Tempomat – urządzenie ułatwiające jazdę

tempomat

Dawniej tempomat kojarzony był wyłącznie z luksusem i samochodami z wyższej półki. Dziś to jeden z podstawowych elementów niemal każdego współczesnego samochodu. Umożliwia nie tylko komfortową jazdę, ale pozwala także na większą kontrolę prędkości. Sprawdź, jak dokładnie działa jego mechanizm!

Tempomat to urządzenie wynalezione w 1945 roku przez mechanika i inżyniera Ralpha Teetora. Pierwsze z nich zostały użyte dopiero w latach 60.  w Stanach Zjednoczonych, gdzie ułatwiały kierowcom jazdę długą trasą, która niekiedy liczyła tysiące kilometrów. 

W późniejszych latach tempomat znalazł się w luksusowych autach, również w tych na rynku europejskim. Dzięki temu zyskał na popularności i był stale udoskonalany. Poza uniwersalną wersją tego elementu, możemy wyróżnić również tempomat aktywny. 

Co to jest tempomat?

Tempomat służy do kontrolowania i utrzymywania stałej prędkości samochodu, bez ingerencji kierowcy. Pozwala on na taką jazdę zarówno na wzniesieniach, jak i na równej powierzchni. Współcześnie w samochodach montuje się elektroniczną wersję układu.

Można stwierdzić, że tempomat to nic innego jak sterownik, który steruje przepustnicą. Dawniej urządzenie działało na zasadzie mechanicznej. Dziś poza samym sterownikiem i okablowaniem w skład jego budowy wchodzi także specjalna manetka, która pozwala zarządzać prędkością auta. Pamiętaj, że jego praca funkcjonuje od około 30 do 200 kilometrów na godzinę.

Jak działa tempomat i jak go włączyć?

Urządzenie zaczyna pracę od sygnału od kierowcy, który załącza jego mechanizmy. Następnie czujniki układu analizują położenie pedałów hamulca i przyspieszenia, a sterownik ustawia przepustnice tak, aby zawsze zachować jednolitą prędkość – niezależnie od nachylenia terenu. W zależności od potrzeb silnik dostaje większą albo mniejszą dawkę paliwa. 

Jak włączyć tempomat? Na początku najlepiej osiągnąć pożądaną prędkość (najnowsze urządzenia pozwalają samoistnie przyspieszać, ale nie jest to rozwiązanie oszczędne). Następnie należy wcisnąć odpowiedni przycisk. Ten może być na kierownicy (najczęściej), przy osobnej dźwigni lub na desce rozdzielczej.

Tempomat oznaczony jest charakterystycznym symbolem z licznikiem i wskazówką. Ten sam symbol pojawi się na wyświetlaczu samochodu, gdy układ jest aktywny. Jeżeli chcesz wyłączyć tempomat to wystarczy, że naciśniesz pedał hamulca lub sprzęgła. Odpowiedni przycisk umożliwia również szybki powrót do ostatniej prędkości (jest ona zapamiętana przez system). 

Jeżeli chcesz zwiększyć prędkość, to układ będzie nadal działał, a po zakończonym manewrze możesz odpuścić pedał gazu, aby wrócić do poprzedniej wartości.

Tempomat polecany jest na długich odcinkach i przy większych prędkościach. Pomaga nie tylko odpocząć nodze, ale też zaoszczędzić na spalaniu. Doświadczony kierowca używający tempomatu może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 5-10%! Niestety, badania potwierdzają, że przy okazji spada również poziom koncentracji kierowcy i na to powinieneś uważać.

tempomat w samochodzie

Tempomat aktywny

Inżynierowie motoryzacyjni nie byliby sobą, gdyby wciąż nie doskonalili powstałych już elementów wyposażenia samochodu. Stąd powstał tempomat aktywny. Ten pozwala nie tylko na standardowe utrzymywanie prędkości, ale też dostosowuje ją do warunków panujących na drodze. 

Na czym polega jego praca? Radary wbudowane w samochód oceniają stan drogi (rozpoznają np. położenie innego auta). Gdy Twój pojazd będzie do niego dojeżdżał, aktywny tempomat zmniejszy jego prędkość. Jeśli drugi samochód przyspieszy, to Twój zrobi to samo. 

Można go stosować np. w mieście, gdzie często trzeba się zatrzymywać (aktywny tempomat pozwala nawet na zatrzymanie samochodu). Świetnie sprawdzi się też w długich trasach. Badania potwierdzają, że element ten znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy. Choć na razie montowany jest głównie w autach klasy wyższej (lub średniej – na zamówienie) to najpewniej w niedługim czasie, podobnie jak jego mniej zaawansowany poprzednik, stanie się standardem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *