Tego lepiej nie kupuj! Najczęściej kradzione samochody w Polsce

W 2016 r. skradziono w Polsce ponad 13500 samochodów. Aż trudno uwierzyć, że są to statystyki malejące. W 2015 kradzieże oszacowano, co prawda, na poziomie 13400 sztuk, ale w 2014 r. było ich 14100, a w roku 2013, 14400 aut znikało z miejsca postoju średnio co 40 min.

Jak mówi Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji, jest jednak coraz lepiej: „Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że od wielu lat utrzymuje się tendencja spadkowa. Liczba utraconych samochodów co roku maleje. Jeszcze w roku 2005 w Polsce skradziono 45 292 samochodów, a w minionym 2015 było ich 13 408. To ponad 70-procentowy spadek. Trzeba przy tym uwzględnić, że na przestrzeni tych 10 lat liczba zarejestrowanych w Polsce pojazdów znacząco wzrosła”.

Jakie auta najczęściej kradną złodzieje?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, że kupując daną markę samochodu, jesteś potencjalnym pokrzywdzonym. Fakt, niektóre samochody cieszą się szczególną popularnością wśród złodziei. Niezwykle trudno jest dokładnie ustalić jakie to marki. Policjanci zazwyczaj nie chcą wyjawić statystyk z uwagi na ewentualne pretensje ze strony producentów aut.

Marcin Kawka z firmy Gannet Guard Systems przekazał jednak, że kradzione są głównie auta niemieckie, zwłaszcza Volkswagen i Audi. Są one uważane za pojazdy o wysokich parametrach, stosunkowo niewygórowanych cenach i z niesłabnącą popularnością. Dla złodziei to czysta ekonomia-sprzedając kradziony samochód na części zawsze znajdą na nie zbyt.

Co ciekawe, powyższa statystyka najczęściej kradzionych samochodów w Polsce, dotyczy przede wszystkim mniejszych miejscowości. Stołeczni złodzieje wybierają samochody japońskich marek. Zwrócił na to uwagę Dominik Włodarczyk z Gannet Guard Systems, mówiąc: „Stolica od lat jest miejscem, w którym złodzieje za główny cel obierają samochody japońskich producentów. Wśród 10 najchętniej kradzionych modeli znajdują się jedynie Hondy, Toyota i Mazda”.

Województwo opolskie jest najbliższe statystyce ogólnokrajowej. Najczęściej kradzione tam modele to: Volkswagen Passat (16 zarejestrowanych kradzieży) i Volkswagen Golf (11 rejestracji). Trzecie miejsce w statystykach dla Opola zajęła Skoda Octavia.

W Poznaniu samochody najczęściej giną w miesiącach letnich. Złodzieje wybierają Audi, Renaulty i Volkswageny. Łupem padają głównie auta srebrne, szare i popielate, z rejonu Rataj, Nowego Miasta czy Grunwaldu.

Na łódzkich ulicach najczęściej giną zaparkowane pod blokami BMW, Volkswageny i Citroeny. Łódzcy złodzieje lubią również Fiaty, Mazdy i Mercedesy. Kradzione samochody zazwyczaj są 3-8 letnie, w kolorach jasnych. Ulubionymi rewirami złodziei są: Polesie, Bałuty i Widzew.

Na Dolnym Śląsku ginie najwięcej Volkswagenów i Audi A4 i A6, zaś krakowscy złodzieje aut wybierają Volkswageny Passaty i Golfy, Audi A4 i A6 oraz Seaty.

Wyjątkiem może być Gdańsk, gdzie na pierwszym miejscu w statystykach znalazło się Audi A4 oraz Kielce, gdzie popularnością cieszą się samochody Seat Leon oraz VW Polo.

volkswagen
Złodzieje najchętniej kradną Volkswageny

W 2016 w Polsce najczęściej kradziono następujące modele:

 • Volkswagen Golf – 674
 • Audi A4 – 584
 • Volkswagen Passat – 479
 • Audi A6 – 423
 • Volkswagen Touran – 218
 • Mazda 6 – 237

Dlaczego kradzione są najpopularniejsze auta

Złodzieje, jeśli nie mają konkretnego zlecenia, nie kradną tylko czerwonych samochodów, albo tych z alufelgami, czy z odpowiednim sprzętem w środku. Nie porywają się na najdroższe samochody dygnitarzy. Kierują się, jak wspomniano wyżej, czystą ekonomią. Coraz rzadziej przebijane są numery seryjne, prawie wcale nie zmieniany jest lakier karoserii. Liczy się popularność samochodu.

Stąd powstający co roku ranking najczęściej kradzionych samochodów w Polsce.

Każdy chce jeździć dobrym autem. Niestety większa część kierowców może kupić jedynie starsze modele. Ich samochody psują się częściej, a więc wymagają napraw. Do przechodzonego auta mało ekonomiczny jest zakup nowych części. Kwitnie więc handel częściami używanymi. Skoro zatem znaczna część kierowców porusza się kilkuletnimi Volkswagenami, właśnie te samochody cieszą się wśród złodziei aut największą popularnością. Wartość rynkowa tej marki spada wolno, popyt na nią wciąż rośnie, a więc części można łatwo, szybko i w stosunkowo dobrej cenie sprzedać.

Podobnie jest w przypadku Audi A4. Auta te uważane są za niezawodne i ekonomiczne w użytkowaniu. Mają zadowalające zużycie paliwa, dobre zawieszenie, mocne nadwozie. Niestety, gdy mają już kilka lat i kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów na liczniku, jak każde auto, zaczynają się psuć. To znowu buduje rynek części używanych, a na tym bazują złodzieje.

Co najbardziej zaskakujące, choć w statystykach nie występują, często kradzione są również samochody starsze, gorzej zabezpieczone, głównie Fiaty i Fordy. Przestępcy, dzięki rozbudowanej sieci, przemycają je do Afryki. Przewaga tych marek polega na tym, że mogą jeździć na gorszych mieszankach paliw, a poza tym, najczęściej nikt ich nie szuka.

Volkswagen Golf
Volkswagen Golf jest często kradzionym samochodem

Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży aut?

Do kradzieży aut najczęściej dochodzi w dużych miejscowościach, głównie w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach czy Wrocławiu. Na wzmożone działanie złodziei aut narażone są też miasta przygraniczne czy rejony Polski z dużym bezrobociem.

Najwięcej samochodów ginie w Warszawie

Najczęściej kradzione samochody w Polsce giną w dużych miastach. Statystyki nie kłamią, choć też nie uwzględniają, że w dużych aglomeracjach jest po prostu więcej aut.

 • Warszawa-2810
 • Katowice-1660
 • Poznań -516
 • Wrocław-1475
 • Gdańsk-1080

Rozpatrując poszczególne województwa, w 2016 r skradziono:

 • Warszawa i okolice-2720
 • Mazowieckim-485
 • Śląsk-2476
 • Kujawsko-pomorskie-1 466
 • Wielkopolska-1285
 • Dolnośląskie-1140
 • Pomorze-844
 • Łódzki-817
 • Małopolska-505
 • Lubelszczyzna-445
 • Zachodniopomorskie-312
 • Opolskie-221
 • Warmińsko-mazurskie-218
 • Świętokrzyskie-201
 • Podlasie-154
 • Lubelskie-151
 • Podkarpacie-102

Wszystkie dane pochodzą ze statystyk policyjnych, z komórek, które specjalizują się w odzyskiwaniu skradzionych samochodów.

Co więcej, na Dolnym Śląsku, w działania operacyjne włącza się polsko-niemiecka grupa Nysa, zajmująca się przestępczością samochodową na terenach przygranicznych.

Samochody znikają najczęściej z niestrzeżonych parkingów

Analizując statystyki, można zauważyć, że samochody najczęściej giną z ulic – nawet głównych, w największych aglomeracjach, parkingów przyblokowych i niestrzeżonych parkingów osiedlowych, również z parkingów przy marketach. Duży odsetek aut zabierany jest bezpośrednio z posesji właściciela samochodu, niekoniecznie podczas jego nieobecności w domu. Najczęściej samochody w Polsce znikają z:

 • Parkingów niestrzeżonych-5058
 • Ulic osiedlowych-2919
 • Parkingów osiedlowych-1981
 • Własnej posesji -368
 • Parkingów przy centrum handlowym-232

Jak działają złodzieje samochodów

Złodzieje najczęściej włamują się do auta za pomocą łamaka, korkociągu, „dziabąga” czy wytrychu. Do tradycyjnego otwarcia samochodu wystarczą im zaledwie sekundy.

Wytrych

Stosując wytrych podniesienie dłutkiem pinów, czyli zapadek w zamku, wprawnemu złodziejowi zajmie 37s.

Dziabąg

Jeszcze łatwiejszym sposobem jest włamanie z użyciem tzw. dziabąga. Sposób ten polega na odciągnięciu drzwi od nadwozia za pomocą przyssawki do szyb, a następnie umieszczeniu woreczka z pompką w powstałej szczelinie. Odpowiednio napompowany worek umożliwia wpuszczenie do środka drutu z pętelką na końcu. Pętelką tą złodziej pociąga za wypustek od blokady drzwi. Potem wystarczy jedynie pociągnąć za klamkę i wejść do środka auta. Na ten rodzaj włamania złodziejowi wystarczy niecałe 30s.

Łamak

Równie szybkie jest użycie łamaka, zwanego na zachodzie „kluczem polskim”. Stalowy klucz po prostu wpycha się na siłę w zamek, aby już po kilku sekundach siedzieć w środku auta.

RollJam

Złodzieje, przy kluczach zbliżeniowych skanują klucz lub wzmacniają jego częstotliwość. Przechwytują sygnał zamykanego na pilota samochodu, dezaktywując zamek.
Niezwykle znanym urządzeniem, które wykorzystują złodzieje nowoczesnych, często luksusowych aut jest RollJam. To urządzenie nie większe od telefonu komórkowego, które działa na zasadzie fal radiowych. Służy do przechwytywania tokenów do otwierania aut czy garaży. Używający go złodziej, przy próbie otwarcia samochodu przez kierowcę, przechwytuje sygnał klucza. Nieuważny kierowca, widząc, że pilot się zaciął, naciska go jeszcze raz. W tej chwili RollJam oddaje „zacięty” kod do klucza, który otwiera auto, przechwytując jednocześnie nowy pin, który użyje przy kradzieży. To posunięcie dawało jednak tylko jedną możliwość włamania. Złodzieje zaczęli więc montować urządzenie pod samochodem, w bagażniku itd. aby sekwencja sczytywania kodu trwała tak długo, aż któregoś nie użyją.

Nieuwaga

Nie raz złodzieje kradną najpierw kluczyki z mieszkania. Również z kieszeni nieuważnego kierowcy w pracy, przychodni, markecie, a nawet kościele. Złodzieje korzystają z okazji, że kierowcy dosyć często zatrzaskują kluczyki w samochodzie. Niezwykle rzadko natomiast bandyci wybijają szybę. Zdarzają się kradzieże aut na sfingowany wypadek, zatrzymania przez przestępcę przebranego w policyjny mundur. Niektóre samochody, szczególnie cenniejsze, wywożone są po prostu na lawecie.

drzwi samochodowe na szrocie
Części z kradzionych samochodów są sprzedawane

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu?

Obojętnie, jakim samochodem jeździmy, warto zabezpieczyć się, aby nie dołączyć do przytoczonych statystyk. Policjanci radzą, aby korzystać z dostępnych zabezpieczeń antywłamaniowych, które utrudnią lub zniechęcą włamywacza. Jeśli zostawiamy samochód na parkingu, szczególnie na noc, warto skorzystać z parkingów strzeżonych lub w miejscach objętych monitoringiem.

Nie stawiajmy samochodu przy autach, które stoją w miejscu od dłuższego czasu i mają uszkodzone zamki. Mogą to być kradzione auta, które stoją „w poczekalni”. W takim miejscu jesteś jak patyk w ulu, niby nic nie robisz, ale jednak w końcu któraś z pszczół się nim zainteresuje. Zostawiając samochód na parkingu, warto zwrócić uwagę, czy w okolicy nie kręcą się podejrzane, obserwujące parking osoby i czy osoby wyglądające na obserwatorów nie siedzą w samochodach. O każdych niejasnościach, podejrzeniach czy zdarzeniach, które mogą świadczyć o zamiarach kradzieży auta, trzeba niezwłocznie powiadomić policję.

Kradzione samochody trafiają na rynek, całe bądź w częściach. Warto wiedzieć, jak nie kupić samochodu pochodzącego z kradzieży.

Jeździcie autami z listy najczęściej kradzionych samochodów w Polsce? Napiszcie w komentarzach, jak się zabezpieczacie przed złodziejami!

8 thoughts on “Tego lepiej nie kupuj! Najczęściej kradzione samochody w Polsce

 1. Uwielbiam wypowiedz „ekspertów” z Gannet – firmy, która oszukuje własnych klientów: http://motofilm.pl/2017/03/zabezpieczyles-samochod-lepiej-zajrzyj-do-regulaminu/

 2. Przewaga Audi i VW. Zdecydowanie najbardziej popularne. Audi A4 czy VW Golf 4 to chyba najlepiej sprzedające się autka w Polsce pomimo roczników 2000. Czyli dla takich złodziei liczy się jak dla prawdziwych przedsiębiorców największy ruch w biznesie a nie jednostkowy ‚wielki’ dochód. Warto było przeczytać 😉 Świetny wpis!

 3. Odnośnie kradzieży samochodów- to prawo jest wadliwe. Powinno być tak jak kiedyś n a ZACHODZIE- ukradł konia ( auto) – to szubienica . Byłoby to – SKUTECZNE. Należy wrócić do Średniowiecza- za inną kradzież, : dyby pod kościołem , publiczna chłosta , obcięcie ucha , obcięcie ręki, wypalenie znamion na czole lub plecach, za krzywoprzysięstwo ( w Sądach) – obcięcie języka, z a łapownictwo – biczowanie publiczne z udziałem rodziny odebranie majątku i banicja , za aferę ekonomiczną ( tytoniowa , benzynowa , narkotykowa, Amber – Gold) – spalenie na stosie i.t.p. Z mediów wynika ,że żyjemy w kraju złodziei, łapowników ,oszustów , hochstaplerów, cwaniaków , alfonsów, ,naciągaczy, politycznych warchołów, aferzystów wyższego sortu ( gatunku), szubrawców, politycznych sprzedawczyków i innej mierzwy zwanej przez Francuzow – swołoczą. Panie Zbigniewie – do roboty!

 4. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu auta przed kradzieżą. Niekiedy jest to koszt kilkuset złoty, ale zabezpieczamy pojazd warty tysięcy złotych. To się naprawdę opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *