Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Posiadanie samochodu to wygoda, ale i wiele wydatków. Mowa nie tylko o bieżącej konserwacji, serwisowaniu i ewentualnych naprawach, ale również o ubezpieczeniu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie OC pojazdu, jednak warto rozważyć dodatkowe polisy. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego zależy jego cena?

Dostępne produkty ubezpieczeniowe dla zmotoryzowanych

Decydując się na zakup polisy, warto rozpocząć od dokładnej analizy dostępnych produktów ubezpieczeniowych i sprawdzenia, jaki jest ich zakres ochrony.

OC i AC

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców. Zapewnia ono skuteczne zabezpieczenie w przypadku konieczności naprawienia szkody wyrządzonej osobom trzecim – np. na skutek wypadku w ruchu drogowym.

Częstym dodatkiem do OC, ale już nieobowiązkowym jest AC, zwane również autocasco. Ubezpieczenie to chroni pojazd oraz jego wyposażenie przed ewentualną kradzieżą, zniszczeniem bądź uszkodzeniem. Z uwagi na dodatkowe koszty, na AC decydują się przede wszystkim właściciele drogich pojazdów, osoby nieposiadające bezpiecznego garażu oraz wszyscy ci, którzy dużo podróżują i przez to są znacznie bardziej narażeni na wystąpienie wymienionych wyżej zdarzeń.

NNW

NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to ubezpieczenie osobowe, którego przedmiotem jest życie lub zdrowie człowieka. Często sprzedawane jest w pakiecie z innymi produktami, stąd też nie zawsze jego dodatkowy zakup jest konieczny.

Assistance

Assistance często dołączane jest w podstawowej wersji do ubezpieczeń OC, AC czy nawet produktów finansowych (rachunków bankowych czy kart kredytowych). Assistance doskonale sprawdza się w momencie awarii samochodu – w takiej sytuacji wystarczy jeden telefon, by uzyskać informację o najbliższym warsztacie czy obiekcie noclegowym, przekazać samochód do naprawy, poprosić o dostarczenie paliwa, holowanie czy podładowanie akumulatora.

Wiele jednak zależy od tego, jakie ubezpieczenie assistance wybierzemy – podstawowe pakiety mają mocno ograniczony wachlarz usług świadczonych na rzecz klienta.

ubezpieczenie samochodu

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Wielu kierowców, poszukując idealnego ubezpieczenia kieruje się przede wszystkim ceną, a ta bywa naprawdę zmienna, ponieważ jest pochodną wielu czynników.

Od 2017 roku przeciętna stawka za OC kształtuje się na poziomie zbliżonym do 1 000 zł, jednak bez większych trudności wskazać można osoby, które płacą znacznie więcej, jak i tych, którzy płacą zaledwie kilkaset złotych.

Z czego to wynika?

  • Z miejsca zamieszkania, wieku i doświadczenia za kierownicą, posiadanych zniżek właściciela samochodu.
  • Wpływ na cenę ma również model, marka, przebieg i pojemność silnika wybranego auta.
  • Z polityki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego – część podmiotów słynie z ekonomicznych polis, a są i takie, które rokrocznie plasują się w czołówce najdroższych dostawców produktów ubezpieczeniowych.

Kto płaci najmniej?

Zdecydowanie osoby zamieszkujące miasta, w których statystyki wypadków plasują się poniżej średniej krajowej.

Ubezpieczyciele premiują również osoby starsze, które mogą się pochwalić długim doświadczeniem za kierownicą i bezwypadkową jazdą, co bezpośrednio przekłada się na wysokość zniżek.

Duży wpływ na cenę ma również sytuacja rodzinna. Lepiej traktowani są kierowcy pozostający w związkach małżeńskich, a także ci, którzy mają przynajmniej dwójkę dzieci, gdyż statystycznie są oni najmniej skłonni do ryzykownych zachowań na drodze.

Nowe samochody są sprawne i wyposażone w nowoczesne systemy wspomagające, dzięki czemu w ich przypadku ryzyko wypadku jest nieco niższe. Podobna zależność obowiązuje w przypadku pojemności silnika – im niższa, tym taniej.

Co ciekawe, również marka może wpływać na wysokość kosztu ubezpieczenia. Na bardzo dobre warunki liczyć mogą chociażby posiadacze Dacii, ale już właściciele Fordów czy aut marki BMW muszą być przygotowani na wyższy rachunek za OC.

koszt ubezpieczenia samochodu

Od czego zależy cena AC?

Również w kontekście ubezpieczeń AC obowiązują analogiczne zależności. Zdecydowanie największy wpływ na cenę ma zakres ubezpieczenia autocasco. Im ubezpieczenie szersze, a więc obejmujące bogatą paletę zdarzeń ubezpieczeniowych, tym jego cena odpowiednio wyższa.

Różnice w cenach oscylują zwykle w granicach kilkuset złotych, jednak mogą być nawet kilkukrotnie wyższe. Warto zatem zwrócić uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i na tej podstawie wybrać dla siebie optymalny produkt.

Kolejna istotna kwestia to sam pojazd, a dokładnie jego wartość. Im auto droższe, tym niestety jego ubezpieczenie jest bardziej kosztowne. Z wartością pojazdu pośrednio związany jest wiek, wszak każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że każdy kolejny rok niesie za sobą istotną utratę wartości pojazdu – nie jest ona jednak liniowa i identyczna dla wszystkich marek.

Kwalifikacja do konkretnej grupy wiekowej można zarówno nieco podnieść cenę ubezpieczenia, jak i ją obniżyć – wszystko zależy od polityki konkretnego ubezpieczyciela. W przypadku starych samochodów ubezpieczenie może być bardzo trudne, gdyż ubezpieczyciele niechętnie się na to godzą. Często też mija się to z celem – może się bowiem okazać, że roczne koszty ubezpieczenia przewyższają rynkową wartość pojazdu.

Wpływ na cenę AC ma ponadto miejsce zamieszkania oraz wiek kierowcy. Wraz z wiekiem nabywamy doświadczenia, a co za tym idzie, ryzyko spowodowania wypadku jest nieco mniejsze.

Nie da się ukryć, iż koszty ubezpieczeń komunikacyjnych istotnie podnoszą koszty eksploatacji samochodu i skłaniają kierowców do nieustannego poszukiwania oszczędności. Powszechnym zachowaniem jest chociażby porównywanie ofert przy pomocy porównywarek online, rejestrowanie pojazdów w miejscach, gdzie koszty są niższe, czy też kupowanie samochodu na spółkę z doświadczonym kierowcą w celu skorzystania z jego zniżek. Przeciętny pakiet OC+AC kosztuje nieco ponad dwa tysiące złotych, dlatego potencjalne oszczędności mogą być naprawdę znaczące.

Autorką wpisu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga ikalkulator.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *