejmuje przede wszystkim regularną kontrolę (szczególnie przed wyjazdem w dłuższą trasę) stanu zapasowego ogumienia oraz ciśnienia w oponach. Jeżeli coś jest z nim nie tak, usterka powinna być niezwłocznie usunięta. Przyda się także w bagażniku podnośnik do kół oraz klucz – nie zajmują one dużo miejsca, a z całą pewnością w wielu sytuacjach mogą się okazać niezwykle przydatne. Oczywiście można pokusić się o wykup ubezpieczenia dotyczącego wymiany ogumienia w razie takiej potrzeby.

Awarie silnika

Przyczyn ich wystąpienia może być naprawdę wiele i nie zawsze są łatwe do wykrycia. Do najczęstszych problemów należy zatarcie, zerwanie paska rozrządu oraz awaria turbiny. Najważniejszym środkiem zapobiegawczym przeciwko awariom silnika jest regularna dbałość o wymianę i utrzymania właściwego poziomu oleju (to ma szczególnie duże znaczenie w przypadku nowoczesnych napędowych jednostek, wyposażonych dodatkowo w turbosprężarkę).

Awaria hamulców

Usterki układu hamulcowego są bardzo niebezpieczne, zagrażające bezpośrednio zdrowiu i życiu pasażera oraz kierowcy. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju awarii są skorodowane lub uszkodzone przewody hamulcowe. Aby zminimalizować nieco ryzyko wystąpienia tej awarii, należy dokonywać regularnych przeglądów poziomu płynu hamulcowego. Jeśli jest zbyt duży ubytek płynów, wówczas niezwłocznie należy z tym problemem udać się do specjalisty. Dużym problemem prowadzącym do powstania awarii układu hamulcowego są zużyte klocki hamulcowe, dlatego i tej kwestii należy szczegółowo dopilnować.

 

Powyższy artykuł powstał w związku z współpracą z firmą Pat-Car, zajmującą się pomocą drogową w obrębie Płocka i okolic.

One thought on “Awaria samochodu – jakie mogą być jej przyczyny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *