Jak stworzyć najlepszy garaż do własnych potrzeb?

garaż samochodowy

Niemal każdy posiadacz samochodu marzy o tym, by mieć swój własny garaż. Dla każdego zazwyczaj znaczy to coś innego. Jedni chcą mieć kanał, by bez problemu dokonywać samodzielnych napraw, innym zależy tylko na porządku i cieple. Jak więc stworzyć garaż odpowiadający naszym potrzebom?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od garażu. Mamy jednak nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu będziecie już wiedzieli od czego zacząć i na czym się skupić, by efekt końcowy był jak najbardziej zadowalający. Jeżeli wahacie się między budową wiaty lub garażu, w poprzednim wpisie znajdziecie kompleksowe informacje na ten temat. 

Podłoga w garażu

Jeśli garaż nie jest integralną częścią Twojego domu i dopiero stawiasz tzw. blaszak, dużą wagę należy przyłożyć do odpowiedniej wylewki. Powinna zajmować obszar o ok. 15-30 cm większy od wymiarów garażu, a jej optymalna grubość powinna się mieścić między 5 a 15 cm. Najlepiej uformować ją z niewielkim spadkiem w stronę kratki spustowej, a potem odpowiednio wygładzić.

Jednak betonowa posadzka w garażu będzie trudna w utrzymaniu czystości. Podobnie jak kostki brukowe stosowane przez niektórych. Jednym z rozwiązań jest impregnacja. W sklepach dostępne są gotowe impregnaty, które wystarczy nanieść na podłoże za pomocą pędzla lub wałka. Możemy też skorzystać z farby do betonu, zwracając uwagę na jej ścieralność, elastyczność oraz aby była odporna na chemikalia. 

Kolejnym rozwiązaniem jest masa żywiczna, która jest bardzo elastyczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Można tez zdecydować się na płytki ceramiczne, oczywiście również zwracając uwagę na ich stopień ścieralności.

podłoga w garażu

Oświetlenie garażu

W garażu ważne jest nie tylko oświetlenie centralne, ale także punktowe. To, ile takich punktowych źródeł światła pojawi się w garażu, zależy tylko od naszych indywidualnych potrzeb. Lampy warsztatowe dostępne są w tak wielu rozmiarach i konfiguracjach, że łatwo jest znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Jeśli planujemy umieścić w garażu stół warsztatowy, najlepiej w takim przypadku sprawdzą się świetlówki liniowe. Najlepiej oświetlą cały stół i rzeczy znajdujące się na nim.

Dobrze też wyposażyć garaż w oświetlenie zewnętrzne. Najpopularniejsze są lampy z czujnikiem ruchu, uruchamiające się, kiedy samochód zbliża się do bramy garażu.

oświetlenie garażu

Wyposażenie garażu samochodowego

Tutaj dopiero rozpoczyna się zabawa, w której wiele zależy od pojemności garażu. Można w nim ustawić szafki, półki czy solidny stół warsztatowy. Dobrze jest zainwestować w odpowiednio wyposażoną skrzynkę lub wózek narzędziowy oraz mały podnośnik, tzw. „żabę”. Przydatne będzie także imadło, lutownica czy kompresor.

Część narzędzi można zawiesić na ścianach, na tzw. tablicach narzędziowych, by zaoszczędzić miejsce. Dzięki nim także łatwiej będzie utrzymać porządek w garażu, zwłaszcza we wszystkich drobiazgach, które lubią się zawieruszać.

Wnętrze garażu można zaprojektować dowolnie, umieścić tyle mebli, półek i ścianek, ile tylko się zmieści. Ograniczeniem jest nasza wyobraźnia oraz przestrzeń, aby w pomieszczeniu można było się swobodnie przemieszczać. Planowanie wyposażenia to często najbardziej przyjemny moment projektowania garażu.

wyposażenie garażu - narzędzia

Jak zadbać o wentylację garażu?

Wentylacja służy nie tylko do odprowadzenia na zewnątrz powietrza zanieczyszczonego spalinami, oparami benzyny i wilgocią, a także dostarczeniu do wnętrza świeżego powietrza. Wentylacja może być naturalna, czyli odbywać się przez otwory w ścianach garażu, lub też mechaniczna.

W tym celu można zamontować wentylator wyciągowy w jednym z otworów. Najlepiej wyposażyć go w czujnik stężenia tlenku węgla, dzięki czemu wentylator będzie włączał się sam, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Garaż marzeń powinien mieć alarm

Wyjdźmy jeszcze na chwilę na zewnątrz garażu. Jeśli planujecie spędzać w nim więcej czasu, warto ocieplić pomieszczenie z zewnątrz. Jest to jednak koniecznością jedynie w sytuacji, gdy garaż jest ogrzewany (aby uchronić pomieszczenie przed utratą ciepła).

Warto też zainwestować w dobry alarm, by wyposażenie garażu nie padło łatwym łupem złodziejów. Mogą się oni połasić się nie tylko na samochód, ale też na sprzęt warsztatowy. Lepiej więc dmuchać na zimne.

W budowaniu garażu marzeń wiele zależy od miejsca, jakim dysponujemy, budżetu czy indywidualnych wymagań. Na szczęście, jeśli chodzi o dostępność sprzętu i materiałów budowlanych, nie ma z tym żadnych problemów.

A jaki jest Twój pomysł na garaż?

One thought on “Jak stworzyć najlepszy garaż do własnych potrzeb?

  1. Moim zdaniem ważną rzeczą jest przemyślenie, czy garaż będzie tylko użytkowany do przechowywania samochodów i ich napraw, czy będą wykonywane w nim inne czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *