Jak przygotować się do lakierowania zderzaka?

lakierowanie zderzaka

Lakierowanie zderzaka to wielokrotnie wykonywana czynność. Ta część karoserii jest najczęściej ofiarą kolizji, przyjmując na siebie uderzenia. Zderzaki chronią też przed parkingowymi zarysowaniami czy skutkami niefortunnego cofania. Sprawdziliśmy ile kosztuje lakierowanie zderzaka, czy ten koszt jest opłacalny oraz, jak pomalować zderzak samemu. Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje lakierowanie zderzaka?

Malowanie zderzaka to najmniejszy koszt, związany z całą czynnością. Ceny kompleksowej usługi wahają się w granicach od 500 do 600 złotych. Mechanicy uzależniają kwotę od wielu rzeczy. Najważniejszą nie jest wcale jego wielkość.

Głównym kosztem w malowaniu części jest jej… zdejmowanie i zakładanie. Niektóre auta i ich skomplikowana budowa sprawiają, że lakiernik zdejmuje zderzak kilka godzin, używając do tego specjalnych narzędzi. Później musi dobrze założyć część, aby odpowiednio pasowała. Na pewno widziałeś wiele samochodów, które mają zderzaki założone krzywo bądź takie, które odchodzą od reszty karoserii. To efekt złego złożenia elementów.

bmw z uszkodzoną karoserią

Kolejną składową ceny jest właśnie wielkość zderzaka, choć te zwykle nie różnią się w znacznym stopniu. Na koniec przychodzi cena naprawienia elementu (ewentualne nałożenie szpachli, wyprostowanie go, usunięcie rdzy) i malowania końcowego.

Czy jest to opłacalne?

Malowanie zderzaka u profesjonalisty będzie z pewnością opłacalne, gdy Twój samochód to unikat i nie znajdziesz podobnej części na rynku. Jeżeli dbasz oto, żeby auto było zbudowane na oryginalnych częściach, również odmaluj uszkodzony model i nie szukaj innego zderzaka.

warsztat samochodowy

Pamiętaj, że znaleziony zderzak z rynku wtórnego lub nowego też będzie trzeba pomalować. Odchodzą nieraz jednak koszty naprawy, takie jak usuwanie rdzy czy uszkodzeń mechanicznych. Oczywiście, w wielu przypadkach możesz sam obniżyć cenę naprawy.

Co można zrobić samemu?

Niekiedy warto zrobić odpowiedni grunt pod malowanie. Jak wspomnieliśmy wyżej – główną składową na cenę malowania zderzaka są prace przed i po. Spróbuj wykonać je samemu! Podstawa to oczywiście demontaż części. Poszperaj w Internecie, gdzie na forach pełno jest prostych poradników, jak zdjąć zderzak w przypadku konkretnego elementu. Pamiętaj, że musisz uważać na elektronikę, którą Twoje auto posiada. W zderzakach jest jej sporo – światła dzienne, przeciwmgłowe przednie czy czujniki parkowania i kamery.

czerwony samochód z uszkodzonym zderzakiem

Drugą czynnością, która sprawi, że cena za malowanie będzie niższa, jest samodzielna naprawa uszkodzonego zderzaka. Nałożenie odpowiedniej szpachli oraz wyszlifowanie jej do gładkiego stanu jest  łatwiejsze niż Ci się wydaje. To sprawi, że lakiernik skupi się na malowaniu od razu. Zaoszczędzisz, więc nie tylko pieniądze, ale też poświęcony na oczekiwanie czas. Naprawy te wykonasz łatwo nawet w piwnicy lub balkonie. Koszt też nie będzie wielki – papier ścierny kosztuje kilka złotych, a szpachla samochodowa to koszt około 30 złotych. Przed czynnościami zdejmij ze zderzaka lampy, oraz wszystkie elektroniczne elementy!

A może tak samodzielnie pomalować zderzak?

Jeżeli jesteś pewny swoich umiejętności oraz masz do tego miejsce – warto spróbować samodzielnie pomalować zderzak. Pamiętaj, że jest malowanie zderzaków plastikowy różni się od innych typów.

Na początku zdejmij element z samochodu. Później pozbaw go wszystkich elementów plastikowych (takich jak listwy), kamer, świateł i innych rzeczy, które ma na swojej budowie. Następnie nałóż szpachlę w miejsca uszkodzenia i wyszlifuj ją.

Później musisz zrobić jedną z najważniejszych czynności, o których wielu zapomina – odtłuszczanie. To pozwoli zachować bardzo dobrą jakość farby i nie sprawi, że Twój zderzak będzie pełen plam i bąbli. Na sam koniec maluj zderzak – jeżeli robisz to farbą w spreju, to nie nakładaj jej w jeden punkt. Rób to ruchami podłużnymi, w jedną stronę. Nałóż tak kilka warstw i pozwól farbie wyschnąć.

Pamiętaj, że lakierowanie wymaga pewnego doświadczenia i miejsca. Nie możesz nakładać lakieru na parkingach czy działkach. Do malowania powinieneś mieć garaż oraz trochę wolnego miejsca do swobodnego poruszania się.

4 thoughts on “Jak przygotować się do lakierowania zderzaka?

  1. To, że lakierowanie wymaga sporego doświadczenia to naprawdę ważna kwestia. Fajnie, że autor to podkreślił. Dobry tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *