Klimatyzacja – jak sprawić, żeby przynosiła ulgę, a nie udrękę?

jak odgrzybic klimatyzacje

Zbliża się (miejmy nadzieję) słoneczne i gorące lato. Z pewnością planujemy już czas urlopów i powoli zabieramy się do przygotowania samochodu w długie i męczące podróże. Odpowiednie opony – są, apteczka – jest, wymiana olejów i filtrów – zrobiona. Wsiadamy więc do gorącego samochodu, odkręcamy klimatyzację i… nic! Szykuje się niebezpieczna jazda w upale. Jak uniknąć problemów z klimatyzacją? Co zrobić, aby działała bez zarzutu?

Klimatyzacja (a właściwie układ chłodzenia wnętrza) to bardzo prosty w budowie system. Składa się z kompresora, skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężającego i parownika z wiatrakiem. Jak działa klimatyzacja? Czynnik klimatyzacji porusza się po układzie, „pompowany” przez kompresor. Skraplacz (nazywany niekiedy chłodnicą) obniża temperaturę czynnika, jednocześnie go skraplając. W osuszaczu czynnik jest „czyszczony”, natomiast w zaworze (pod wpływem ogromnego ciśnienia) następuje jego gwałtowne chłodzenie. Na koniec parownik z wiatraczkiem odpowiada za regulację temperatury w kabinie samochodu.

W klimatyzacji może mieszkać grzyb…

…który jest dodatkowo bardzo groźny dla zdrowia. Oddychanie powietrzem z zagrzybionej klimatyzacji może powodować alergie, oraz choroby układu oddechowego z zapaleniem płuc włącznie. W takim razie jak odgrzybić klimatyzację i jak często to robić?

Odgrzybianie klimatyzacji powinniśmy robić przynajmniej raz w roku (najlepiej na wiosnę). Nie powinniśmy czekać na nieprzyjemny zapach, bo to już może być objaw uszkodzenia układu, który z pewnością będzie wymagał kosztownego demontażu i dokładnego czyszczenia parownika (lub – w skrajnych przypadkach – jego wymiany!). Alergikom zalecamy przegląd klimatyzacji raz na pół roku – to świetne rozwiązanie, żeby uniknąć dodatkowych bodźców alergicznych. Oczywiście, brzydki zapach, brak chłodzenia i niesprawny układ to ostatni dzwonek, aby wyczyścić i odgrzybić chłodzenie naszej kabiny.

Sposoby na czyszczenie klimatyzacji są dwa: samodzielnie, lub w wybranym warsztacie, specjalizującym się w takich usługach. Skupmy się na tym pierwszym sposobie. Wbrew pozorom – nie jest to wcale trudny zabieg. Potrzebujemy trochę czasu i odpowiednich preparatów.

Jak odgrzybić klimatyzację?

jak wyczyscic klimatyzacje

Pamiętajcie, aby przed wykonaniem wszystkich poniższych czynności sprawdzić stan filtra kabinowego. Odgrzybianie nie da nam zbyt wiele, jeżeli filtr będzie zniszczony, bądź zapchany.

Układ możemy odgrzybiać od strony silnika, lub wewnątrz kabiny. Mniej sprawny mechanik z pewnością wybierze ten drugi sposób.

Specjalny preparat grzybobójczy wprowadzamy około minutę – dwie przez miejsce, które najmocniej zasysa powietrze z samochodu. Uważajmy przy tym na elektryczne i elektroniczne części, które nie powinny mieć kontaktu z preparatem.

Drugi sposób jest trudniejszy, choć dużo skuteczniejszy. W kanały nawiewowe, które znajdziemy w komorze silnika wprowadzamy preparat grzybobójczy. Musimy jednak robić to w pobliżu parownika, który jest najbardziej narażony na zagrzybienie. Róbmy to dokładnie i powoli – preparat musi trafić w zagrzybione miejsca, aby móc je unicestwić. Ważna jest precyzja i spokój w działaniu.

Na odgrzybianie są jeszcze dwa inne, aczkolwiek dużo droższe sposoby. Pierwsze polega na chemicznym odgrzybianiu specjalnym urządzeniem rozpylającym substancje niszczące grzyby i nieprzyjemny zapach. Urządzenie ustawiamy w samochodzie, włączamy klimatyzację (bardzo ważne, żeby ustawić obieg zamknięty) i na około piętnaście minut zostawiamy tak zamknięte auto. Później dokładnie wietrzymy samochód, a klimatyzacja jest czysta.

Drugi sposób to specjalne urządzenie do ozonowego czyszczenia popularnej „klimy”.

Może jednak warsztat?

Osoby, które nie mają czasu i umiejętności mogą odstawić samochód do mechanika. Ceny usługi są różne – od 100 do nawet 300 złotych. Oczywiście, serwis powinien przeprowadzić kompletny przegląd klimatyzacji, sprawdzenie poziomu czynnika (i jego ewentualne uzupełnienie) oraz odgrzybianie. Pamiętajmy, że powinniśmy przygotować się na około 2 godzinne prace, podczas których nie będziemy mieli samochodu do dyspozycji.

Czy warto? Z pewnością polecamy tę opcję osobom, które nie do końca radzą sobie w pracach przy samochodzie. Skorzystają też wszyscy, którym zależy na czasie – samochód można oddać wtedy, kiedy nie będzie nam potrzebny, a sami będziemy mieli czas na inne sprawy. Pamiętajmy też, że preparaty, które musimy kupić też kosztują, choć starczą nam na jakiś czas.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

zuzyty filtr powietrza
zużyty filtr powietrza

Posiadanie samochodu z klimatyzacją sprawia, że dochodzi nam kilka obowiązków. Po pierwsze – stan czynnika. Często ten potrafi gdzieś „uciec”, za co odpowiada nieszczelny układ. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji? Na przewody i przyłącza nanosimy wodę z mydłem i sprawdzamy, gdzie tworzy się piana. Metoda sprawdzi się na większych wyciekach, te mniejsze powinien zlokalizować nam warsztat.

Często zadawanym pytaniem jest też to, ile czynnika do klimatyzacji powinniśmy wlewać do naszego auta? Na to pytanie odpowie nam instrukcja konkretnego samochodu, ale przy szczelnej i sprawnej klimatyzacji powinniśmy raczej uzupełniać ją do pełna.

Na koniec przypominamy o wymianie filtra kabinowego. Jego żywotność (zależna od materiałów, z jakich został wykonany) to od kilku, do kilkunastu tysięcy kilometrów. Bez sprawnego filtra, nie będziemy mieli działającej klimatyzacji.

4 thoughts on “Klimatyzacja – jak sprawić, żeby przynosiła ulgę, a nie udrękę?

  1. Ja bardzo często korzystam z klimatyzacji w firmowym aucie i konserwuje ją samodzielnie używając produktów z odświeżających, bo prawdę mówiąc nie zawsze jest czas na odstawienie do serwisu, by tylko zregenerować ją do bezusterkowego użytkowania 🙂 Swoją drogą bardzo dobry poradnik – dzięki!

  2. Dobry wpis! Niesamowicie przydatny! Często mnie ludzie pytają właśnie o klime to chętnie ich tutaj odeśle. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *