Jak bezpiecznie poruszać się na autostradzie?

auto-osobowe-na-autostradzie

Kierowcy często popełniają na autostradzie wiele błędów. Stanowią tym samym zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Jak zatem poruszać się po autostradzie w bezpieczny sposób?

Bezpieczeństwo na autostradzie

Według badań organizacji motoryzacyjnych, niemal połowa kierowców nie czuje się specjalnie przygotowana do jazdy na autostradzie. Pojawiają się więc pomysły wprowadzenia odpowiednich szkoleń na kursach prawa jazdy. W Polsce nie są jednak organizowane żadne zajęcia praktyczne tego typu. Na drogach szybkiego ruchu nie odbywają się też żadne egzaminy, bo nie ma takiego obowiązku. Na dodatek ośrodki szkoleniowe są zwykle lokalizowane z dala od autostrad, więc sam dojazd na ewentualną trasę byłby czasochłonny. Według raportu Europejskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu, polskie autostrady należą do najbardziej niebezpiecznych w całej Europie. Biorąc pod uwagę przypadającą na kilometr autostrady liczbę wypadków śmiertelnych, Polska zajmuje miejsce drugie, zaraz za Litwą. Dróg szybkiego ruchu cały czas przybywa, ale niestety nie idzie to w parze ze zwiększeniem bezpieczeństwa

Najczęstsze błędy kierowców

Kierowcy podróżujący autostradami popełniają szereg poważnych błędów. Nie zawsze dotyczy to jednak przekraczania prędkości, co zdarza się dość sporadycznie. Niewielki procent kierowców jeździ szybciej, niż 140 km/h, a większość porusza się z prędkością nawet poniżej 120 km/h. Zbyt niska lub nierówna prędkość jest bardzo poważnym zagrożeniem. Podróżowanie po prostej i równej drodze może rozleniwić i zdekoncentrować kierowcę, a tym samym uśpić jego czujność. Największym problemem są różnice prędkości między poszczególnymi samochodami. W takich sytuacjach, nierówna szybkość jazdy może doprowadzić do najeżdżania na inne auta. Wielu kierowców nie jest też w stanie zachować bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego, co stanowi główną przyczynę wypadków na autostradach. Znaczenie ma również styl jazdy. Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne błędy to na przykład:

  • gwałtowne hamowanie
  • zbyt szybkie zbliżanie się do wyprzedzających pojazdów ciężarowych
  • zbyt wczesne zwalnianie do zjazdów

Ryzyko wypadku zwiększa także blokowanie lewego pasa. Następuje ono wówczas, gdy samochód porusza się pasem z prędkością poniżej 140 km/h. Warto pamiętać, że przepisy nakazują używanie prawego pasa drogi niezależnie od prędkości.

Płynność jazdy na autostradzie

Aby poruszać się po autostradzie bezpiecznie, należy przede wszystkim płynnie jeździć i zachowywać odpowiedni odstęp. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przy zwalnianiu. Po osiągnięciu prędkości 140 km/h, w ciągu jednej sekundy pokonać można bardzo duży dystans. Zmieniając pas na zjazdowy, nie wolno więc gwałtownie zwalniać. Kierowca powinien zmniejszyć prędkość wcześniej, jeszcze zanim dojedzie do powoli jadącego przed nim samochodu. Uczestnik ruchu drogowego jadący z tyłu, może wówczas nie zwrócić nawet uwagi na hamowanie. Warto w takiej sytuacji pamiętać, że niższa prędkość także bywa niebezpieczna. Optymalny odstęp kierowca powinien zachowywać nie tylko od samochodu poprzedzającego, ale również pojazdu jadącego tuż za nim. Jeżeli ktoś porusza się na autostradzie za blisko, lepiej zwolnić, przyspieszyć lub po prostu zmusić go do wyprzedzenia. Nie należy jednak wtedy hamować, a jedynie na kilka minut zwolnić.

Współpraca z innymi kierowcami

Warto pozwalać pozostałym kierowcom na wyprzedzanie, a także korzystać z tej możliwości we własnym zakresie. Nie warto za wszelką cenę jechać lewym pasem. Nawet jeśli zostanie przekroczona dopuszczalna prędkość, kierowca nie zyskuje prawa do jego blokowania. Takie sytuacje szybko doprowadzają ludzi do stanu irytacji i zdenerwowania, co często bywa pierwszym krokiem do wypadku. Z pozostałymi kierowcami trzeba po prostu współpracować. Osobom wjeżdżającym na autostradę warto pozwolić na bezproblemowe włączenie się do ruchu, a samochodom zjeżdżającym z drogi ułatwić to zadanie. Dobrym rozwiązaniem podczas jazdy jest też dopasowanie własnej prędkości do innych użytkowników autostrady, zwłaszcza tych wykonujących manewr wyprzedzania.

auto-ciezarowe-na-autostradzie

Orientacja na drodze szybkiego ruchu

Sytuację na autostradzie warto obserwować w lusterkach. Należy to robić nawet podczas jazdy prawym pasem, a przede wszystkim przy poruszaniu się z prędkością poniżej 140 km/h. Podczas jazdy dobrze jest także patrzeć dalej, niż przed maskę. Najlepiej obserwować drogę przynajmniej na odległości stu najbliższych metrów. Taki mniej więcej odcinek jest potrzebny, aby bezpiecznie zatrzymać samochód poruszający się z prędkością 140 km/h. Jeżeli przed pojazdem jedzie jeszcze inne auto, warto obserwować drogę również bezpośrednio przed nim. Podczas podróży po autostradzie, należy zwrócić szczególną uwagę na wiatr. Wyprzedzając ciężarówkę lub wyjeżdżając zza ekranu akustycznego, trzeba się liczyć z dość silnym oraz nagłym podmuchem wiatru bocznego. Może on znacząco zmienić tor jazdy samochodu, przy czym dotyczy to przede wszystkim lekkich i niedużych pojazdów osobowych.

Reakcja na wypadek awarii

trojkat-drogowy-na-drodze

Awarie samochodu mogą się przydarzyć także na drogach szybkiego ruchu. Wielu kierowców często nie wie, jak się wówczas zachować. W miarę możliwości, należy:

  • zatrzymać pojazd na pasie awaryjnym
  • włączyć światła awaryjne
  • na odległości ok. 100 metrów od samochodu ustawić trójkąt ostrzegawczy
  • udać się do kolumny alarmowej
  • wezwać pomoc

Awarię zgłosić można także przy pomocy telefonu komórkowego. Obecnie powstaje coraz więcej aplikacji, których funkcjonalności ułatwiają poruszanie się po autostradzie oraz pozwalają na rozwiązywanie problemów w sytuacjach kryzysowych. W ten sposób można np. wykryć zmniejszenie prędkości do określonej wartości oraz uzyskać instrukcję, jak postępować w przypadku wystąpienia awarii. Kierowca ma również możliwość nawiązania kontaktu z Centrum Zarządzania Autostradą, nawet bez szukania słupka alarmowego.

 

Powyższy artykuł został przygotowany przez Pomoc Drogową Lidia Buda, z której usług możesz skorzystać na terenie Poznania i okolic http://holowanie.i-poznan.pl/holowniki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *