Największy problem podróży – jak się dobrze zapakować?

jak zapakować samochód

Nie ma chyba kierowcy, którego nie dotknął kiedyś kłopot pakowania się do auta. Bagażnik prawie zawsze okazuje się za mały, a pasażerowie jeżdżą z bagażami na kolanach, pod nogami, czy… na głowie. Niestety, nie jest to dobry, a przede wszystkim bezpieczny pomysł. Polecamy kilka rozwiązań tego popularnego problemu.

Jak się nie pakować?

Zacznijmy od tego, czego nie powinieneś robić. Bagaże nie mogą lądować w aucie gdzie popadnie. Nie możesz położyć ich tak, żeby zasłaniały Ci szyby, lub lusterka. Niewskazane jest też luźne położenie ciężkich rzeczy na tylnej półce. W przypadku kolizji, taki bagaż staje się morderczym pociskiem, który w sekundę wystrzeli w Ciebie, lub Twoich współpasażerów.

bagaże w samochodzie

Źródło: Flickr / CC BY-SA 2.0

Raczej nie polecamy zakopywania towarzyszy drogi. Oni też powinni jechać swobodnie, mogąc normalnie się ruszać. Inaczej będziecie skazani na ciągłe postoje i odpoczynek. Bagaże (nawet drobne, takie jak książki, czy telefony) nie powinny być na desce rozdzielczej Twojego samochodu. Grozi to szybkim uszkodzeniem przedniej szyby i przedwczesnym zakończeniem trasy.

Po pierwsze – planuj

Pakowanie powinieneś zacząć jeszcze przed wkładaniem rzeczy do toreb. Dokładnie zaplanuj wyjazd. Buty do chodzenia w góry nie będą Ci potrzebne nad morzem. Często zdarza się tak, że auto pełne jest niepotrzebnych rzeczy, które zawalają bagażnik. Mając AC i assistance możesz zostawić całą skrzynkę narzędziową w domu. Pozostaw apteczkę, zapasowe żarówki, kamizelkę odblaskową, gaśnicę, trójkąt, klucz do kół i ewentualnie mały zestaw śrubokrętów z kluczem nastawnym. To w zupełności Ci wystarczy.

Zabierz tylko to, co naprawdę będzie Ci potrzebne. Wszystkie rzeczy pakuj do odpowiednio dużych toreb, które wygodnie ułożysz w bagażniku samochodowym. Jeżeli wiesz, że jedziesz na kilka dni, nie pakuj się jakbyś jechał na miesiące. Ograniczając bagaże, ograniczysz też spalanie swojego samochodu!

Po drugie – pakuj rozsądnie

Ciężkie i duże torby zawsze pakuj do bagażnika. Upychaj je ciasno tak, żeby nie miały dużej możliwości ruchu. To ograniczy ryzyko udziału walizek w ewentualnej kolizji. Wykorzystuj też każdą wolną przestrzeń – jeżeli piłkę dla dzieci możesz włożyć między dwie torby, zrób to. Nie bierz jej do kabiny pasażerskiej.

pakowanie samochodu

Bagażnik – jak sama nazwa wskazuje – służy do przechowywania bagaży. Wykorzystuj każdy jego zakamarek i staraj się pakować tak, żeby zmieściły się tam wszystkie potrzebne na wyjeździe rzeczy.

Po trzecie – pomyśl nad dodatkowym bagażnikiem

Jeżeli Twój bagażnik nie jest w stanie udźwignąć wszystkich toreb, pomyśl o bagażniku dachowym. To rozwiązanie ma wiele wad (zwiększa spalanie auta, oraz zmienia jego środek ciężkości), ale przyda się do przewozu niektórych bagaży.

 

bagażnik dachowy

Ewentualnie, niektóre bagaże możesz schować pod fotelami, lub nogami pasażerów. Nie powinny to być rzeczy niestabilne, które mogą się ruszać. Powinny być też na tyle małe, żeby umożliwić pasażerom swobodne ruchy.

Kilka tricków, które ułatwią pakowanie.

Jeżeli jedziesz sam, lub pasażerowie nie zajmują całego auta, możesz niektóre bagaże schować w kabinie pasażerskiej. Często robi się tak np. z lodówkami turystycznymi. Aby je unieruchomić, polecamy zapiąć je w pasy bezpieczeństwa.

Rozejrzyj się też za specjalnymi siatkami i mobilnymi schowkami do samochodu. Możesz umieścić w nich wiele niezbędnych rzeczy, a gadżety te zamontujesz tam, gdzie żaden bagaż nie będzie mógł bezpiecznie leżeć.

Na koniec pamiętaj o rozsądku i Twojej wygodzie. Bagaże nie mogą sprawić, że droga będzie męcząca i trudna. Dzięki naszym poradom możesz szykować się w trasę!

Opinie o “Największy problem podróży – jak się dobrze zapakować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *