Jak zadbać o fotele samochodowe?

fotele samochodowe

Fotele samochodowe to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów samochodu. Im częściej jeździsz, im dłuższe trasy robisz, tym szybciej fotele się zużywają.

Odbarwienia, przetarcia, dziury czy nawet trudne do usunięcia zabrudzenia to coś, z czym spotkał się każdy kierowca. Jak tego uniknąć i jak sobie radzić? Oto krótki poradnik.

Dbaj od samego początku

O właściwym czyszczeniu i praniu zarówno foteli skórzanych, jak i materiałowych, opowiemy za chwilę. Teraz zastanówmy się, czy można uchronić fotele przed zniszczeniem. I jak to zrobić najlepiej. Bo wiadomo, że lepiej wcześnie zaradzić, niż później niwelować skutki.

Pierwsza myśl – pokrowce na fotele samochodowe. Co prawda mogą kojarzyć się z czasami PRL, ale obecnie na rynku jest naprawdę duży wybór tego typu pokrowców czy koszulek, a niektóre z ich pełnią także dodatkowe funkcje. Są pokrowce z kieszeniami, które zwiększają liczbę schowków w aucie. Są pokrowce z matami masującymi i rozgrzewającymi – świetny pomysł, jeśli nie masz w aucie podgrzewanych foteli. Są pokrowce ergonomiczne, które zwiększają komfort jazdy.

Przede wszystkim jednak, pokrowce dostępne są w wielu różnych opcjach materiałowych, nawet z ekoskóry. A ich głównym zadaniem jest ochrona foteli zarówno przez zniszczeniami wynikającymi z regularnej eksploatacji, jak i ciężkimi zabrudzeniami. To drugie zrozumieją wszyscy którzy często przewożą w aucie małe dzieci. Dodatkowo, pokrowce mogą także ukryć istniejące już zabrudzenia, których nie możemy się pozbyć.

pokrowce na fotele samochodowe

Podsumowując: jeśli zastanawiasz się, jak założyć pokrowce na fotele samochodowe, które nie prezentują się źle i kiczowato, masz naprawdę wiele możliwości.

Fotele samochodowe trzeba wcześniej lub później wyprać

Nawet jeśli fotele chronisz pokrowcem, nadejdzie w końcu moment, kiedy trzeba je wyprać. To, na jaką metodę się zdecydować, w dużej mierze zależy od materiału, z którego wykonano obicie foteli.

Zacznijmy od najbardziej popularniej tapicerki materiałowej. Tutaj potrzebny będzie specjalny, dedykowany środek czyszczący, najlepiej w towarzystwie odkurzacza piorącego, jeśli jest taka możliwość. Na trudniejsze do usunięcia plamy warto użyć skoncentrowanego środka. I koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie wysuszenie foteli.

Tapicerka welurowa może sprawić nieco więcej problemów, ponieważ zabrudzenia i okruszki wnikają w nią dość głęboko. Najlepiej zacząć od solidnego odkurzania, a potem skorzystać z dedykowanego szamponu. I też koniecznie poczekać, aż wszystko odpowiednio wyschnie.

naprawa foteli samochodowych

Łatwiejsza w pielęgnacji jest tapicerka z alcantary i skórzana. Do czyszczenia tej pierwszej wystarczy wilgotna ściereczka, opcjonalnie z dodatkiem środka czyszczącego lub preparatu do konserwacji. Podobnie prosto czyści się tapicerkę skórzaną, ale tutaj należy też zadbać o odpowiednią impregnację. To ważne, ponieważ tapicerka skórzana szybko się nagrzewa, jej powierzchnia jest dość śliska, a do tego narażona jest na pękanie.

To najbardziej ekskluzywna wersja samochodowych obić, chociaż niezbyt praktyczna. Jej czyszczenie nie stanowi większego problemu, ale użytkowanie i impregnacja już tak. Czyli oprócz odpowiedniego preparatu do czyszczenia, należy pamiętać o impregnacie, aby jak najdłużej cieszyć się z pięknego wyglądu tego typu foteli.

Pamiętaj, by nie zostawiać plam na długo. Im dłużej pozostawisz plamę na tapicerce, tym trudniej będzie się jej pozbyć.

A jeśli pranie nie pomoże, to może renowacja?

Renowacja foteli samochodowych to rozwiązanie, po które warto sięgnąć, kiedy fotele są naprawdę mocno zabrudzone lub materiał popękał. Doradzamy wizytę u specjalistów, ponieważ samodzielna próba renowacji, jeśli nie bardzo znamy się a tej pracy, może skończyć się jeszcze gorszymi uszkodzeniami.

renowacja foteli samochodowych

Zakres prac renowacyjnych zależy oczywiście od stopnia zabrudzenia, zniszczenia czy popękania foteli, a także od materiału, z którego są wykonane. Można zdecydować się na łatanie dziur lub zaszycie ich, odświeżyć kolor tapicerki lub – w skrajnych przypadkach – całkowicie zmienić jej kolor. Przy okazji można też dołożyć wypełnienia, jeśli jest już wygniecione, a fotel stał się przez to niewygodny.

Profesjonalne salony car detailingu są w stanie zrobić cuda z tapicerką, głównie za sprawą specjalistycznych preparatów i urządzeń. Jeśli więc zależy ci na efekcie, warto znaleźć takie miejsce w swojej okolicy i skorzystać z jego usług.

Dobrą praktyką jest dbanie o fotele przez cały czas użytkowania samochodu – zabrudzenia powinny być usuwane na bieżąco, pęknięcia naprawiane najszybciej jak to możliwe, a materiały odpowiednio zaimpregnowane. Tylko tak wygląd foteli jak najdłużej będzie cieszył wzrok, a i podczas sprzedaży samochodu właściwa pielęgnacja może zwrócić się z nawiązką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *