Jak podłączyć wzmacniacz samochodowy i zwiększyć jakość muzyki w aucie? Podpowiadamy!

jak podłączyć wzmacniacz samochodowy

Seryjnie podłączone głośniki nie zawsze dają z siebie wszystko. Choć nowoczesne radio samochodowe może tchnąć w nie drugie życie to zawsze będzie brakować kropki nad „i”. Do tego służy właśnie wzmacniacz. Zastanawiasz się, jak podłączyć wzmacniacz samochodowy? Nic prostszego!

Czym właściwie jest to urządzenie? Jest ono samochodową wersją standardowego wzmacniacza akustycznego. Ten wzmacnia poszczególne parametry, poprawia ich jakość, podwyższa moc dźwięku i odciąża głośniki. Wszystkie te zmienne sprawiają, że nawet mało doświadczony słuchacz odczuje obecność podkręconego dźwięku. Wzmocnienie niezbędne będzie z pewnością przy montażu głośnika niskotonowego.

Dostępne na rynku wzmacniacze samochodowe dzielą się na wiele kategorii. Niektóre są mniejsze, inne pozwalają na podpięcie większej liczby źródeł dźwięku, a jeszcze inne pozwalają na wygenerowanie ogromnej mocy. Podstawowy wybór to wzmacniacze jedno-, dwu- i wielokanałowe. Dwa pierwsze stosuje się w przypadku podłączenia subwoofera, wielokanałowy podwyższa natomiast ogólną jakość dźwięku. Przed wyborem urządzenia dokładnie przeanalizuj, jaki wzmacniacz jest Ci potrzebny.

Podłączenie wzmacniacza samochodowego nie jest trudne

Na początku odłącz źródło prądu. Będziesz ingerował w elektronikę samochodu i nie rób tego pod napięciem. Może się to skończyć tragicznie, a w najlepszym przypadku spalisz nowy sprzęt lub uszkodzisz auto. Gdy już się za to zabierzesz, to możesz przejść do kolejnych kroków.  


Musisz dokonać uziemienia wzmacniacza. Jedną stronę przewodu wpinasz w odpowiednie miejsce w urządzeniu, a drugi podłączasz do oczyszczonego podwozia auta. Uwaga – uziemienie nie powinno być dłuższe niż metr, to zasada bezpieczeństwa elektryki w samochodzie. Następnie czas na zasilanie. Od akumulatora poprowadź przewód (z miejscem na bezpiecznik!). Kabel podłącz do wzmacniacza samochodowego. Na koniec przyłącz urządzenie do radia. Wystarczą do tego zwykłe czincze. Nie pomyl jednak ustawionych kolorów, bo nie będziesz miał dźwięku. Przy przeciąganiu przewodów staraj się robić wszystko ostrożnie. Łatwo o uszkodzenia.

podłączenie wzmacniacza samochodowego

Źródło: Flickr / CC BY-SA 2.0

Gdzie montować urządzenie? Najlepiej w bagażniku. Ochroni to wzmacniacz samochodowy przed uszkodzeniami i zapewni dobre chłodzenie. Takie rozwiązanie ma jednak wady. Stracisz cenne miejsce na pakunki i będziesz musiał ciągnąć kable przez całe auto. Alternatywą będzie kabina samochodu, a konkretnie miejsce pod fotelem. Tu jednak łatwiej będzie o zniszczenie wzmacniacza. Ograniczysz też możliwość położenia siedzenia. Pamiętaj, że wzmacniacz należy przykręcić sporymi wkrętami. Urządzenie nie może się ruszać i być niestabilne. Ewentualne wypięcie może skutkować popaleniem instalacji nagłaśniającej, nie mówiąc o uszkodzeniu samego wzmacniacza.

Jak podłączyć wzmacniacz samochodowy w domu?

Wzmacniacz samochodowy możesz sprawdzić w domowym zaciszu. Czynność ta ma jednak charakter tymczasowy. W przypadku użycia innego źródła prądu niż akumulator samochodowy moc wzmacniacza trzeba odciążyć. Najlepiej zrobić to żarówką, ale jest to już zaawansowana sprawa i źle podłączona instalacja może uszkodzić wzmacniacz.  Urządzenie nie jest dostosowane do pracy w charakterze urządzenia zasilane prądem z gniazdka. Wiedząc to możesz przejść do kolejnych kroków.

Do tymczasowej i domowej instalacji niezbędny będzie prostownik i akumulator. Podłącz wzmacniacz bezpośrednio do akumulatora korzystając z porad opisanych wyżej, z tą różnicą, że uziemieniem nie będzie karoseria pojazdu, a minus akumulatora. Później podłącz głośniki. Nie wyjmuj przy tym bezpieczników, bo uszkodzisz kolumnę. Następnie możesz sprawdzić całość. Pamiętaj, że akumulator nie jest przystosowany do pracy w pomieszczeniach i nie może funkcjonować tak długo.


 Źródło obrazka wyróżniającego: Flickr / CC BY-ND 2.0

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *