Końcówka drążka kierowniczego. Objawy problemów i samodzielna wymiana

zużyte końcówki drążków kierowniczych

W Twoim aucie coś piszczy, stuka i puka? To może być zużyta końcówka drążka kierowniczego! Na szczęście wymiana tej części jest bardzo prosta i nie niesie za sobą dużych wydatków. 

Wymiana końcówki drążka kierowniczego. Kiedy jest niezbędna?

Końcówka drążka kierowniczego łączy zwrotnicę koła z samym drążkiem i przekładnią kierowniczą. Jak każda część samochodowa, również końcówki z czasem zużywają się i wymagają wymiany. 

Nie należy lekceważyć prawidłowego funkcjonowania końcówki drążka kierowniczego. Wybita część będzie zaburzać zbieżność kół, negatywnie wpływając na żywotność opon. W skrajnym przypadku zużyty drążek może nawet spowodować tragiczne w skutkach odczepienie się koła w trakcie jazdy.

Końcówka drążka kierowniczego – szybka diagnostyka

Najczęstsze objawy wadliwego funkcjonowania drążka to:

  • podejrzane dźwięki z okolic przednich kół (stukanie, pukanie, piski), słyszalne nawet w czasie postoju,
  • luzy, szarpanie i wibracje w układzie kierowniczym – wyczuwalne na kierownicy,
  • obniżony komfort jazdy (gorsze tłumienie wybojów, słabsza reakcja na ruchy kierownicą).

Jeśli zauważymy któryś z tych objawów w naszym samochodzie, warto sprawdzić, czy końcówka drążka nie ma luzów. W tym celu podnosimy auto na lewarku, następnie ruszamy kołem na boki, trzymając przy tym za przegub tuż za tarczą hamulcową. Gdy wyczuwamy luzy, oznacza to prawdopodobne zużycie się drążka i konieczność jego wymiany. 

różne końcówki drążków kierowniczych

Wymiana końcówki drążka: zrób to sam!

Wymiana uszkodzonej końcówki nie jest trudna. Całą operację można przeprowadzić we własnym garażu: potrzebne będą podstawowe narzędzia, 30-60 minut i oczywiście nowa końcówka, która zastąpi zużytą część. Przyda się także specjalny klucz do drążków kierowniczych.

Odkręcamy koło

Zaczynamy od poluzowania śrub na kole, w którym wystąpił problem. Następnie podnosimy auto na lewarku – tak, by możliwe było zdjęcie koła. Odkręcamy koło, umieszczając je pod samochodem (asekuracja w razie usterki lewarka). Następnie czyścimy przegub za pomocą drucianej szczotki i środka odrdzewiającego. 

Demontaż końcówki drążka 

Gdy odrdzewiacz zrobi już swoje, przystępujemy do demontażu końcówki. Pierwszy krok to zaznaczenie (np. markerem) miejsca na drążku, w którym zaczyna się końcówka – nową część będziemy “dociągać” właśnie do tego miejsca. Alternatywnie możemy liczyć obroty w trakcie wykręcania starej końcówki; nową należy wkręcić na taką samą długość. 

Kolejny krok to poluzowanie nakrętki kontrującej na drążku, po tym zaś wykręcenie nakrętki przy samej końcówce. Pozbawioną śrub końcówkę delikatnie wybijamy młotkiem. Uwaga na gwint śruby! 

Diagnostyka drążka kierowniczego i instalacja nowej końcówki

W ten sposób pozbyliśmy się zużytej części, odsłaniając przy okazji drążek kierowniczy. To doskonała okazja, by sprawdzić jego stan. Wystarczy kilka razy szarpnąć – nie powinny pojawić się żadne luzy. Jeśli jednak wyczujemy coś niepokojącego, do wymiany mogą kwalifikować się także inne elementy układu kierowniczego.

Ostatni etap prac to instalacja nowej końcówki. Wkręcamy ją na taką samą długość, co poprzednią, mocując śruby “do oporu”. Po skończonej pracy należy koniecznie udać się do profesjonalnego serwisu w celu sprawdzenia geometrii kół. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *