Cofanie licznika – czy to się opłaca?

cofanie licznika

Choć zarówno producenci aut jak i ustawodawcy walczą ze zjawiskiem kręconych liczników, to oszuści wymyślają kolejne pomysły na obejście istniejących już sposobów walki z tym nieuczciwym zjawiskiem. Nie oznacza to jednak, że jesteś bezradny. Podpowiadamy, w jaki sposób sprawdzić, czy twój licznik był cofany i co grozi za taki czyn?

Cofanie liczników stało się powszechne, kiedy zaczęto sprowadzać auta do kraju. Proceder stał się praktycznie codziennością. Niemieckie Passaty czy Golfy były w dobrym stanie, ale potencjalnych kupujących odstraszały ogromne przebiegi. Niemcy wykorzystywali dobrą infrastrukturę drogową i przejeżdżali nawet pół miliona kilometrów. Dla nas było to dużo za dużo.

Handlarze zmniejszali, więc przebieg nawet o połowę. Auto, które przejechało 300 000 kilometrów na liczniku miało 100 000. Mechaniczne cofanie urządzenia było banalne, więc nawet mało sprawny sprzedawca mógł „odmłodzić” samochód. Klienci zauważyli jednak, że są oszukiwani, a ustawodawcy wprowadzili za taki czyn surowe kary.

Kara za cofanie licznika jest spora!

Cofanie licznika to przestępstwo i jest surowo karane. Kilka miesięcy temu doszło do znowelizowania ustawy Prawo o ruchu drogowym i Kodeksu karnego, w których to mowa o procederze oszustwa polegającego na świadomym wprowadzaniu klienta w błąd. W ten sposób zarówno kierowca, który zleca cofnięcie licznika oraz mechanik, który wykonują taką „usługę” podlega karze więzienia do 5 lat!

Nowe przepisy zakładają też zakaz wymiany licznika w pojazdach. Nie musisz się jednak bać takiej usługi jeżeli masz uszkodzone zegary w samochodzie. Pamiętaj, że tak naprawdę karane nie jest samo cofnięcie przebiegu, a niepoinformowanie o tym potencjalnego kupującego. Logiczne jest bowiem, że w starszych samochodach wymiana zegarów może być konieczna. 

Pamiętaj jednak, że taką wymianę musisz zgłosić przy przeglądzie okresowym na stacji diagnostycznej. Inaczej narażasz się na karę 3000 złotych! Diagnosta przekazuje do ewidencji pojazdów dane dotyczące przebiegu auta, wymiany licznika i stanu nowej części. Robią to dla dobra późniejszych potencjalnych kupców danego samochodu.

jak sprawdzić czy licznik był cofany

Jak sprawdzić czy licznik był cofany?

Każdy samochód możesz dokładnie prześwietlić na oficjalnej stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Na podstawie numeru VIN zobaczysz jaki przebieg diagnosta podawał na okresowych przeglądach diagnostycznych. To jednak nie zawsze wystarczy. Wystarczy, że auto jest sprowadzone, albo diagnosta „współpracuje” z nieuczciwym handlarzem i dane w CEPiKu są fałszywe. 

W takim razie jak sprawdzić faktyczny stan licznika w samochodzie? W starszych samochodach powinieneś ocenić zużycie auta. O przebiegu „opowie” ci przetarcie na fotelach czy kierownicy, stan deski rozdzielczej i lakieru. W nowszych pojazdach wszystko jest natomiast monitorowane elektronicznie. 

Choć handlarz bez problemu, podłączając się do komputera może przestawić wyświetlacz, to nie jest w stanie zamazać całej historii samochodu. Jeżeli masz więc wątpliwości dotyczące przebiegu, możesz podjechać do warsztatu, który skontroluje (poprzez specjalistyczne oprogramowanie) dane auta. Dowiesz się więc kiedy wymieniany był olej, jakie usterki miał samochód i przy jakim przebiegu zostały naprawiane, a w niektórych modelach poznasz prawdziwą liczbę przejechanych kilometrów dzięki kopii, która zapisywana jest w komputerze samochodu. 

Faktyczne dane o przebiegu ma tez ASO. Autoryzowany Serwis Obsługi poda go jednak tylko właścicielowi samochodu. Jeżeli jednak sprzedawca nie chce udać się z tobą na taką kontrolę, to możesz mieć pewność, że z przebiegiem samochodu coś jest nie tak. 

Pamiętaj, że najważniejszy w tym wszystkim jest zdrowy rozsądek. Oceń stan faktyczny samochodu, sprawdź podzespoły i jakość karoserii. Dopiero na koniec przyglądaj się liczbom na zegarach. Nigdy nie będziesz miał bowiem stuprocentowej pewności, że samochód, który kupujesz ma faktycznie ukazany przebieg. 

2 thoughts on “Cofanie licznika – czy to się opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *