Ubezpieczenie drogowe – czym się różni OC od AC

czym sie rożni oc od ac

W dzisiejszych czasach na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, najczęściej wybieranymi ubezpieczeniami są OC i AC. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, w czym są do siebie podobne oba ubezpieczenia i jakie są między nimi różnice.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Jak wspomniano powyżej, w Polsce kierowcy wybierają najczęściej ubezpieczenia OC i AC, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czy jedno ubezpieczenie może zastąpić drugie albo czy opłaca się wykupić obie polisy. Dokładnie porównując oba ubezpieczenia będzie można odpowiedzieć sobie na te i wiele innych pytań.

Jaka jest różnica pomiędzy OC a AC

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe co oznacza, że każdy kierowca musi je wykupić. Pamiętać należy również i o tym, że opłacać należy każdy zarejestrowany pojazd (nawet te auta, które na przykład z powodu kolizji nie nadają się do jazdy). Ubezpieczenie OC jest wymagane także do zarejestrowania nowego auta. Ubezpieczenie AC z kolei jest dobrowolne i każdy kierowca sam decyduje o tym, czy chce skorzystać z jego dobrodziejstwa.

ubezpieczenie samochodu

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie?

Pierwsza różnica jest taka, że OC należy wykupić od razu, po nabyciu nowego samochodu. Pamiętać należy również i o tym, aby co 12 miesięcy je systematycznie przedłużać. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie AC, to tak naprawdę możemy je wykupić w każdym momencie.

Różnica w zakresie ubezpieczeń

Bardzo znaczącymi różnicami pomiędzy OC a AC jest przede wszystkim zakres poszczególnych ubezpieczeń. Obowiązkowe OC ochrania osobę trzecią (albo rzecz), której to wyrządzimy mniejszą lub większą szkodę podczas kierowania samochodem. Przykładowo jeżeli uszkodzimy auto osobie trzeciej, to właśnie z naszego ubezpieczenia OC pokryte zostaną wszystkie koszty naprawy auta. Jeżeli osoba trzecia zazna uszczerbku na zdrowi podczas kolizji, to nasze ubezpieczenie również zostanie wykorzystane do wypłacenia stosownego odszkodowania.

kolizja

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku AC, które w dużym skrócie ubezpiecza głównie nas. Jeżeli spowodujemy wypadek i uszkodzimy auto, to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy. Ubezpieczenie AC to również idealne zabezpieczenie przed kradzieżą auta albo zniszczeniem pojazdu na skutek działania sił natury i klęsk żywiołowych.

Wysokość składki za ubezpieczenie

Jak łatwo się domyśleć, różnica jest także w cenie składek za ubezpieczenie, ponieważ naliczane są one w zupełnie inny sposób. Wybierając OC należy kierować się przede wszystkim ceną ubezpieczenia. Na naszym rynku bez żadnego większego problemu odnajdziemy przedstawicieli ubezpieczeniowych, którzy porównają oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych i pomogą nam wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Na cenę ubezpieczenia OC ma wpływ głównie wiek kierowcy, doświadczenie za kółkiem i wcześniejsza historia wypadkowa. Młodzi kierowcy, którym przydarzyły się kolizje na drodze nie mogą liczyć na zniżki, dlatego też wysokość składki OC może być nawet dwa razy większa, niż w przypadku starszych kierowców, którzy nie mieli żadnej stłuczki. Wybierając ubezpieczenie AC warto zwrócić szczególną uwagę co w rzeczywistości ono oferuje. Ofert ubezpieczeń AC jest na naszym rynku naprawdę bardzo wiele, dlatego też każdy kierowca znajdzie polisę, która w 100% zaspokoi jego indywidualne oczekiwania.

zdarzenia na drodze

Jaki są podobieństwa pomiędzy OC a AC?

Ubezpieczenia OC i AC oprócz kilku zasadniczych różnic, mają również wiele wspólnych cech, o których warto wspomnieć. Oba ubezpieczenia dotyczą jedynie samochodów, które zarejestrowane są na terenie Polski. Oba typy ubezpieczeń wykupuje się przeważnie na 12 miesięcy, chociaż można znaleźć klika rzadkich odstępstw od tej reguły. Firmy ubezpieczeniowe za oba ubezpieczenia naliczają stosowne zniżki, które tak naprawdę są do siebie bardzo podobne. Więcej zapłacą na przykład kierowcy, którzy mieszkają w większym miastach i posiadają starsze auto. Największą zniżkę można otrzymać oczywiście za bezkolizyjną jazdę.

Wspólną cechą obydwu ubezpieczeń jest również to, że co roku możemy zmienić dotychczasowego ubezpieczyciela na nowego. Warto tutaj oczywiście dokładnie przekalkulować wszystkie oferty dostępne na rynku, aby rzeczywiście otrzymać atrakcyjniejszą ofertę. Większość towarzystw ubezpieczeniowych za przedłużenie polisy o kolejny rok oferuje atrakcyjne zniżki, dlatego też zmiana nie zawsze się opłaca.

auto na drodze

Warto wspomnieć również i o tym, że w obu przypadkach całoroczną składkę możemy rozłożyć na wygodne raty. Wspólną cechą ubezpieczeń OC i AC jest również to, że bez żadnego większego problemu możemy je zawrzeć telefonicznie lub przez Internet, bez potrzeby wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie to olbrzymia oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Warto wspomnieć również i o tym, że dzięki internetowym porównywarkom online łatwiej jest wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Czym się różni OC od AC?

Porównując obydwa ubezpieczenia bardzo szybko można zauważyć, że OC i AC ma zupełnie inny zakres, dlatego też braku OC nie można tłumaczyć posiadaniem ubezpieczenia AC. Obowiązkowe ubezpieczenie OC, na przykład w PZU będzie tak samo działać, jak w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym, dlatego też warto rozglądać się za najtańszą ofertą. AC to doskonały wybór przede wszystkim dla posiadaczy nowych samochodów. Motoryzacja rozwija się w bardzo szybkim tempie i do dyspozycji mamy coraz bezpieczniejsze auta, ale zawsze istnieje prawdopodobieństwo kolizji, kradzieży albo niewielkiego zarysowania na parkingu.

Większość firm ubezpieczeniowych pozwala na indywidualne skomponowanie ubezpieczenia AC, dzięki czemu możemy wykupić na przykład ubezpieczenie wyłącznie od kradzieży albo od zderzeń z innymi autami. Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu AC będziemy czuć się bardziej komfortowo na drodze, dlatego też warto poważnie zastanowić się nad jego zakupem, zwłaszcza że jakość dróg w Polsce i zachowanie kierowców pozostawia wiele do życzenia. Na samym końcu warto wspomnieć także i o tym, że większość firm oferuje pakiety OC + AC, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić.

Artykuł został przygotowany przez pomoc drogową Robex z rejonu Ciechanów / Płońsk http://robex-pomocdrogowa.pl/auto-pomoc

2 thoughts on “Ubezpieczenie drogowe – czym się różni OC od AC

  1. Wybór OC to jasna kwestia gdzie najtaniej, zaś przy AC trzeba dokładnie przejrzeć polisę, żeby w razie kolizji nie spotkała nas niemiła niespodzianka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *