Kontrolki w samochodzie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

kontrolki w samochodzie

Kontrolki w samochodzie mają różne znaczenie w zależności od koloru. Niektóre z nich informują o poważnej usterce, a inne o włączeniu świateł czy kierunkowskazu. Im więcej masz w aucie funkcji, tym świetlnych sygnałów jest więcej. My sprawdzimy, jakie jest znaczenie kontrolek w samochodzie oraz powiemy co zrobić, kiedy pojawi się sygnał na Twojej desce rozdzielczej.

Po co są kontrolki w samochodzie i jak je dzielimy?

Kontrolki w samochodzie to sygnały informacyjne, które przesyła Ci samochód. Nieraz oznaczają włączenie pewnych funkcji, a niekiedy alarmują o poważnej awarii. Opis kontrolek w samochodzie należy zacząć od typów tych światełek. Ich funkcje dzielimy na kolory.

Lampki zielone i niebieskie to kontrolki funkcyjne. Oznaczają najczęściej światła (niebieskie to np. światła drogowe) lub włączony tempomat. Dzięki nim zobaczysz, czy masz włączone oświetlenie pozycyjne i mijania, a także czy Twój samochód jedzie na ograniczeniu prędkości (niektóre auta wyposażone są w takie funkcje).

Kontrolki w kolorze pomarańczowym to już niekiedy symptom awarii. Niekiedy, bo np. kontrolka włączonych świateł tylnych przeciwmgłowych również jest pomarańczowa. W tej grupie znajdziesz ostrzeżenia o uszkodzeniu świateł zewnętrznych, awarii czujników, zużyciu klocków hamulcowych, czy braku paliwa. Nie zawsze trzeba przerywać jazdę po zapaleniu takiej kontrolki, ale powinieneś zwiększyć czujność.

kontrolki samochodowe na desce rozdzielczej

W ostatniej grupie są kontrolki czerwone. Ich zapalenie wzbudza u kierowców grozę. Informują o awariach, które powodują unieruchomienie pojazdu lub o braku płynów eksploatacyjnych, koniecznych do dalszej jazdy. Są to między innymi kontrolki informujące o braku oleju silnikowego, awarii poduszek powietrznych, czy niskim poziomie ładowania akumulatora. W tej regule jest wyjątek – czerwona kontrolka oznacza zarówno kończący się płyn hamulcowy, jak i zaciągnięty hamulec ręczny.

Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Ich znaczenie jest różne, a reakcja po zapaleniu też wymaga pewnej wiedzy. Wspomnimy tu o tych najpopularniejszych światełkach.

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie?

W przypadku kontrolek awaryjnych, czyli tych w kolorze czerwonym, powinieneś zgasić samochód i sprawdzić jego stan. Dalsza jazda z zapaloną kontrolką grozi poważną awarią lub wypadkiem. W grupie czerwonej najpopularniejsze kontrolki to:

 • kółka z wykrzyknikiem – zaciągnięty ręczny, lub kończący się płyn hamulcowy,
 • przekreślony człowiek w fotelu – awaria poduszek powietrznych,
 • miarka oleju wraz z kropelkami – ubytki w oleju samochodowym,
 • czerwony akumulator – brak ładowania,
 • naczynie z kroplami – brak wystarczającego ciśnienia oleju,
 • termometr z symbolem Celsjusza – zbyt wysoka temperatura silnika.

okulary na desce rozdzielczej samochodu

Jakie znaczenie mają pomarańczowe kontrolki w aucie?

Grupa pomarańczowa (niekiedy żółta) to kontrolki informujące o usterkach, które należy naprawić w najbliższym czasie. Ich włączenie nie oznacza, że musimy rezygnować z jazdy. Takie kontrolki oznaczają:

 • ABS w kółkach – włączenie ABSu,
 • samochód i dolne szlaczki – włączenie ESP,
 • Silnik w kółku – słaba, jakość paliwa, lub ogólna awaria silnika, jeżeli kontrolka pali Ci się długo, to udaj się do mechanika w celu diagnozy problemu,
 • spirala – oznacza awarię świec żarowych w silniku diesla,
 • fotelik z dzieckiem i przekreślona poduszka – dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera, podczas jazdy z fotelikiem,
 • opona i wykrzyknik – małe ciśnienie w oponach,
 • kółko w okręgach – zużywanie się klocków hamulcowych,
 • trójkąt w wykrzykniku – inna awaria, symbol oznacza najczęściej usterkę systemów pojazdu, ale warto sprawdzić jej znaczenie u mechanika,
 • światło z promieniami po prawej stronie – włączone światła przeciwmgłowe tylne,
 • kontrolka samochód z kluczem – ta kontrolka oznacza awarię silnika, lub oprogramowania komputera pokładowego. W niektórych autach komunikat ten to przypomnienie o konieczności przeprowadzenia badań diagnostycznych.

tablica rozdzielcza w aucie

Znaczenie zielonych kontrolek

Na koniec grupa zielona – tu kontrolek jest naprawdę wiele. Nie wymienimy wszystkich, bo im bardziej zaawansowany elektronicznie samochód, tym kontrolek jest więcej. Najpopularniejsze są trzy:

 • światło z promieniami po lewej stronie – włączone światła przeciwmgłowe przednie,
 • zegar ze strzałką – włączony tempomat,
 • światła po lewej i prawej stronie – włączone światła pozycyjne.

Natomiast zapalona niebieska kontrolka z symbolem lampki i promieniami po lewej stronie oznacza, że są włączone długie światła.

Co zrobić, gdy zapalają się kontrolki?

Jak już wspomnieliśmy, pojawianie się niektórych sygnałów oznacza, że należy stanąć i nie kontynuować dalszej jazdy. Zdarza się jednak, że kontrolka zapali się tylko na chwilę i będzie widoczna przez ułamek sekundy.

Jeżeli taka sytuacja się nie pojawi ponownie, to nie musisz się przejmować. Niekiedy (szczególnie w starszych autach), kontrolki pojawiają się, ponieważ przewody prowadzące do wyświetlacza powodują mikrozwarcia. Oczywiście, pamiętaj, że nie możesz pozwolić na pojawienie się tzw. choinki. To popularne określenie tablic rozdzielczych, które pełne są zapalonych kontrolek różnego koloru.

 

2 thoughts on “Kontrolki w samochodzie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

 1. Bardzo fajny poradnik! Idealny nie tylko dla początkującego ale i dla osoby, która nie interesuje się zbytnio motoryzacją;)

 2. Ciekawy poradnik ale brakuje tu sporo informacji o kontrolkach które można znaleźć w samochodzie. Warto zajrzeć do spisu kontrolek na www.forumsamochodowe.pl/kontrolki-samochodowe/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *