Jak zadbać o fotele samochodowe?

fotele samochodowe

Fotele samochodowe to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów wnętrza samochodu. Im częściej jeździsz, im dłuższe trasy robisz, tym szybciej fotele się zużywają.

Odbarwienia, przetarcia, dziury czy nawet trudne do usunięcia zabrudzenia to coś, z czym spotkał się każdy kierowca. Jak tego uniknąć i jak sobie z tym radzić? Oto krótki poradnik.

Dbaj od samego początku

O właściwym czyszczeniu i praniu zarówno foteli skórzanych, jak i materiałowych, opowiemy za chwilę. Teraz zastanówmy się, czy można uchronić fotele przed zniszczeniem i jak to zrobić najlepiej. Bo wiadomo, że lepiej wcześnie zaradzić, niż później niwelować skutki.

Pierwsza myśl to pokrowce na fotele samochodowe. Co prawda mogą kojarzyć się z czasami PRL, ale obecnie na rynku jest naprawdę duży wybór tego typu pokrowców czy koszulek, a niektóre z ich pełnią także dodatkowe funkcje. Są pokrowce z kieszeniami, które zwiększają liczbę schowków w aucie. Istnieją pokrowce z matami masującymi i rozgrzewającymi – świetny pomysł, jeśli nie masz w aucie podgrzewanych foteli. Są też pokrowce ergonomiczne, które zwiększają komfort jazdy.

Przede wszystkim jednak, pokrowce dostępne są w wielu różnych opcjach materiałowych, a nawet z ekoskóry. A ich głównym zadaniem jest ochrona foteli zarówno przez zniszczeniami wynikającymi z regularnej eksploatacji, jak i ciężkimi zabrudzeniami. To drugie zrozumieją wszyscy, którzy często przewożą w aucie zwierzęta lub małe dzieci. Dodatkowo, pokrowce mogą także ukryć istniejące już zabrudzenia, których nie możemy się pozbyć.

pokrowiec na fotele samochodowe

Fotele samochodowe trzeba wcześniej lub później wyprać

Nawet jeśli ochronisz fotele pokrowcem, nadejdzie w końcu moment, kiedy trzeba będzie je wyprać. To, na jaką metodę się zdecydować, w dużej mierze zależy od materiału, z którego wykonano obicie foteli.

Zacznijmy od najbardziej popularniej tapicerki materiałowej. Tutaj potrzebny będzie specjalny, dedykowany środek czyszczący, najlepiej w towarzystwie odkurzacza piorącego, jeśli jest taka możliwość. Na trudniejsze do usunięcia plamy warto użyć skoncentrowanego środka. I koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie wysuszenie foteli.

Tapicerka welurowa może sprawić nieco więcej problemów, ponieważ zabrudzenia i okruszki wnikają w nią dość głęboko. Najlepiej zacząć od solidnego odkurzania, a potem skorzystać z dedykowanego szamponu. I też koniecznie poczekać, aż wszystko odpowiednio wyschnie.

skórzane fotele samochodowe

Łatwiejsza w pielęgnacji jest tapicerka z alcantary i skórzana. Do czyszczenia tej pierwszej wystarczy wilgotna ściereczka, opcjonalnie z dodatkiem środka czyszczącego lub preparatu do konserwacji. Podobnie prosto czyści się tapicerkę skórzaną, ale tutaj należy też zadbać o odpowiednią impregnację. To ważne, ponieważ tapicerka skórzana szybko się nagrzewa, jej powierzchnia jest dość śliska, a do tego narażona jest na pękanie.

To najbardziej ekskluzywna wersja samochodowych obić, chociaż niezbyt praktyczna. Jej czyszczenie nie stanowi większego problemu, ale użytkowanie i impregnacja już tak. Czyli oprócz odpowiedniego preparatu do czyszczenia, należy pamiętać o impregnacie, aby jak najdłużej cieszyć się z pięknego wyglądu tego typu foteli.

Pamiętaj, by nie zostawiać plam na długo. Im dłużej pozostawisz plamę na tapicerce, tym trudniej będzie się jej pozbyć.

Jeśli pranie nie pomoże – renowacja foteli samochodowych

Renowacja foteli samochodowych to rozwiązanie, po które warto sięgnąć, kiedy fotele są naprawdę mocno zabrudzone lub materiał popękał. Doradzamy wizytę u specjalistów, ponieważ samodzielna próba renowacji, jeśli nie bardzo znamy się na tej pracy, może skończyć się jeszcze większymi uszkodzeniami.

fotele samochodowe po renowacji

Zakres prac renowacyjnych zależy oczywiście od stopnia zabrudzenia, zniszczenia czy popękania foteli, a także od materiału, z którego są wykonane. Można zdecydować się na łatanie dziur lub zaszycie ich, odświeżenie koloru tapicerki lub – w skrajnych przypadkach – całkowitą zmianę koloru. Przy okazji można też dołożyć wypełnienia, jeśli są już wygniecione, a fotel stał się przez to niewygodny.

Profesjonalne salony auto detailingu są w stanie zdziałać cuda z tapicerką, głównie za sprawą specjalistycznych preparatów i urządzeń. Jeśli więc zależy Ci na efekcie, warto znaleźć takie miejsce w swojej okolicy i skorzystać z jego usług.

Dobrą praktyką jest dbanie o fotele przez cały czas użytkowania samochodu – zabrudzenia powinny być usuwane na bieżąco, pęknięcia naprawiane najszybciej jak to możliwe, a materiały odpowiednio zaimpregnowane. Tylko tak wygląd foteli jak najdłużej będzie cieszył wzrok, a i podczas sprzedaży samochodu właściwa pielęgnacja może zwrócić się z nawiązką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *