Kto może skontrolować Twój pojazd oraz jak wygląda kontrola drogowa?

policjant-odbiera-dokumenty

Wielu kierowcom trudno zachować opanowanie podczas rutynowej kontroli drogowej. Warto poznać podstawowe procedury przy takiej formy zatrzymania, aby dobrze przygotować się na każdą ewentualność.

Kto jest upoważniony do zatrzymania pojazdu?

Samochód ma prawo skontrolować przede wszystkim każdy policjant, nie tylko ten umundurowany i zatrudniony w wydziale ruchu drogowego. Jedyna różnica polega na tym, że funkcjonariusz nieumundurowany upoważniony jest do zatrzymania kierowcy jedynie w terenie zabudowanym. Pojazd mogą skontrolować także przedstawiciele kilku innych służb. Kierowca musi się zatrzymać oraz poddać kontroli, jeżeli wezwie go do tego:

  • służba celna
  • straż graniczna
  • straż miejska

W porównaniu z policją, uprawnienia tych służb są bardziej ograniczone. Wdawanie się w funkcjonariuszami w dyskusje na temat ich uprawnień oraz kompetencji, może jednak w ostatecznym rozrachunku działać na niekorzyść przy okazji kontroli drogowej.

Jak inicjowana jest kontrola pojazdu?

policjant-na-drodze

Procedury doprowadzania do zatrzymania samochodu przez policję są bardzo dokładnie określone. Musi się to przede wszystkim odbyć w jasny i czytelny dla kierowcy sposób. Jeżeli policjant jest umundurowany, powinien dać sygnał lizakiem lub skinąć ręką. Funkcjonariusz nieumundurowany zawsze zobowiązany jest do użycia lizaka. W przypadku ograniczonej widoczności na drodze, obowiązkiem policjanta jest skorzystanie z latarki dającej czerwone światło. Jeśli natomiast zatrzymanie dokonywane jest przez funkcjonariuszy w radiowozie, konieczne jest użycie popularnego koguta. Reagując na wezwanie policji, trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku i bezpieczeństwie. Nie należy zatrzymywać się na środku torów, wjeździe do garażu podziemnego czy przejściu dla pieszych, tylko wybrać miejsce pewne i bezpieczne. Warto pamiętać, aby nie wysiadać z samochodu. Zgodnie z przepisami, kierowca ma obowiązek czekać na funkcjonariusza z rękoma na kierownicy, a następnie wrzucić luz i otworzyć szybę.

Nawiązanie kontaktu z policjantem

Po zatrzymaniu pojazdu, rutynowa kontrola drogowa przebiega zawsze w zbliżony sposób. Funkcjonariusz podaje kierowcy imię, nazwisko oraz stopień, a także przyczynę zatrzymania. Umundurowany policjant może na żądanie przedstawić legitymację służbową, natomiast nieumundurowany zobowiązany jest do okazania jej bez wezwania. Funkcjonariusz może zażądać od kierowcy m.in.

  • zgaszenia silnika
  • okazania dokumentów samochodu i prawa jazdy
  • opuszczenia pojazdu
  • wykonania testu trzeźwości
  • zapoznania się z materiałem nagranym przez wideorejestrator

Policjant ma również prawo sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, włącznie z ewentualnymi wyciekami płynów eksploatacyjnych. Funkcjonariusze mogą ponadto sprawdzić dokumenty przewozowe czy zabezpieczenia transportowanego towaru. Aby dokonać przeszukania samochodu lub przeprowadzić kontrolę osobistą, policjant musi mieć odpowiednie powody. Kierowca może w takiej sytuacji zażądać sporządzenia protokołu.

Mandaty i kary

kontrola-policji

Jeżeli policjant decyduje się na kontrolę pojazdu, zazwyczaj ma ku temu poważne przesłanki. Kierowcy najczęściej zatrzymywani są za przekroczenie prędkości, a także wyprzedzanie na linii ciągłej. W większości przypadków, za takie przewinienia przewidywane są odpowiednie mandaty. Wysokość kar finansowych oraz liczba naliczanych punktów karnych określane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami, którzy naruszają w taki czy inny sposób przepisy ruchu drogowego. Warto pamiętać, że w razie odmowy przyjęcia mandatu sprawa skierowana zostanie na drogę sądową.

Ubezpieczenie OC

Podczas kontroli policjant może też zażądać okazania potwierdzenia o wykupionym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli kierowca takowego nie posiada, może zapomnieć o zwykłym upomnieniu. W przypadku braku wykupionego OC, policja składa wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o ukaranie mandatem. Kara za brak ważnej polisy jest dość wysoka, ponieważ w przypadku pojazdu osobowego wynosi 4000 złotych. Jeżeli jednak kierowca nie posiada ważnej polisy maksymalnie do 14 dni, zapłaci 2000 złotych, a do 3 dni jedynie 800 złotych. Nierzadko zdarza się, że kierowca posiada ubezpieczenie, ale podczas kontroli nie ma ze sobą potwierdzenia opłaty składki. W takiej sytuacji funkcjonariusz sprawdza polisę w systemie informatycznym. Jeżeli ubezpieczenie jest ważne, naliczana jest jedynie kara w wysokości 50 złotych. Brak OC może mieć bardzo poważne konsekwencje w razie wypadku. Poza obrażeniami fizycznymi i psychicznymi, sprawca będzie musiał zmierzyć się w takiej sytuacji z koniecznością zapłacenia nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, na rzecz pokrycia strat poniesionych przez poszkodowanego w zaistniałym wypadku.

Kontrola stanu technicznego

Nałożenie mandatu i punktów karnych to nie jedyne formy kary dla kierowcy. Podczas kontroli drogowej, policja ma również prawo do dokładnego skontrolowania zatrzymanego pod względem jego sprawności technicznej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych, sprawdzone mogą takie elementy jak np.

Funkcjonariusz może na tej podstawie ocenić sprawność pojazdu do dalszej jazdy. Za zatrzymanie dowodu rejestracyjnego wystawiane jest odpowiednie pokwitowanie. Policjant może na nim zaznaczyć możliwość jazdy samochodem np. do kilku dni od momentu kontroli. Nierzadko jednak usterkę trzeba usunąć jak najszybciej, więc auto odholowywane jest do warsztatu. Po uzyskaniu potwierdzenia usunięcia wady, kierowca musi udać się do przynależnego wydziału komunikacyjnego oraz odebrać dowód rejestracyjny. Policjant ma prawo nałożyć taką samą karę również za brak aktualnego przeglądu technicznego.To idealny przykład tego, jak łatwo można przez zwykłą nieuwagę narobić sobie problemów.
Artykuł został przygotowany przez pomoc drogową Gliński Hol, która oferuje transport aut na terenie Warszawy i w okolicy http://glinski-hol.pl/oferta/transport-pojazdow

Opinie o “Kto może skontrolować Twój pojazd oraz jak wygląda kontrola drogowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *