Podstawa przyjemnej podróży to spokojne i zadowolone dzieciaki

Długa, a jednocześnie wygodna i bezpieczna podróż zależy nie tylko od sprawnego auta, działającej klimatyzacji, czy dobrych warunków na drodze. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, warto pamiętać, że mogą umilić, jak i uprzykrzyć nam dotarcie do celu. Co zrobić, żeby młodzi pasażerowie zapomnieli o trudach podróży, a my bez problemu będziemy mogli skupić się na jeździe?

Wielu z nas pamięta, że jazda samochodem jako dziecko nie była tak przyjemna jak dziś. Upały, ta sama pozycja przez godziny, brak rozrywek – masakra. Gdy nie spaliśmy, z pewnością utrudnialiśmy podróż naszym rodzicom. Uczmy się więc na błędach! Zaprezentujemy teraz kilka sposobów na zabicie samochodowej nudy!

Technologia może nam pomóc…

dziecko tablet

…ale bez przesady. Gry i bajki na telefonie czy tablecie są dobre na krótką metę. Po pierwsze – urządzenie może się szybko wyładować. Po drugie – nie jest zdrowe dla dziecka. Możemy wgrać dzieciom ulubione bajki, ale musimy pamiętać, że mogą się naszym pociechom szybko znudzić. Dobrym sposobem na nudę (np. w przypadku dzieci trochę starszych) może być samochodowe radio. Poszukajmy fajnych i melodyjnych utworów, próbując razem śpiewać. Na pewno wzmocni to rodzinne więzi, a przy okazji podróż minie szybko nam, jak i młodszym uczestnikom jazdy.

Samochód to też miejsce na zabawę!

Pełne auto jest idealnym miejscem do zabawy. Pierwszą, prezentowaną przez nas jest zabawa w  „słowo kończące się na”. Mówimy słowo, a druga osoba musi podać takie, które zaczyna się na literkę, bądź sylabę, kończącą poprzednie. Brzmi skomplikowanie? Mówimy słowo „drzewo”, a osoba obok musi podać słowo na „o”, lub zaczynające się na „wo” (np. owad, lub woda) – i tak w kółko. Przegrywa osoba, która nie zgadnie słowa w przeciągu 10 sekund. Uwaga! Słowa nie mogą się powtarzać. Zabawa będzie dobra, nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym. Angażuje, a przy okazji ma walory edukacyjne. Możemy tę grę modyfikować, podając rymy, lub skojarzenia z poprzednim słowem. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Gry planszowe na tylną kanapę

scrabble
źródło: Derbeth / flickr.com / CC BY 2.0

Na niektóre podróże (np. autostradowe) polecamy gry planszowe. My, kierowcy, nie weźmiemy w nich udziału, ale nasze pociechy będą zachwycone. Świetnie sprawdzi się popularne Scrabble w wersji podróżniczej, gdzie płytki trzymają się na planszy. Możemy też wykorzystać kartki i zagrać w państwa-miasta lub statki. Jeżeli mamy dorosłego współpasażera, możemy też zaangażować dzieci w sposób bierny. Dobrym sposobem na to jest czytanie bajek, które na pewno trafi do młodszych pociech. Może też stworzyć dobry grunt pod rozmowę z dzieckiem, które zapomni o podróży, wchodząc w zaczarowany świat.

Choroba lokomocyjna – co zrobić?

To bardzo nieprzyjemna przypadłość. Dla wielu kończy się biegunką, lub wymiotami. Jednym z jej podstawowych objawów są spore nudności. Często się z niej wyrasta, ale jest dla dzieci ogromnym utrapieniem i problemem.

Jak pokonać objawy? Dobrym sposobem jest delikatna klimatyzacja, której temperatura będzie niższa (ale nie za bardzo), od tej na zewnątrz. Powyższe zabawy też pomogą w zaangażowaniu dzieci, dzięki czemu może uda się im o chorobie „zapomnieć”. Przed wyprawą warto dać dzieciom lekki posiłek i podawać w czasie jazdy niegazowane napoje.

Rób wszystko, żeby jazda była przyjemnością

dziecko w podrozy

Jeżeli uda Ci się trafić do dzieci, to jazda samochodem będzie dla nich ekscytacją nie mniejszą niż dla Ciebie. Przyzwyczajaj dziecko do podróży od małego. Jak mówi stara prawda – podróże kształcą. Nie tylko po osiągnięciu punktu docelowego.

One thought on “Podstawa przyjemnej podróży to spokojne i zadowolone dzieciaki

  1. Jeśli kilka razy z rzędu dziecko się nie zrazi do podróży i będzie ją kojarzyło jako okazję do zwiedzania i poznawania nowych rzeczy to później nie będzie z wyjazdami żadnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *