Jak podłączyć radio samochodowe? To prostsze niż myślisz!

jak podłączyć radio samochodowe

Przyjemna i bezpieczna podróż to nie tylko sprawny samochód, klimatyzacja i wypoczynek kierowcy. Bardzo ważna jest też atmosfera. Nic nie buduje jej tak, jak ulubiona piosenka lecąca z głośników w aucie. Radio samochodowe należy zwykle do podstawowego wyposażenia samochodu, ale niekiedy trzeba zamontować je ponownie. Jak podłączyć radio samochodowe? Podpowiadamy!

Montaż radia samochodowego może wydawać się trudny, jednak na całe szczęście to tylko i wyłącznie pozory. W jaki sposób odpowiednio podłączyć radio samochodowe i jakich błędów unikać przy kolejnych etapach pracy? Wystarczy zastosować się do kilku zasad i pamiętać o podstawowych krokach.

W nowszych samochodach radia samochodowe są w pełni zintegrowane z całym systemem obsługi i komputerem. Wielofunkcyjne urządzenie jest nie tylko odbiornikiem, ale też GPSem czy kamerą cofania. Starsze auta nie wymagają tak dużej ingerencji, ale dobre działanie panelu wiąże się z odpowiednim funkcjonowaniem wszystkich szczegółów. Trudność montażu odbiornika zależy od tego co w aucie zostało już zamontowane.

Podłączenie radia samochodowego wymaga cierpliwości

Niekiedy w samochodzie brakuje wielu rzeczy – nie ma w nim głośników, okablowania i anteny. W takim wypadku podstawową czynnością jest pociągnięcie kabli i podłączenie głośników. Pamiętaj, żeby wyciągnąć wtedy tapicerkę i podłogę. Jeżeli nie ukryjesz instalacji, to szybko może zostać zniszczona. W przypadku braku miejsc na głośniki (albo jeżeli chcesz zainstalować je tam, gdzie ich dotychczas nie było) musisz stworzyć na nie odpowiednie otwory. Rób je ostrożnie, aby nie popsuć tapicerki auta! Pamiętaj, że przewody elektryczne muszą iść do akumulatora, a nagłaśniające do kolumn.

Radio samochodowe ma zwykle dedykowane miejsce w aucie. Musisz sprawdzić czy pasuje tam urządzenie 2DIN czy 4DIN – to standardowe wtyki zasilająco-nagłaśniające. Radia 2DIN (najczęściej wąskie, bez dużego ekranu) są jeszcze dużo popularniejsze. Przed włożeniem odbiornika w dedykowane miejsce musisz wyprowadzić tam przewody. Tu mogą pojawić się trudności, ponieważ  najgorszym etapem jest schowanie kabli za deską rozdzielczą. Rób to ostrożnie! W łatwy sposób możesz popsuć inne elementy instalacji elektrycznej auta.

montaż radia samochodowego

Źródło: wikimedia commons / CC BY-SA 2.5

Gdy już wyprowadzisz przewody, podłącz je do odpowiedniej wtyczki pamiętając, jaki wtyk powinien być w danym miejscu radia. Sprawdź jednocześnie, czy jest w nich napięcie – do tego wystarczy próbówka prądowa. Przypnij odbiornik do wtyczki i spróbuj włączyć. Jeżeli wszystko gra to znaczy, że podłączyłeś radio poprawnie. Pamiętaj, że poza samą wtyczką zasilająco-nagłaśniającą musisz zainstalować jeszcze antenę i ewentualne kable do urządzeń zewnętrznych (wzmacniacz, telefon itp.).

Cały proces jest prosty, ale staraj się robić go spokojnie. Nie pomyl przewodów, załóż odpowiednią izolację (zamiast taśmy polecane są opaski termokurczliwe) i posprawdzaj wszystko przed założeniem odbiornika.

Jak podłączyć radio samochodowe w domu?

Okazuje się, że odbiornik możesz sprawdzić w domowym zaciszu! Wystarczy, że będziesz miał stary głośnik, zasilacz (najlepiej komputerowy) i oczywiście radio. Do wykonania instalacji niezbędna będzie również podstawowa wiedza z zakresu elektryki. Żółty przewód to ten zasilający, czarny jest masą, a czerwony i zielony, to przewody zasilające płytę główną, które musisz zewrzeć.

Późniejsze kroki to już łatwizna. Masę (czarny przewód) łączysz z czarnym z radia. Żółty (zasilający) podłączasz do żółtego i czerwonego w radioodbiorniku. Głośniki podpinasz pod przeznaczone pod to miejsca w radiu. Teraz podłącz zasilacz do prądu, załącz go i gotowe. W ten sposób możesz bez problemu skontrolować działanie Twojego radia przed podłączeniem go do samochodu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *