Felgi stalowe – jak o nie zadbać i zregenerować?

felgi stalowe

Wystarczy wjechać w dziurę (co zimą bywa nieuniknione), zahaczyć kołem o krawężnik czy zbyt szybko przejechać przez próg zwalniający i uszkodzenie felgi gotowe. Czy felgi stalowe można w opłacalny sposób wyprostować? Jak można o nie zadbać? 

Prostowanie felg stalowych przywraca komfort i bezpieczeństwo jazdy. Kiedy więc czujesz drgania na kierownicy, zwłaszcza podczas hamowania, samochód znosi podczas jazdy lub z opon schodzi powietrze, zwróć uwagę na felgi. Być może wystarczy je wyprostować, aby wszystkie objawy przestały utrudniać prowadzenie auta. 

Felgi stalowe dość łatwo wyprostować

Prostowanie to nic innego jak działanie, którego celem jest przywrócenie obręczy jej wyjściowego kształtu. Proces polega na wyeliminowaniu wszelkiego rodzaju nierówności i odkształceń, powstałych podczas codziennej jazdy. Służą do tego specjalne maszyny, które wykorzystując elastyczności stopów, niwelują niepożądane zmiany w kształcie.

Wydaje się to być proste, ale wcale takie nie jest. W zależności od użytego do produkcji felgi stopu oraz metody jej produkcji, procedura prostowania oraz temperatura nagrzewania jest różna. Dlatego prostowaniem felgi powinien zająć się ktoś, kto ma doświadczenie i wie, co robi. W innym przypadku można narobić więcej szkody niż pożytku.

Koszt usługi prostowania zazwyczaj nie przekracza 50 zł za jedną felgę stalową, ale wszystko zależy zarówno od jej rozmiaru, jak i od stopnia samych uszkodzeń.

felga stalowa

A może od razu pełna renowacja?

Jeśli Twoje felgi nie prezentują się najlepiej, może lepiej od razu przeprowadzić pełną regenerację z piaskowaniem i malowaniem? Wtedy odzyskają idealny wygląd, na czym zyska cały samochód.

Piaskowanie felg stalowych przeprowadza się w automatycznej piaskarce. Posiada ona regulator obrotów, który zapobiega uszkodzeniu powłoki. Po takim zabiegu felga powinna też zostać dodatkowo zabezpieczona płynem antykorozyjnym.

Potem przychodzi pora na szlifowanie, aby zniwelować ewentualne zadrapania lub wgniecenia, a potem malowanie proszkowe. Do wyboru jest wiele kolorów, dzięki czemu naprawdę można się wyróżnić.

Malowanie felg stalowych rozpoczyna się od pokrycia podkładem metodą proszkową, a później farba w postaci proszku nanoszona jest elektrostatycznie. Następnie część trafia do pieca, gdzie farba jest utwardzana w temperaturze 180°C. Jeśli wybrany kolor tego wymaga, felga może też zostać pokryta lakierem bezbarwnym.

Warto jednak dodać, że malowanie i piaskowanie felgi stalowej to koszt od 100 do 150 zł, co w połączeniu z kosztem prostowania może nie być opłacalne.

malowanie felg stalowych

Jeśli zdecydujesz się na poszerzanie felg…

… to oczywiście musisz się liczyć z dodatkowym kosztem, i to wcale nie takim małym. W zależności od rozmiaru felgi, cena za komplet może wynieść nawet 700 zł.

Po co poszerza się felgi? Cóż, to już kwestia gustu. Niektórzy twierdzą, że poszerzanie lepiej wyglądają na samochodach sportowych czy autach klasycznych. Ich zaletą ma być także możliwość założenia szerszych opon, które poprawiają trakcję i sprawiają, że pojazd lepiej trzyma się drogi. Inni widząc tak przerobione felgi mają mieszane odczucia.

Poszerzanie felg stalowych zaczyna się od szerokości 1 cala, a następnie co 0,5 cala w górę. W następnej kolejności należy odpowiednio obrobić rant, by prezentował się dobrze po spawaniu. Trzeba także pamiętać, by najpierw wykonać prostowanie, a dopiero potem poszerzanie.

prostowanie felg stalowych

Źródło: Flickr / CC BY 2.0

Stalowe felgi nie zawsze warto naprawiać.

Niektóre uszkodzenia, takie jak głębokie zarysowania, duże skrzywienia czy uszkodzenia rantów, nie nadają się do naprawy. Felgi z mocno nadszarpniętymi rantami mogą wręcz pęknąć podczas próby ich rozgrzania.

W takiej sytuacji lepiej po prostu kupić nowe felgi niż igrać z własnym bezpieczeństwem. Warto wszystko przeliczyć, gdyż koszt wyprostowania oraz pomalowania felgi zazwyczaj przekracza cenę nowej. Po co więc przepłacać? Najlepiej w takiej sytuacji poradzić się specjalisty i zdać się na jego opinię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *