Dlaczego filtry powietrza są takie ważne?

filtry powietrza samochodu

Filtry samochodowe odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pojazdu. Chronią najważniejsze części przed dostaniem się do nich zanieczyszczeń, dzięki czemu auto jest mniej narażone na usterki i awarie.

Jednym z ważniejszych filtrów w samochodzie jest filtr powietrza. Dlaczego jest tak istotny? Co powinieneś o nim wiedzieć? 

Filtr powietrza jako ważny element prawidłowego działania silnika

Jeśli silnik jest sercem samochodu, jego płucami są filtry powietrza, odpowiedzialne za długą i efektowną jazdę samochodu. Wyłapują piasek i wszystkie zanieczyszczenia o średnicy 0,2-20 mg/m3. Oczyszczenie to jest niezwykle istotne, ponieważ na poziomie 40-60 cm od podłoża, gdzie następuje zasysanie powietrza, utrzymuje się największe zapylenie. Szczególnie niebezpieczne dla samochodu są pyły przemysłowe.

Jak mówi Dariusz Nalewajko, kierownik serwisu Renault w Białymstoku, należącego do firmy Motozbyt – Współczesnym filtrom powietrza w jednostkach napędowych dużej mocy stawia się naprawdę duże wymagania. Dokładne oczyszczenie powietrza przed wprowadzeniem go do komór spalania to warunek prawidłowej pracy silnika i wysokiej trwałości pracujących elementów.

Który filtr jest najlepszy?

W samochodach rozróżniamy kilka rodzajów filtrów powietrznych. Dzielimy je ze względu na materiał, z którego zostały wykonane plisy filtracyjne. Mamy do wyboru plisy wykonane z:

  • papieru,
  • papieru z włókniną,
  • włókniny poliestrowej,
  • włókniny nasączonej olejem o zwiększonej chłonności pyłów.

Zdolność filtracyjna włókniny nasączanej olejem jest największa i oscyluje w granicy 1000 g/m3. Dla porównania można zauważyć, że plisy papierowe posiadają zdolność na poziomie 200 s/m3. Wynika z tego, że najlepsze filtry powietrza wykonane są z materiałów sztucznych. Plisy z materiałów naturalnych, nawet mimo impregnacji, są mało odporne i szybko tracą zdolność intensywnej filtracji. Ponadto, pod wpływem warunków zewnętrznych, potrafią pęcznieć i zapychać się. Filtry naturalne nie są odporne na wysokie temperatury.

Szczelność obudowy filtra

Co ważne, filtry powietrza powinny mieć nie tylko dobrej jakości plisy filtracyjne, ale również szczelną obudowę. Zwiększona przepustowość wlotu powietrza i zasysanie boczne może spowodować równie poważne konsekwencje, jak uszkodzenie plis.

Co ile wymieniać filtr powietrza?

Bardzo istotna jest regularna wymiana filtra. Producenci zalecają, aby robić to po przejechaniu 20-40 tys. km. Przy średniej ilości przebytych kilometrów wymianę robi się raz w roku, podczas okresowego przeglądu. Na pewno nie można zaniechać tej czynności, bowiem filtry po 2-3 latach zaczynają się kruszyć, co grozi zatarciem silnika.

Samodzielna wymiana filtra

Z większymi pracami nad samochodem lepiej udać się do specjalisty. Jeśli jednak chodzi o wymianę filtrów powietrza, możemy przeprowadzić ją samodzielnie. 

Podczas pracy trzeba być niezwykle ostrożnym. Przede wszystkim, trzeba chronić wloty, aby nawet najmniejsza drobina kurzu z wymienianego filtra nie przedostała się do silnika. Przed założeniem nowego filtra wymagane jest dokładne odkurzenie komory filtra, sprawdzenie stanu uszczelek oraz obudowy. Szczególnie szczelne musi być zamknięcie komory filtra, aby do silnika nie było zasysane nieprzefiltrowane powietrze.

Przy wymianie filtra nowe urządzenie trzeba po prostu włożyć w miejsce starego.

Stare filtry powietrza zwiększają zużycie paliwa

Jeśli filtry powietrza nie są wymieniane zgodnie ze wskazówkami, do elementów ciernych silnika mogą przedostawać się pyły i smar. Na gładzi cylindrów oraz w łożyskach korbowodów powstaje maź, która utrudnia proces spalania, a tym samym powoduje spadek mocy silnika, jednocześnie zwiększając ilość spalanego paliwa. Elementy cierne silnika zużywają się, aż w końcu zacierają i uniemożliwiają dalsze użytkowanie samochodu, nawet podczas pracy silnika w trybie awaryjnym.

filtr powietrza

Tuning filtrów powietrza?

Silnik musi mieć dobry filtr powietrza, głównie dlatego, że źle dobrany, brudny czy uszkodzony filtr zmniejsza moc samochodu. Wymyślono więc sportowe filtry powietrza, zakładane do tradycyjnych modeli samochodów. Dlaczego?

Sportowe filtry powietrza obniżają opory przepływu i ułatwiają zasysanie powietrza do cylindrów, a tym samym poprawiają sprawność silnika. Wpływa to na wzrost mocy i momentu obrotowego
– tłumaczy Wojciech Wilkowski z firmy ATC z Warszawy, która specjalizuje się w tuningu.

Samochód wyposażony w filtr stożkowy z wkładem gąbczastym nasączonym olejem faktycznie znacznie większa osiągi samochodu. Wymaga jednak specjalistycznego montażu oraz przeróbek w samochodzie, między innymi polegających na doprowadzeniu dodatkowego zimnego powietrza. Przyrost mocy na poziomie 5% nie zawsze jest więc opłacalny, w porównaniu ze zmianami w układzie auta.

Zadbaj o filtry w samochodzie, a pojedziesz daleko i bezpiecznie

Niezależnie od rodzaju zamontowanych filtrów, jeśli wymieniasz je regularnie, będziesz cieszył się sprawnym samochodem przez długie lata. Ceny filtrów nie sięgają granic kosmosu, a nawet samodzielna wymiana nie przysparza wielu trudności. Warto zachować regularność w wymianach – przełoży się ona na długie i dobre działanie auta.

A ty? Co ile wymieniasz filtry w samochodzie? Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek zapomnieć o wymianie? Jakie sygnały dawał wtedy twój samochód? Czekamy na komentarze!

4 thoughts on “Dlaczego filtry powietrza są takie ważne?

  1. Dobre paliwo + pozbycie się Disla i o filtrze można zapomnieć :). A tak poważnie nigdy nie miałem problemów z filtrem, w razie czego sam bym się wymiany na pewno nie podjął, ale miejmy nadzieje, że nie będzie potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *