Jaki płyn hamulcowy wybrać i jak sprawdzić jego poziom?

hamulce

Praca każdego samochodu bazuje na działaniu kilku płynów. Wśród nich są m.in. oleje, płyn do spryskiwaczy czy czynnik klimatyzacji. Jednym z najważniejszych jest jednak płyn hamulcowy, który w dużej mierze odpowiada za Twoje bezpieczeństwo. Jaki płyn hamulcowy wybrać i jak go sprawdzić? 

Poziom płynu hamulcowego w zbiorniku zawsze musi być odpowiedni. Jego zadaniem jest przeniesienie ciśnienia hydraulicznego w przewodach hamulcowych i rozpoczęcie pracy końcowych jego elementów. Bez płynu nie wytracisz prędkości. 

O tę ciecz trzeba więc dbać. Sprawdź, jaki płyn hamulcowy dobrać do swojego auta i kiedy powinieneś go zmienić!

Jaki płyn hamulcowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płynu hamulcowego. Różnią się one temperaturą wrzenia i składem. Najpopularniejsze są płyny na bazie eteru glikolu, oznaczone symbolami DOT 3, DOT 4 i DOT 5.1. Do niektórych marek stosuje się mineralne płyny.

Płyn hamulcowy należy dopasować do wymagań samochodu. Typ, który powinien się w nim znaleźć odszukasz w instrukcji obsługi auta, na stronach internetowych producentów lub w serwisach samochodowych. Dobry mechanik sam dobierze dla Twojego auta odpowiedni płyn. 

Jak sprawdzić płyn hamulcowy?

Stan płynu hamulcowego sprawdzisz w bardzo łatwy sposób. Można go zauważyć na zbiorniczku wyrównawczym, który ma oznaczenia minimalne i maksymalne. Odpowiedni poziom jest wtedy, kiedy płyn widać pomiędzy tymi wskazaniami.

Jeżeli chodzi o jakość płynu, to możesz zacząć obserwować ciecz, gdy hamulec robi się miękki. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie temperatury wrzenia płynu i poziomu wody. Zrobisz to prostym miernikiem za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli temperatura wrzenia przekracza normy producenta albo poziom wody jest większy niż 1% , to czas, aby zmienić płyn.

Co ile wymieniać płyn hamulcowy?

Kierowcy zapominają o tej czynności, ale płyn hamulcowy powinno wymieniać się co 30-60 tysięcy kilometrów lub co 2 lata. Po tym okresie właściwości płynu hamulcowego mogą nie być idealne. Traci na tym droga Twojego hamowania!

Płyn hamulcowy wymienia się również zawsze w przypadku ingerencji w układ hamulcowy. Mechanicy sprawdzają stan cieczy i przy zdejmowaniu tarcz zlewają stary płyn i wlewają nowy. To właśnie dlatego kierowcy często sami zapominają o regularnej wymianie płynu – ta robiona jest w przypadku okresowych napraw.

płyn hamulcowy w samochodzie

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Do wymiany płynu hamulcowego będziesz potrzebował pomocy drugiej osoby. Pamiętaj też, że płynu nie spuszcza się w całości, a dolewa sukcesywnie wraz z upływającą starą cieczą. Ze względu na mieszanie substancji, płyn musi być tej samej klasy co poprzedni!

Samochód musisz osadzić na podnośniku, bo konieczne będzie odkręcenie wszystkich kół. Następnie po kolei odkręcaj odpowietrzniki. Jeżeli nie masz ABS to zacznij od tego, który jest najdalej pompy hamulcowej (prawy tył). Wymiana płynu hamulcowego z ABS polega na odwrotnej kolejności. Ze względu na to, że płyn jest agresywny, powinieneś go zlać. Podłącz wężyk do odpowietrznika i odprowadź stary płyn do wiadra. 

Ważne, abyś robił to z pomocnikiem, który powinien zacząć naciskać pedał hamulca (pompować), a płyn zacznie lecieć. Ty natomiast musisz dolewać ciecz. Jeżeli kolor płynu będzie zgodny z tym i nie będzie pęcherzyków powietrza, to odpowietrzniki trzeba zamknąć. Następnie zacznij tę samą czynność w odpowietrznikach przy zaciskach hamulcowych.

Płyn hamulcowy – dolewanie jest szkodliwe?

Najlepiej unikać ciągłego dolewania płynu, bo jego ubywanie oznacza uszkodzenie układu hamulcowego. Warto sprawdzić i naprawić hamulce, a później wymienić ciecz. Jeżeli jednak musisz dolać płyn (np. w trasie) to pamiętaj, że konieczny będzie ten sam typ. 

Pamiętaj też, że nie może on przekroczyć maksymalnej wartości na zbiorniku wyrównawczym. Jeżeli natomiast Twój zbiorniczek ma filtr, to nie wyjmuj go przed nalaniem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *