Współcześnie najtrwalsze silniki benzynowe – który wybrać?

silnik benzynowy

Trwałość silnika zmieniała się przez lata produkcji samochodów osobowych. Choć wydaje się, że epoka jednostek mogących przejechać bez remontu milion kilometrów bezpowrotnie minęła, to i współcześnie bez problemu można znaleźć najtrwalsze silniki benzynowe.

Najmniej awaryjne silniki benzynowe są od lat domeną Niemców, Szwedów i Japończyków. Ci ostatni produkują jednostki napędowe w kooperacji z Francuzami. Nie znaczy to jednak, że to od kraju silnika należy rozpocząć poszukiwania. Dobre benzyniaki można znaleźć w każdej fabryce. Trzeba jednak dobrze poszukać.

Prostota jest najtrwalsza

Najtrwalsze silniki benzynowe wychodzą często ze stajni Volkswagena. Należy do nich przede wszystkim legendarny motor o pojemności 1.6 litra. Jednostka produkowana jest od kilkunastu lat i doczekała się wielu modyfikacji. Nadal jest jednak synonimem trwałości. Jakie auta wyposażone są w ten silnik? VW montuje je najczęściej w Golfach i Passatach. Należy pamiętać, że również inne marki mają na stanie ten motor – m.in. Skoda (ze względu na przynależność do stacji Volkswagena).

Przykładem, że nie tylko Niemcy, Szwecja i Japonia słyną z dobrych silników jest francuski 1.2 Pure Tech. Montowany w Citroenach i Peugeotach silnik to świetny dowód na to, że mała pojemność i nowa technologia mogą iść w parze z mocą i niezawodnością. Najmocniejsza wersja ma nawet 130 koni mechanicznych. Mimo turbiny silnik jest bardzo prosty w budowie.

Japońska technologia jest długowieczna

Bardzo nowoczesne i trwałe silniki produkuje Nissan. 1.2 i 1.6 montowane w autach tej firmy to jednostka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach i mocnych turbinach. Motory te przypominają bardziej komputer niż klasyczną formę silnika. Znaleźć je można np. w Qashqaiach czy Notach. Również niektóry samochody marki Renault są w nie wyposażone.

Mazda, która ostatnio króluje w kategoriach sprzedaży również ma swój flagowy silnik. To 1.3-2.5 Skyactiv-G. Silnik komponuje się z nowymi autami marki, a jednocześnie imponuje technologią. Japoński producent montuje w nich nowoczesne turbiny i coraz bardziej zwiększa poziom sprężania. Silniki z serii Skyactiv mają jednak pewną wadę – ze względu na bezawaryjność nie ma do nich wielu części zamiennych.

najmniej awaryjny silnik benzynowy

Najtrwalsze silniki benzynowe od Volvo

Szwedzki producent również słynie z niezawodnych silników benzynowych. Volvo ma całą gamę świetnych jednostek wolnossących i doładowanych. Zwiększa przy tym technologię, którą jednostka wykorzystuje i zmniejsza spalanie. Tego ostatniego nie dotyczy 2.4R5. Silnik należy jednak do najtrwalszych motorów, które wyjechały z fabryk w ostatnich latach.

Znany jest przede wszystkim z montowania w autach z serii S oraz XC70. W każdej wersji silnik był mocny. Najsłabsza jednostka miała 140 koni mechanicznych a najmocniejsza (w wersji turbo) aż 200! Przy odpowiednim użytkowaniu silnik bez problemu mógł przejechać ponad pół miliona kilometrów.

Gdzie jeszcze znajdziesz trwałe silniki?

Podane wyżej przykłady to tylko niewielka część z całej gamy niezawodnych silników. Te znajdziesz też w Toyotach, Oplach, Fordach czy niektórych autach klasy wyższej (BMW i Mercedes, mimo panującej opinii, dalej produkują trwałe silniki, trzeba je jednak odszukać). Musisz pamiętać jednak, że nawet najtrwalsza jednostka napędowa nie wytrzyma złej eksploatacji. Kluczowa jest więc regularna wymiana oleju, rozrządu czy naprawa mikro usterek silnika. Powyższe sprawią, że każdy dobrze skonstruowany silnik będzie Cię cieszył dobrą i bezawaryjną jazdą przez wiele kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *