Puszek on board – jak przewozić zwierzęta?

kot samochód

Niezależnie czy mowa o psach, kotach czy innych zwierzętach domowych, podróż samochodem stanowi dla nich spore wyzwanie. Zresztą nie tylko dla nich – także i kierowca musi zadbać o wiele istotnych aspektów, jeśli chce zapewnić komfort i bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i samemu pupilowi.

Bez względu na to, jak długą planujesz podróż ze zwierzakiem, powinieneś ją odpowiednio wcześniej zaplanować – pozwoli to zaoszczędzić niepotrzebnego stresu Tobie i Twojemu puszystemu pasażerowi. Co musisz wiedzieć, wyruszając w trasę ze swoim pupilem? Jak wygląda prawidłowe i bezpiecznie przewożenie psa bądź kota? Czy za granicą obowiązują w tym zakresie jakieś specjalne regulacje prawne? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Zacznij od krótkiej jazdy próbnej

Planując wycieczkę z czworonogiem, powinieneś uprzednio sprawdzić, jak zwierzak znosi samo przebywanie w samochodzie. Zdarza się, że z pozoru spokojny i łagodny pupil w warunkach dla siebie obcych reaguje gwałtownie i nieprzewidywalnie. Atak zwierzęcej paniki podczas jazdy może być niebezpieczny i dla Ciebie, i dla niego. Dlatego na kilka dni przed docelowym wyjazdem, dobrze jest przejechać się ze swoim czworonogiem po najbliższej okolicy – zwłaszcza jeśli wcześniej nie jeździł autem – i tym samym przyzwyczajać go do dłuższych wojaży. Niemniej, zanim Twój pupil zajmie wygodne miejsce w samochodzie, powinieneś pomyśleć o zapewnieniu mu nie tylko komfortu, ale i bezpieczeństwa.

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierzaka?

Wprawdzie w polskim prawie nie ma przepisów, które regulowałyby sposób przewożenia zwierząt, jednak przyjmuje się, że zwierzę nie powinno mieć możliwości swobodnego poruszania się po wnętrzu auta. W praktyce chodzi przede wszystkim o to, by futrzak nie rozpraszał uwagi kierowcy i nie przeszkadzał mu w prowadzeniu samochodu. Jeśli podczas kontroli funkcjonariusz uzna, że warunek ten nie jest spełniony i pupil stwarza zagrożenie, może wypisać mandat w wysokości nawet 200 zł.

O zaopatrzenie zwierzaka w odpowiednie zabezpieczenie warto zadbać nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo czy ryzyko mandatu. Zwierzęta domowe potrzebują dodatkowej ochrony, choćby ze względu na swoją niewielką wagę, która sprawia, że w trakcie kolizji, wypadku czy nawet ostrzejszego hamowania są bardziej narażone na poważne urazy.

Na szczęście, na rynku dostępna jest szeroka gama różnego rodzaju zabezpieczeń dopasowanych do rozmiarów i rzeczywistych potrzeb przewożonych zwierząt.

kot transporter

Transporter bądź torba

Zarówno małe, jak i te nieco większe zwierzęta domowe powinny być przewożone w odpowiedniej wielkości transporterach bądź specjalnych torbach. Dobrze jest podłoże wyłożyć kocem bądź innym miękkim materiałem. Minimalizują one ryzyko urazu np. podczas gwałtownego hamowania czy uderzenia. Transportery przypina się pasami tak, by były możliwie jak najbardziej stabilne.

Kontener

Jest podobny do transportera, przy czym można go otwierać zarówno od góry jak i z boku. Takie produkty często wyposażone są dodatkowo w poidła, dzięki czemu zwierzak ma zapewniony stały dostęp do wody podczas jazdy.

Klatka

Podobnie jak wspomniany wcześniej transporter, klatkę należy wyłożyć miękkim materiałem i przypiąć pasami bezpieczeństwa. Klatka powinna znajdować się na tylnym siedzeniu samochodu lub w bagażniku. Ta druga opcja przeznaczona jest dla zwierzątek, których właściciel posiada auto większych rozmiarów, np. typu kombi. Oczywiście muszą oni pamiętać o zwinięciu rolety bagażnika – tak, aby czworonóg nie siedział w ciemnościach i czuł się komfortowo.

Szelki

Zarówno duże zwierzaki, jak i te trochę mniejsze można zaopatrzyć w specjalne szelki, ułatwiające przypinanie ich do zwykłych pasów bezpieczeństwa. Tego typu rozwiązanie nie tylko zabezpiecza czworonożnego pasażera, ale pozostawia mu pewną swobodę ruchów.

Kurtyna

To specjalna siateczka, która zabezpiecza przedni rząd siedzeń przed pupilem siedzącym z tyłu. Dzięki niej czworonóg ma dużo miejsca dla siebie, nie przeszkadzając kierowcy w prowadzeniu auta.

Hamaki i maty

Hamaki oraz rozkładane maty to rozwiązania, które co prawda nie mają wpływu na bezpieczeństwo zwierzaka, ale skutecznie chronią tapicerkę przed zadrapaniami i zabrudzeniami. Tego typu zabezpieczenia można rozkładać zarówno na tylnym siedzeniu, jak i w bagażniku.

pies w samochodzie

O co zadbać tuż przed wyjazdem?

Czworonóg jest już oswojony z samochodem? Zabezpieczenia przygotowane? Pamiętaj jeszcze, aby w dniu wyjazdu odbyć z nim dłuższy spacer i nie karmić go bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę.

Nie karm tuż przed podróżą

Nawet jeśli Twój pupil jest już oswojony z jazdą samochodem, nie wiesz jak zareaguje jego organizm na długą podróż. Część zwierząt domowych (zwłaszcza psy) cierpi na chorobę lokomocyjną, dlatego też by nie obciążać żołądka pupila, nie powinieneś karmić go ani tuż przed podróżą, ani w trakcie podróży. Najlepiej jeśli ostatni posiłek podasz mu 2-3 godziny przed wyjazdem, choć niektórzy weterynarze zalecają by nie napełniać miski nawet przez 12 godzin przed odjazdem.

Długi spacer

Długi spacer przed wyjazdem przyda się zwłaszcza tym psiakom, które są bardzo podekscytowane samym faktem podróży. Wymęczone zwierzę nie będzie szalało podczas jazdy, a niewykluczone, że w jej trakcie utnie sobie nawet drzemkę.

Zwierzęta domowe a choroba lokomocyjna

Niewskazane jest podawanie zwierzakom tabletek na chorobę lokomocyjną przeznaczonych dla ludzi. Jeśli obawiasz się, że czworonóg może wyjątkowo źle znieść podróż, powinieneś przed wyjazdem skonsultować się w tej sprawie z weterynarzem. Poleci on zakup odpowiednich środków przeciwwymiotnych i podpowie, co jeszcze można zrobić, by podróż z pupilem przebiegła możliwie jak najspokojniej.

U wielu kotów występuje nie tyle choroba lokomocyjna, co paniczny lęk przed samą podróżą. Kot podczas podróży może być przerażony do tego stopnia, że będzie oddawał mocz pod siebie. Przez całą trase może również bardzo miauczeć i głośno zawodzić. Jeśli twój futrzasty pasażer boryka się z takim problemem, najrozsądniejszym rozwiązaniem może okazać się pozostawienie go w domu i zorganizowanie opieki na czas wyjazdu. Niemniej jednak, w takich przypadkach pożądany efekt często przynosi podanie leków uspokajających ( poleconych przez weterynarza). Warto zacząć od takiego rozwiązania, zanim zrezygnujesz z zabrania pupila w podróż.

O czym pamiętać podczas samej podróży?

Kilka istotnych zasad pojawia się również w kontekście samej jazdy z pupilem. Co robić, a czego unikać w trakcie podróży?

Nie wystawiaj zwierzaka na słońce

Jeśli to możliwe, staraj się nie podróżować w okresach dużego nasłonecznienia, a jeśli to niewykonalne – zamontuj przynajmniej przyciemniane osłonki na szyby. Długa ekspozycja na słońce przełoży się na większy niepokój twojego pupila.

Nie rób przeciągów i nie pozwalaj by zwierzak wystawiał głowę za okno

Właściciele czworonogów bardzo często pozwalają im na wystawianie głowy za okno. Choć dla pupila rzeczywiście może być to przyjemne, to pozwalając mu na długie przebywanie w przeciągu narażasz go na przeziębienie. Poza tym, ze względów bezpieczeństwa, po prostu lepiej jest nie wychylać się przez okno rozpędzonego pojazdu – i dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Rób częste postoje

Każda kolejna godzina jazdy zmniejsza komfort kierowcy, jak i pasażerów – również tych miauczących czy szczekających. Staraj co jakiś czas odbywać krótki spacer z pupilem, by mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, zaznać ruchu czy napić się wody. Dobrze jeśli zwierzak ma na sobie wcześniej wspomniane szelki albo chociaż obrożę, do której możesz przypiąć smycz podczas postoju.

Zwierzęta domowe a jazda za granicą

Jeśli decydujesz się zabrać zwierzaka za granicę, musisz pamiętać o jeszcze kilku innych dodatkowych aspektach. Chodzi tu przede wszystkim o to, by sprawdzić czy kraj do którego się wybierasz, nie posiada specjalnych regulacji prawnych dotyczących wwożenia zwierząt. Na jakie kwestie należy w tym kontekście zwrócić uwagę?

Mikroczip

Przede wszystkim, każdy przewożony zwierzak musi być odpowiednio oznakowany, tj. mieć wszczepiony specjalny mikroczip. Jest to układ scalony z zaprogramowanym 15-cyfrowym unikalnym kodem identyfikacyjnym, który zawiera niezbędne informacje dotyczące zarówno czworonoga, jak i jego właściciela. Jest on aktywowany za pomocą fal ultradźwiękowych o niskiej częstotliwości i pozwala na szybkie zidentyfikowanie i zlokalizowanie zwierzaka.
Czip wszczepiany jest za pomocą igły, w okolicę szyi bądź między łopatkami czworonoga. To zabieg bezbolesny i wykonywany w zasadzie przez każdego weterynarza.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

To kolejna obowiązkowa pozycja na liście zwierząt domowych wyjeżdżających za granicę. Należy pamiętać, że pierwsze szczepienie zwierzaka przeciw wściekliźnie staje się ważne dopiero po upływie 21. dni od jego wykonania. Koniecznie trzeba więc wziąć ten czas pod uwagę i zadbać o szczepienie odpowiednio wcześniej. Jeśli natomiast Twój pupil jest szczepiony systematycznie (każdego roku), każde kolejne szczepienie jest ważne od dnia jego przeprowadzenia.

Paszport

To dokument, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwierzaka, w tym data ostatniego szczepienia przeciw wściekliźnie oraz numer identyfikatora. Jest niezbędny, jeżeli zamierzasz podróżować po krajach Unii Europejskiej, czy też takich krajach jak Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Watykan, Islandia czy Andora.
Co istotne, paszport może wystawić jedynie uprawniony do tego weterynarz. Dlatego też przed udaniem się do konkretnej lecznicy, powinieneś sprawdzić na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, czy lekarz do którego zamierzasz się udać będzie mógł wystawić tego typu dokument.

Uwaga na dodatkowe wymagania!

W krajach takich jak Wielka Brytania, Finlandia, Irlandia czy Malta można spotkać się z większymi obostrzeniami w zakresie wwożenia zwierząt. Poza koniecznością sprostania standardowym wymaganiom, dochodzi jeszcze obowiązek wykonania dodatkowych badań oraz zabiegów tuż przed przyjazdem do kraju. Przykładowo, na 2-5 dni przed przekroczeniem granicy któregoś z wcześniej wspomnianych państw, niezbędne jest odrobaczenie pupila, jak również zastosowanie profilaktyki przeciw kleszczom i tasiemcom.
Powinieneś bezwzględnie stosować się do wymogów obowiązujących w danym kraju, w przeciwnym razie Twój zwierzak może zostać zatrzymany przez służby do momentu Twojego powrotu do kraju, albo – od razu deportowany do Polski.

Jak podróżować z pupilem innym środkiem transportu?

Jeśli przewiezienie kota czy psa w samochodzie jest z jakiegoś względu niemożliwe, można skorzystać z innych środków transportu.

pies w podrozy

Samolot

Trzeba przyznać, że jest to trudno dostępna opcja, ponieważ większość linii lotniczych niestety nie ze zezwala na transport żadnych, nawet najmniejszych zwierząt domowych. Niemniej jednak, jeśli do pokonania masz dużą odległość, a bardzo zależy ci na zabraniu ze sobą pupila, warto szukać przyjaźnie nastawionych do zwierząt linii lotniczych.
Małe zwierzęta, których waga nie przekracza 8 kg, można przewozić na pokładzie samolotu, natomiast futrzaki o większej wadze trafiają do luku bagażowego. Warto pamiętać, że liczba miejsc „dedykowanych” zwierzętom jest zawsze ograniczona, dlatego też dobrze jest odpowiednio wcześniej zarezerwować bilety na dany lot i od razu zgłosić planowaną obecność zwierzaka.

Autokar

Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w przypadku samolotu – przed zakupem biletu musisz upewnić się, czy wybrany przewoźnik wyraża zgodę na przewiezienie futrzaka. Dość często jest to możliwe, ale w praktyce, przewóz zwierzaka autokarem – zwłaszcza jeśli mowa o dłuższej, wielogodzinnej podróży – naprawdę powinna być ostatecznością. W końcu nie ma tutaj możliwości choćby decydowania o ewentualnym postoju, a to oznacza spore ryzyko pojawienia się zniecierpliwienia i rozdrażnienia u pupila.

Pociąg

Podróż pociągiem jest o tyle komfortowa, że zwierzak może w każdej chwili rozprostować łapy, a nawet przespacerować się z właścicielem po korytarzu. Plusem takiego środka transportu jest również fakt, że nie musisz nikomu zgłaszać chęci podróżowania z pupilem. Wystarczy, że zakupisz dla zwierzaka bilet zgodnie z ustaloną przez przewoźnika taryfą – a jeśli jest to mały zwierzak, przewożony w transporterze to i bilet nie będzie potrzebny. Warto jednak pamiętać, że jedna osoba może podróżować tylko z jednym czworonogiem.

Firma transportowa

Przewóz zwierzaka możesz również powierzyć firmie transportowej, która specjalizuje się w takich wyzwaniach. To wprawdzie kosztowne rozwiązanie, ale w zamian zyskasz pewność, że zwierzak odbędzie podróż w odpowiednich warunkach – pupil będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i profesjonalną opiekę. Przed powierzeniem zwierzaka danej firmie powinieneś upewnić się, czy posiada ona wszystkie niezbędne uprawnienia do przewozu zwierząt (można to sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii).

A jak Wy radzicie sobie w podróży ze swoimi zwierzakami? Macie jakąś sprawdzoną strategię działania?

One thought on “Puszek on board – jak przewozić zwierzęta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *