Małe tablice rejestracyjne – dla kogo i na co trzeba uważać?

małe tablice rejestracyjne

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury od lipca ubiegłego roku w polskich urzędach można złożyć wniosek o małe tablice rejestracyjne. Takie rozwiązanie nie dotyczy jednak wszystkich modeli aut, a jedynie tych sprowadzanych z Ameryki i Japonii.

Aby uzyskać zmniejszone tablice niezbędne jest podpisanie specjalnego oświadczenia, którego zapis potwierdza, że nasz samochód nie jest dostosowany do montażu rejestracji o standardowych wymiarach. Taki dokument należy złożyć w wydziale komunikacji.

Tylko dla wybranych

Od 1 lipca 2018 roku do oznaczania pojazdów silnikowych, które posiadają zmniejszone wymiary miejsca przeznaczonego do montażu tablicy rejestracyjnej, stosuje się tablice jednorzędowe. Nie dotyczy to motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych wchodzących w skład kolejki turystycznej i pojazdów rodzaju „samochodowy inny”.

Standardowe tablice rejestracyjne mają wymiar 520 na 114 mm. Nowe tablice mają wymiary 305 na 115 mm. Ich wydanie kosztuje tyle samo, więc wystarczy o nie poprosić i podpisać standardowe oświadczenie.

Tablice te składają się z litery oznaczającej dane województwo (czyli np. W dla Mazowieckiego, B dla Podlaskiego, D dla Dolnośląskiego itd.) oraz 3 znaków – w zależności od kombinacji mogą to być:

  • 3 cyfry (co daje 999 kombinacji),
  • 2 cyfry + litera (1980 kombinacji),
  • 1 cyfra + 1 litera + 1 cyfra (1620 kombinacji),
  • 1 litera + 2 cyfry (1980 kombinacji),
  • 1 cyfra + 2 litery (3600 kombinacji),
  • 2 litery + 1 cyfra (3600 kombinacji),
  • 1 litera + 1 cyfra + 1 litera (3600 kombinacji).

Jak więc łatwo wyliczyć, liczba zmniejszonych tablic dla każdego województwa jest ograniczona i wynosi 17 379 kombinacji. Co stanie się, kiedy numery się wyczerpią? Na razie nie wiadomo.

zmniejszone tablice rejestracyjne

Źródło: YouTube

Nie dla wszystkich, ale…

Kiedy wprowadzono nowy wzór tablic rejestracyjnych, szybko okazało się, że pokochali je miłośnicy tuningu. Na ulicach zaczęły pojawiać się samochody typu KIA czy BMW Mini, ale nawet maluchy czy Fiaty 125p, które w miejscu standardowych tablic, mają zamontowane te mniejsze.

Można oczywiście tłumaczyć, że taka zmiana to kwestia gustu, ale… Każda osoba, która odbiera z wydziału komunikacji tablice zmniejszone musi zadeklarować na piśmie, że posiada samochód z miejscem przeznaczonym na takie właśnie tablice. W dodatku ich liczba jest przecież bardzo ograniczona, więc jeśli kierowcy zaczną nadużywać tej możliwości, numerów może zabraknąć dla osób naprawdę potrzebujących takich tablic.

Małe tablice rejestracyjne? Spodziewaj się kontroli

Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, wprowadzające nowy rozmiar tablic, mówi jednoznacznie, że jednorzędowe zmniejszone tablice przeznaczone są „do oznaczania pojazdów silnikowych posiadających zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej”. Przy ich wydawaniu nikt jednak nie sprawdzał, czy faktycznie tak jest, dlatego teraz zaczynają się kontrole.  

Osoby, które odebrały zmniejszone tablice otrzymują pisma, w których pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań, nakazuje się im złożyć oświadczenie, że ich pojazd ma odpowiednio małe miejsce na tablicę rejestracyjną.

Do kontroli zostały zobligowane także Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Zostały pouczone, by zwracać szczególną uwagę na „samochody posiadające tablice o zmniejszonych rozmiarach zamontowane na pojazdach o europejskich wymiarach miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej”. W przypadku stwierdzenia tego faktu, można się pożegnać z dowodem rejestracyjnym do czasu zmiany tablic.

Jak widać nie warto więc oszukiwać w wydziale komunikacji, aby otrzymać zmniejszone blachy. Na dłuższą metę (i w imię tuningu) może się to po prostu nie kalkulować.

Źródło zdjęcia głównego: Fourdot 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *