JDM, czyli jak wygląda japoński rynek motoryzacji

JDM

Japonia jest kolorowa i pełna nietypowych rozwiązań, których nie spotkamy w żadnym innym kraju. Nie chodzi tylko o akcesoria domowe, zabawki czy sprzęt komputerowy. Podobne zjawiska obserwujemy także na rynku motoryzacyjnym w postaci trendu JDM.

Czym jest JDM?

JDM to po angielsku Japanese Domestic Market, czyli japoński rynek krajowy. To pojęcie, chociaż wydaje się być bardzo szerokie i może dotyczyć wielu różnych dziedzin, związane jest przede wszystkim z motoryzacją, a używane najczęściej w Stanach Zjednoczonych.

JDM-y to japońskie wersje modeli aut przeznaczonych na rynek wewnętrzny. Jednak, wbrew temu co powszechnie się uważa, nie są to dowolne przeróbki, ale takie, które mają zwiększyć przydatność samochodu do ulicznych wyścigów czy driftu. Każda zmiana ma mieć swój cel, a każdy dodany czy usunięty element spełniać konkretne zadanie.

japoński samochód

Źródło: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Lżejsze felgi—tak, przyciemniane szyby— niekoniecznie.

W samochodach JDM rzadko można spotkać przyciemniane szyby, drogie systemy car-audio i inne dodatki, które podczas wyścigów są zbędne. W dodatku zwiększają wagę pojazdu, a chodzi przecież o coś wręcz odwrotnego.

A zatem przeróbki dotyczą przede wszystkim zamontowania lżejszych felg i wymiany wielu elementów karoserii na elementy z włókna węglowego, obniżenia zawieszenia. Silnik ma być dostosowany do wysokich obrotów, czasem też wzbogacony o turbosprężarkę. Wysokie karbonowe spojlery pojawiają się raczej tylko w autach przygotowanych do driftu.

Dość charakterystyczne i typowe dla tego stylu są kierunkowskazy z pomarańczowymi kloszami, które świecą się podczas włączenia świateł postojowych. Równie typowe jest włożenie żarówek dwuwłóknowych w miejsca świateł przeciwmgłowych i zrobienie w nich dodatkowych świateł stopu i pozycji. Japońskie samochody często wymagają zmniejszonych tablic rejestracyjnych, które od niedawna dostępne są także w naszym kraju.

Na bazie tych przeróbek wybiło się wiele firm, produkujących odpowiednia akcesoria. Najbardziej znane to: Mugen, Nismo, Greddy, A’pexi, Tein, RSR, HKS, Blitz, Skunk2, Injen, Espelir, Bride, Takata, TRD oraz Spoon. Pozwala to na zakup części i stworzenie swojego samochodu JDM także poza Japonią, co wielu motoryzacyjnych zapaleńców robi.

japońskie samochody

Tak powstał cały nurt, moda, styl

Geneza JDM to fakt, że auta z rynku japońskiego zazwyczaj oferowane były w lepszych wersjach niż te przeznaczone na rynek europejski i amerykański. Posiadały wyposażenie, które w innych krajach jest całkowicie niedostępne lub opcjonalne, np. sensory deszczu czy elektryczne odświeżacze powietrza.

Powstał więc pomysł, aby osiągnąć podobne efekty również poza krajem kwitnącej wiśni. Osoby posiadające dużo czasu (i pieniędzy) rozpoczęły proces upodobnienia swoich samochodów do ich wersji z rynku japońskiego. Dostępnych opcji jest naprawdę mnóstwo, ponieważ w samochodzie można wymienić praktycznie wszystko – od szyb, poprzez lampy, błotniki, stabilizatory, kolektory wydechowe, aż po zegary, panele czy kierownicę. Trend zyskał grono oddanych mu fanów.

japońskie marki samochodów

Jakie samochody są najczęściej przerabiane?

JDM ma kilka nurtów, z czego główny polega właśnie na stylizowaniu auta na jego wersję z rynku japońskiego. Inny to Wangan, pochodzący od autostrady Wangan Higway, na której (co prawda nielegalnie) można osiągnąć prędkość nawet 300 km/h. Oczywiście odpowiednio przygotowanym autem — jak więc nietrudno się domyślić, w tym stylu chodzi przede wszystkim o zawrotną moc.

Wśród samochodów, które najczęściej poddawane są zmianom JDM są m.in. Mazda RX-7, Toyota (Celica, Supra, Corolla, Starlet Glanza), Nissan (Skyline, 350Z, Silvia, 300ZX, 200SX), Honda (Prelude, Civic, CRX, Integra, S2000), Mitsubishi (FTO, Eclipse) czy Lexus IS200.

Czasem wystarczy niewielka zmiana, jak chociażby czerwona wykładzina wnętrza z oferowanej tylko w Japonii Hondy Civic Type R EK9, która można przełożyć do Hondy Civic EK4 oferowanej na rynku europejskim. Czasem wymieniane jest pół samochodu. Wszystko zależy od fantazji, potrzeb oraz zasobności portfela właściciela samochodu.

JDM to nie tylko styl tuningu, dla wielu to także kultura, a wręcz styl życia, o czym warto pamiętać, patrząc na zdjęcia samochodów przerobionych właśnie w taki sposób. Każdy z nich to wiele godzin pracy, mnóstwo pasji i serca włożone w końcowy efekt. 


Źródło zdjęcia głównego: Flickr / CC BY-SA 2.0

 

One thought on “JDM, czyli jak wygląda japoński rynek motoryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *