Aquaplaning – niebezpieczne zjawisko, z którego musisz wyjść!

aquaplaning

Letni okres sprzyja dobrej pogodzie i suchej nawierzchni. Wystarczy jednak trochę deszczu, aby idealna jezdnia zmieniła się dla kierowcy w drogę przetrwania. W takiej chwili może wystąpić zjawisko aquaplaningu. Czym jest aquaplaning i jak się przed nim uchronić?

Bezpieczeństwo podczas podróży to sprawa najważniejsza. Choć brzmi to jak banał, wielu kierowców niestety nadal o tym zapomina. Musisz zdawać sobie sprawę, że warunki na drodze są bardzo zmienne i niewielka ilość deszczu obniża przyczepność. Sprawdź więc, jak chronić się przed niebezpiecznym zjawiskiem, jakim jest aquaplaning. 

Czym jest aquaplaning?

Wyobraź sobie oponę, która jest jedynym elementem budowy samochodu stykającym się z podłożem. To opona odpowiada za Twoje bezpieczeństwo i jest ostatnią częścią, która przekazuje ruch kierownicy na drogę pojazdu. Musi więc pewnie stykać się z podłożem, bez warstwy pośredniej. 

Jeżeli na drogę spadnie deszcz lub śnieg, warstwa ta może się pojawić. Koło może więc oderwać się od drogi, a Ty stracisz przez to kontrolę nad pojazdem. Tym właśnie jest zjawisko aquaplaningu lub inaczej hydroplaningu (po polsku – akwaplanacja). Oczywiście nie będziemy wymieniać jakie konsekwencje może ze sobą nieść. Utrata przyczepności i kontroli nad pojazdem sprawia, że auto jedzie przypadkowym torem, bez woli kierowcy, a to może skończyć się tragicznie. 

Chroń się przed aquaplaningiem

Aquaplaning nie występuje zawsze po opadach deszczu. Rzeczywiście, między oponami a drogą pojawi się woda, jednak bieżnik powinien skutecznie ją odprowadzić. Z tego względu pierwszą zasadą unikania tego zjawiska jest jazda na dobrych oponach. Pamiętaj też, że zimowe opony lepiej radzą sobie z nadmiarem takiej wilgoci i dlatego ich nakładanie jest zimą niezbędne. 

Stan opon to nie tylko bieżnik, ale też ciśnienie. Zawsze dbaj, aby było zgodne z wytycznymi producenta. Tylko dobrze napompowana opona będzie wykonywać w pełni swoje zadania.

Poza odpowiednim ogumieniem musisz pamiętać o zachowaniu rozsądnej prędkości i dostosowaniu jej do warunków jazdy. Opona odprowadzi wodę tylko przy rozważnej jeździe. Jeżeli będziesz poruszał się zbyt szybko, to bieżnik nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować. Nie manewruj też kierownicą w chaotyczny sposób i staraj się poruszać jednym pasem. Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie również przybliży Cię do nieprzyjemnego poślizgu. 

zjawisko aquaplaningu na drodze

Jak wyjść z aquaplaningu?

Co jednak, jeżeli zjawisko aquaplaningu w czasie jazdy wystąpi? Jeżeli poczujesz, że samochód nie chce jechać tak jak mu każesz, nie rób gwałtownych ruchów. W trakcie poślizgu podczas jazdy prosto nie hamuj dynamicznie i nie kręć kierownicą. Puść nogę z gazu i poczekaj. Z pewnością zadziała też ABS. Jeżeli hamowanie jest nieuniknione to staraj się pulsacyjnie naciskać pedał tak, aby stopniowo wytracać prędkość, jednocześnie odzyskując panowanie nad pojazdem. 

W przypadku poślizgu nadsterownego (blokada tylnych kół) delikatnie kontruj kierownicą, jednocześnie stopniowo naciskając gaz. Nie hamuj, bo pogłębisz tylko poślizg. Jeżeli zaczną uciekać Ci przednie koła (podsterowny poślizg), to dynamicznie zdejmij nogę z gazu i wyprostuj tor jazdy. 

Opony Cię uchronią!

Pamiętaj, że stan opon powinien być perfekcyjny. Jeżeli wyczuwasz, że Twoje auto jest mało przyczepne, a niewielka ilość deszczu powoduje poślizg – wymień je. Kupując nowe ogumienie skup się na takich parametrach jak grubość bieżnika, najlepsza prędkość w czasie pracy i efektywność. Ważna jest też przewidywana reakcja ogumienia na sytuacje kryzysowe. Nie oszczędzaj na tym. Pamiętaj, że dobrze dobrane opony to klucz do Twojego bezpieczeństwa!

Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *