Bezpieczeństwo na drodze – dobór odpowiedniego wideorejestratora

wlaczony-videorejestrator


Wzrastająca popularność wideorejestratorów sprawia, że na rynku pojawia się ich coraz więcej. Jakie czynniki i parametry warto wziąć pod uwagę przy zakupie takiego sprzętu?

Rodzaj montowania

Najczęściej spotykane wideorejestratory to modele z przyssawką do szyby. Zazwyczaj zajmują one dość dużo miejsca i ograniczają nieco widoczność. Alternatywnym sposobem montowania jest specjalna taśma klejąca. Stanowi bardziej kompaktowe rozwiązanie, ale zwykle wymaga zamocowania uchwytu na stałe. Przy każdym odklejeniu i ponownym zamocowaniu, właściwości kleju będą słabnąć i wideorejestrator nie będzie trzymał się wystarczająco stabilnie. Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się także kamerki zintegrowane z wstecznym lusterkiem. Są nieco większe o tych montowanych do szyby, a nierzadko wyposażone również w nieduży ekran podglądowy. Montaż takiego urządzenia bywa stosunkowo problematyczny, ale zapewnia największą stabilność i praktyczność. Wideorejestratory montowane na stałe lepiej sobie odpuścić, ponieważ są bardzo problematyczne i drogie.

Rozdzielczość rejestrowanego obrazu

Minimalna zalecana rozdzielczość obrazu zapisywanego przez wideorejestrator samochodowy to 720p, ale warto zdecydować się na zakup modelu obsługującego Full HD 1080p. Aspekt ten wpływa w dużym stopniu na jakość materiału nagranego przez urządzenie, ale nie jest parametrem gwarantującym maksymalną ostrość i brak zakłóceń. Przy zakupie wideorejestratora warto się upewnić, że dany model rzeczywiście zapewnia obsługę natywną proponowanej rozdzielczości. Szczegół ten może być bardzo istotny, ponieważ na materiał nagrany w interpolowanym 1080i przypada jedynie połowa poziomych linii. O ile nie przeszkadza to przy oglądaniu, o tyle zatrzymane i uchwycone stop-klatki mogą być dość niewyraźne. Ilość przechwytywanych przez urządzenie klatek na sekundę powinna wynosić przynajmniej 30. Jakość filmów rejestrowanych przez dany model wideorejestratora najlepiej ocenić na podstawie nagrań przykładowych, dostępnych na przykład w serwisie YouTube.

Obiektyw wideorejestratora

Największy wpływ na jakość nagrywanego materiału ma obiektyw. Znaczenie ma przede wszystkim oferowana przez urządzenie szerokość kąta. Zakres zaczyna się na około 90 stopniach w tańszych modelach, a kończy na 180 stopniach w najdroższych. Lepiej unikać wideorejestratorów z najniższym kątem, ponieważ nie będą one w stanie nagrać wystarczająco rozległej przestrzeni przed samochodem. Minimalna wartość to w przybliżeniu 120 stopni, pozwalająca na zarejestrowanie praktycznie wszystkich kluczowych elementów nagrywanego zdarzenia. Modele z jeszcze szerszym kątem mogą uchwycić nawet pasy po bokach pojazdu, ale są znacznie droższe. Warto też pamiętać, że szerszy kąt może przesadnie zniekształcać obraz. Istotnym parametrem obiektywu jest także jasność, określana literą „f”. Im wartość ta jest niższa, tym do matrycy wpada więcej światła. Pozwala to na uzyskanie lepszej jakości obrazu oraz mniejszej ilości szumów, co ma szczególne znaczenie w przypadku nagrań nocnych.

videorejestrator-samochodowy

Zasilanie i obsługa kart pamięci

Tańsze modele muszą zwykle korzystać z zewnętrznego źródła zasilania, np. gniazda do zapalniczki samochodowej. Stanowi to duży problem, ponieważ plączący się lub wiszący kabel może utrudniać kierowanie pojazdem. Jeżeli wideorejestrator ma być wykorzystany na dłuższej trasie, lepszym rozwiązaniem jest droższy model z wbudowaną baterią. Standardowy wideorejestrator powinien pracować na całkowicie naładowanym akumulatorze przynajmniej 2-3 godziny. O ile sprawdzi się to podczas krótkiej podróży, na dłuższej trasie prawdopodobnie i tak konieczne będzie podłączenie kabla. Pojemność kart obsługiwanych przez wideorejestrator powinna natomiast wynosić przynajmniej 32 GB. Każda minuta filmu zarejestrowanego w rozdzielczości 720 zajmuje około 80 mb, czyli 10 – 12 minut materiału pochłonie przynajmniej 1 GB. Jeżeli urządzenie obsługuje maksymalną pojemność 16 GB, karta zacznie nadpisywać pliki już po upływie 2-3 godzin. Czas ten będzie jeszcze krótszy w przypadku rozdzielczości 1080p lub wyższej.

Czujniki wideorejestratora

Kupując wideorejestrator, warto wybrać model wyposażony w różne czujniki. Największe znaczenie ma obecność trójwymiarowego G-Sensora, wykrywającego przeciążenia w każdej z obsługiwanych osi. Czujnik ten pozwala na zapisanie wielu ważnych informacji, na przykład:

  • kiedy kierowca rozpoczął hamowanie,
  • w którym momencie nastąpiło przyspieszenie,
  • jak dokładnie doszło do kolizji lub wypadku.

Trójwymiarowy G-Sensor może tez wykrywać zdarzenia drogowe, a następnie automatycznie uchronić rozpoznany materiał przed jego nadpisaniem. W wielu sytuacjach pomocny może się okazać również czujnik GPS. Pozostawia na nagraniu informację o osiągniętej prędkości, a także pozwala na dokładne prześledzenie pokonanej trasy, co nierzadko można wykorzystać jako dowód. Wygodnym urozmaiceniem są ponadto czujniki ruchu. Mogą automatycznie uruchomić nagrywanie po uruchomieniu pojazdu, a następnie zatrzymać rejestrację po wyłączeniu silnika. W ten sposób wideorejestrator działa w sposób niemal całkowicie zautomatyzowany, dzięki czemu kierowca nie musi poświęcać mu zbyt wiele uwagi.

Wyświetlacz wideorejestratora

Modele wideorejestratorów bez wyświetlacza są bardziej poręczne i mniejsze, ale posiadają o wiele mniej opcji. Nie pozwalają na podglądowe sprawdzenie nagranego wideo, więc do obejrzenia materiału konieczne jest wyjęcie karty pamięci i przełożenie jej do innego urządzenia. W sprzedaży znaleźć można także rejestratory wyposażone w stosunkowo nieduży ekran. Pozwala on na:

  • wygodną obsługę,
  • zmianę ustawień,
  • podejrzenia nagranego materiału.

Wideorejestratory z wyświetlaczem także mają swoje wady. Zajmują więcej miejsca, przez co mogą nieco zasłaniać widok na drogę. Ekran LCD nie jest w żadnym wypadku koniecznością, chociaż bywa bardzo przydatny.

Bezpieczeństwo jazdy samochodem

Dlaczego wideorejestor jest tak ważny w samochodach? Jest to nie tylko gażdżet, ale też nam pomoże w kłopotliwych sytuacjach, jak na przykład kolizja czy inny niespodziewany wypadek na drodze. Podczas ewentualnego zderzenia mamy niezbity dowód, który raczej trudno zlekceważyć. 

Artykuł został przygotowany przez Pomoc Drogową Rusin, która oferuje swoją aststę w obrębie Zgorzelca oraz okolic http://rusin-pomocdrogowa.pl/autopomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *