Samochód pomoże w diagnozie – czym są i jak działają jego czujniki?

czujniki samochodowe

Dobry mechanik samochodowy jest jak dobry lekarz, a samochód (dokładnie jak ludzkie ciało) daje objawy, które pomagają w postawieniu odpowiedniej diagnozy i rozpoczęciu leczenia. Żeby organizm samochodu mógł kontrolować swoją pracę, został wyposażony w masę czujników. My powiemy Ci jak działają i w jaki sposób interpretować ich wskazania.

Pamiętaj, że nowoczesne samochody są wręcz wypakowane czujnikami. Praktycznie każdy proces zachodzący w aucie jest kontrolowany i jego praca jest interpretowana przez specjalistyczne urządzenia. Dzięki temu szybciej można zdiagnozować problem i naprawić usterkę.

Ciśnienie – klucz do sprawnej jazdy

W samochodach pełno jest czujników, które związane są z wytworzonym ciśnieniem. Czujnik podciśnienia, czy ciśnienia oleju, czujnik ciśnienia paliwa, czujnik ciśnienia doładowania i wiele więcej kontroluje jak duży jest nacisk płynów, lub powietrza na elementy samochodu. Czujnik podciśnienia w kolektorze ssącym odpowiada za pomiar ciśnienia za przepustnicą. Jeżeli silnik traci moc, przerywa, dławi się, to znak, że czujnik daje nam sygnał – samochód jest niesprawny. Niekiedy uszkodzony może być sam czujnik, ale jego destrukcja oznacza, że system spalania nie jest sprawny.

Czujnik ciśnienia oleju to urządzenie, które analizuje, z jaką mocą ta ważna ciecz oddziałuje na części w samochodzie. Zbyt duże ciśnienie może spowodować nawet trwałą usterkę silnika! Zbyt małe ciśnienie sprawia natomiast, że nie dochodzi do poprawnego smarowania i silnik po pewnym czasie może się zatrzeć. Na podobnej zasadzie działa czujnik ciśnienia paliwa. Urządzenie sprawdza jak paliwo dostaje się do komory spalania. Brak poprawnych parametrów sprawia, że samochód pali dużo więcej, a czujnik „dławiąc” auto ostrzega nas przed takimi skutkami. Za odpowiednią pracę układu odpowiada regulator ciśnienia paliwa. Jego pracę również kontroluje czujnik.

czujnik ciśnienia oleju

Czujność położenia i poziomu

Czujniki sprawdzają też odpowiednie położenie układów i poziom płynów ustrojowych samochodu. Czujnik poziomu oleju alarmuje, gdy tej substancji w samochodzie jest zbyt mało i ostrzega przed ewentualną dalszą jazdą. Czujnik poziomu paliwa (znany powszechnie, jako „pływak”) kontroluje ilość paliwa w baku. To on odpowiada za wysyłanie sygnałów do deski rozdzielczej. Niesłuchanie alarmów czujnika skończy się postojem, a nawet zatarciem pompy paliwa! Na podobnej zasadzie działa czujnik poziomu wody, który kontroluje stan płynów chłodniczych w samochodzie. Pamiętaj – brak płynu chłodniczego może trwale uszkodzić silnik!

Czujniki odpowiadają też za położenie i pracę podzespołów samochodowych. Czujnik położenia przepustnicy kontroluje jej pracę, a jego wskazania mają wpływ na dobór ilości paliwa wtryskiwanego do cylindrów. Zmiany obrotów, czy szarpanie podczas jazdy sugeruje, że w układzie paliwowym doszło do uszkodzenia.

wał korbowy

Źródło:  Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Układ sterowania silnikiem kontrolowany jest przez czujnik położenia wału. Kontroluje on pracę wału korbowego, który napędza samochód. Jego uszkodzenie, podobnie jak czujnik położenia wałka rozrządu sprawia, że silnik nie da się uruchomić. Chroni to przed złą pracą napędów.

Ważna jest kontrola temperatury

Samochody pełne są też czujnikami sprawdzającymi temperaturę w aucie. Czujnik temperatury powietrza dolotowego sprawdza, czy ta nie jest za zimna i zbyt gorąca. Czujnik temperatury silnika zaalarmuje, gdy ten za bardzo się rozgrzeje i powinien zostać zatrzymany. Czujnik temperatury wody skontroluje jak gorący jest płyn chłodniczy i ostrzeże przed jego ewentualnym zagotowaniem. Nowsze auta maja jeszcze czujnik temperatury zewnętrznej, na bazie, której działać będzie np. samochodowy termometr.

czujnik temperatury

Poza wymienionymi, ważny jest jeszcze czujnik prędkości (dzięki niemu wiesz, z jaką prędkością się poruszasz), czy czujnik spalania stukowego i sonda lambda. To czujniki sprawdzające jakość spalin i kontrolujące przebieg spalania.

Jak widzisz – Twoje auto wypełnione jest czujnikami. Pamiętaj, że każdy musi być sprawny, żeby jazda samochodem była bezpieczna i komfortowa.

Opinie o “Samochód pomoże w diagnozie – czym są i jak działają jego czujniki?

  1. Cenny wpis, trochę się dowiedziałam za co odpowiadają i jak ważne są czujniki w aucie, wcześniej miałam z tym poważny problem, teraz mam trochę wiedzy na ten temat a to dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *