Co można znaleźć pod maską samochodu?

co można znaleźć pod maską samochodu

Czy wiesz, że coraz mniej młodych kierowców jest w stanie rozpoznać, co znajduje się pod maską ich samochodu? I to pomimo obecności tego elementu szkolenia w części teoretycznej kursu na prawo jazdy!

Zatem co można znaleźć pod maską samochodową? Sprawdź!

Silnik i akumulator, czyli podstawa

Przede wszystkim pod maską znajduje się serce samochodu, czyli silnik. Do tego akumulator, który również jest jednym z najważniejszych elementów auta. Tylko jeśli będzie w pełni sprawny i odpowiednio naładowany, uda nam się odpalić silnik. Warto więc regularnie sprawdzać poziom elektrolitów i uzupełniać braki wodą destylowaną. Jeśli zaś na desce rozdzielczej zapali się odpowiednia kontrolka, trzeba akumulator naładować, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Płyny eksploatacyjne

Pod maską znajduje się filtr i wlew oleju. Poziom oleju należy kontrolować na bieżąco za pomocą umieszczonego w pobliżu bagnetu i uzupełniać jego braki. W innym przypadku łatwo o zatarcie silnika, co będzie skutkowało dość kosztowną naprawą. Filtr oleju chroni silnik przed zanieczyszczeniami, dlatego też należy go regularnie wymieniać.

Zbiorniczek na płyn hamulcowy to kolejny bardzo ważny element, który można znaleźć pod maską samochodu. Jest on elementem całego, jakże istotnego, układu chłodzenia. Odpowiedni poziom tego płynu przekłada się na siłę hamowania pojazdu, więc też należy go kontrolować. Podobnie rzecz ma się ze zbiorniczkiem na płyn chłodniczy. Jeśli będzie go zbyt mało, samochód może „zagotować się” w korku.

Regularnie należy też sprawdzać poziom płynu oraz stan okablowania w układzie wspomagania. Odpowiada on (w uproszczeniu) za łatwiejsze wykonywanie manewrów kierownicą, więc dobrze jest nie zaniedbać tego elementu.

No a skoro o płynach mowa, to pod maską jest też zbiorniczek na płyn do spryskiwaczy. Pamiętajcie tylko, aby zimą korzystać z płynu zimowego, przystosowanego do niskich temperatur. Zamarznięty płyn letni w zbiorniczku może narobić problemów.

części pod maską samochodu

Filtry i paski

O filtrze oleju już wspomnieliśmy, ale nie jest to jedyny filtr, który znajduje się pod maską samochodu. Jest tam także filtr powietrza, paliwa i kabinowy. O wszystkie trzeba odpowiednio dbać i regularnie wymieniać, jeśli zbierze się na nich zbyt dużo kurzu i paprochów.

Bardzo ważnym elementem samochodu są paski – rozrządu i klinowy. Ten pierwszy odpowiada za prawidłową pracę silnika, a jego pęknięcie może doprowadzić do zderzenie tłoków silnika z zaworami, co z kolei zakończy się kosztowną naprawą auta u mechanika.

Pasek klinowy z kolei odpowiada za alternator i pompę wodną. Jego zerwanie oznacza, że do celu dojedziesz już tylko na lawecie.

Żarówki i bezpieczniki

Jeśli myślisz, że żarówki reflektorów wymienia się od zewnątrz, jesteś w błędzie. Robi się to oczywiście od wewnątrz maski, o czym można się przekonać, jeśli zatrzyma nas policja za jazdę bez jednego światła i będziemy musieli dokonać wymiany na miejscu (jeśli oczywiście mamy przy sobie żarówkę na zmianę).

Równie ważne, chociaż bardzo niewielkie, są bezpieczniki. Skrzyneczka z nimi umiejscowiona jest pod maską i najczęściej zawiera ilustrację pokazującą, który bezpiecznik za co odpowiada. Bezpieczniki mogą się przepalić w trasie, więc zawsze warto mieć przy sobie zapasowe sztuki. Zwłaszcza, że przepalony bezpiecznik może np. uniemożliwić zamknięcie szyby lub zakłócić pracę innych elektrycznych podzespołów.

Skoro już wiesz, co można znaleźć pod maską samochodu, to w ramach szkolenia praktycznego możesz samodzielnie sprawdzić, jak są one rozmieszczone w aucie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *