Na wakacje samochodem – o czym musisz pamiętać?

planowanie wyjazdu na wakacje samochodem

Planujesz wybrać się na wakacje samochodem? Zanim wyruszysz w trasę, nie zapomnij odpowiednio się przygotować! Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, gdy czeka Cię dłuższa podróż autem na wyczekany urlop.

Wakacje samochodem to wciąż popularny (i często najwygodniejszy) sposób dotarcia na miejsce, w którym będziemy spędzać urlop. Jako że najczęściej czekać nas będzie długa podróż, samochód trzeba do niej odpowiednio przygotować – tak, by będąc już w trasie ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia awarii lub innych nieprzyjemnych niespodzianek. 

Samochodem na wakacje – zanim wyruszysz w trasę…

Długa trasa wymagać będzie od nas kompleksowej kontroli większości kluczowych podzespołów i elementów eksploatacyjnych. Na kilka dni przed podróżą trzeba więc wziąć pod lupę nasze auto, fundując mu gruntowny przegląd. Nie chodzi tu jednak o coroczne badanie techniczne, a dokładne przejrzenie stanu poszczególnych układów, części i podzespołów. 

Większość opisanych poniżej działań możemy przeprowadzić samodzielnie. Dobrym pomysłem w tej sytuacji jest też odwiedzenie stacji kontroli pojazdów, w której wykwalifikowani specjaliści drobiazgowo sprawdzą stan wszystkich istotnych części i układów.

Układ hamulcowy 

Zanim ruszymy w trasę, sprawdźmy stan klocków i tarcz hamulcowych, które w największym stopniu odpowiadają za bezpieczeństwo podróży. Jeżeli są nadmiernie wytarte, należy je wymienić (po obydwu stronach na danej osi). Przyjrzyjmy się również wężykom doprowadzającym płyn do hamulców – podobnie jak wcześniej, również tutaj poprzecierane lub popękane elementy należy wymienić. 

Stan układu hamulcowego możemy szybko sprawdzić poprzez rozpędzenie samochodu na nieuczęszczanej drodze i zmierzenie drogi hamowania podczas nagłego wciśnięcia pedału.

Elektryka

Chodzi tu głównie o akumulator – jeśli odmówi posłuszeństwa, przez cały urlop będziemy musieli borykać się z problematycznym zapłonem. W przypadku, gdy zauważymy w naszym aucie symptomy słabnącego akumulatora (przede wszystkim utrudniony rozruch), nie ryzykujmy i wymieńmy go na nowy. Ładowanie jest tu bowiem rozwiązaniem co najwyżej połowicznym.

Układ elektryczny to jednak nie tylko akumulator. Sprawdźmy również, w jakim stanie jest pasek klinowy, który również może kwalifikować się do wymiany. Ponadto do bagażnika zapakujmy też kable rozruchowe – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

Płyny eksploatacyjne

Mowa tu przede wszystkim o oleju silnikowym, płynie chłodniczym i płynie do układu hamulcowego. Ubytki uzupełniamy przed wyruszeniem w trasę. Najczęściej nie będzie konieczne całkowite zlewanie i wymiana danego płynu – chyba że któryś z nich zbliża się do końca swojego okresu serwisowego (ok. 10 000 km). Nie zapomnijmy wziąć też w podróż zapasu płynów; pod tym względem najważniejszy będzie olej silnikowy. 

Opony

Długa trasa wymaga również niezawodnego ogumienia. Opony sprawdzamy poprzez optyczną ocenę stanu bieżnika: zużycie rozpoczyna się od jego głębokości poniżej 3 mm. Weźmy pod lupę także ciśnienie powietrza w oponach – w tym przypadku pompujemy koła za pomocą sprężarki z manometrem, stosując wartości ustalone przez producenta. Jeśli jednak powietrze ulatuje z kół zbyt szybko (np. w ciągu 24 godzin), to dana opona może kwalifikować się do wymiany. 

Elementy zawieszenia

Części układu zawieszenia odpowiadają nie tylko za bezpieczne pokonywanie nierówności, ale również za komfort jazdy – niezwykle istotny w przypadku długiej trasy, zwłaszcza wtedy, gdy auto jest obciążone bagażami. Kontroli podlegają tutaj zarówno drążki zawieszenia, jak też wahacze i resory (jeśli nasze auto je posiada). Gdy na wybojach słyszymy stukot amortyzatorów, również sugerowalibyśmy ich wymianę.

Układ chłodzenia

Ostatnia, ale nie najmniej ważna rzecz, czyli chłodzenie silnika i klimatyzacja samochodowa. Przed wyruszeniem na wakacje samochodem skontroluj płyn chłodzący, wentylator i pompę wody, ale również cały układ klimatyzacji. Najlepiej w tym celu udać się do profesjonalnego serwisu, gdzie specjalista zbada napełnienie klimatyzacji, jej szczelność oraz stan filtrów. To niezbędny krok dla zapewnienia komfortu wszystkich podróżnych i koncentracji kierowcy, szczególnie jeśli planujesz urlop w środku lata. 

wakacje samochodem za granicą

Ubezpieczenie i przegląd auta przed wyjazdem

Chociaż papierologia nie należy do prac mechanicznych, to jednak przed podróżą samochodem na wakacje warto sprawdzić, czy termin ważności naszego OC nie ma się już ku końcowi. W razie potrzeby możemy wykupić ubezpieczenie ważne tylko w trakcie naszego wyjazdu. Dobrym pomysłem jest także “krótkoterminowa” polisa AC i NNW, która znacznie ułatwi sytuację w razie wypadku lub poważniejszej awarii.

Podobnie z obowiązkowym badaniem technicznym: nie warto doprowadzać do sytuacji, w której podczas urlopu będziemy ryzykować mandatem za brak ważnego przeglądu. 

Co powinno znaleźć się w bagażniku?

Na koniec przypomnijmy o obowiązkowych elementach wyposażenia auta. Mogą się one różnić w zależności od kraju, do którego się udajemy, ale zazwyczaj podstawowy zestaw obejmuje:

Dla własnego spokoju weźmy ze sobą również szereg drobnych części, których wymiana może okazać się konieczna już w trakcie. Należą do nich m.in. żarówki, zestaw narzędzi, kompresor lub pompka do kół, a także przytaczany wcześniej zapasowy olej silnikowy i kable rozruchowe. W bagażniku warto mieć również płyn do chłodnicy lub ewentualnie wodę destylowaną – przydatna będzie wtedy, gdy samochód “zagotuje się” podczas dłuższego postoju w upalnym miejscu. 

Gdzie na wakacje samochodem? Chorwacja i nie tylko

Samochód wydaje się jednym z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych środków transportu. Możemy w niego spakować niemal dowolną ilość bagaży i samodzielnie zaplanować postoje lub rozłożyć trasę na kilka dni i połączyć ją ze zwiedzaniem mijanych miejsc. Podróże przy użyciu wyłącznie samochodu trzeba jednak zaplanować dość dokładnie – tak, by uniknąć w ich trakcie niespodziewanych trudności. Dobry pomysł to zabranie ze sobą tradycyjnych map, w razie gdyby satelitarna nawigacja niespodziewanie przestała należycie funkcjonować. 

Uwielbiana przez Polaków Chorwacja to niezmiennie świetne miejsce na rodzinny wypoczynek, a przy tym doskonale skomunikowane z naszym krajem. Mimo tego na trasie do sławnego Dubrownika znajdziemy sporo niezwykle interesujących miejsc w Czechach, Austrii czy na Węgrzech, zyskujących ostatnio coraz większą popularność. Być może w tym sezonie warto zwiedzić nieco mniej uczęszczane szlaki? Dzięki czemu nie tylko unikniemy kontaktu z tłumem na plażach, ale też zaoszczędzimy nieco pieniędzy. 

2 thoughts on “Na wakacje samochodem – o czym musisz pamiętać?

  1. Taka lista do sprawdzenia dość długa…. a jak ktoś jedzie zabytkiem to jeszcze części zamienne ze sobą 🙂

  2. Ubezpieczenie auta jest obowiązkowe. Ja przed wakacjami dokupiłbym AC. Na trasie może zdarzyć się wszystko, a dzikich zwierząt jest mnóstwo. Sam miałem wypadek z udziałem sarny, które na szczęście pokryło moje AC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *