Naprawa klimatyzacji – co możesz zrobić we własnym zakresie?

klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa to mechanizm wymagający pracy wielu części. Jej sprawne działanie zależy od kilkunastu elementów składowych. Przeciętny użytkownik samochodu wie, że do pracy klimy niezbędny jest czynnik i odgrzybienie. Czy naprawa klimatyzacji to czynność, której możesz podjąć się samodzielnie? 

Naprawa klimatyzacji samochodowej to złożony proces. Zanim przystąpisz do ewentualnych ingerencji w układ, musisz dobrze poznać jego budowę i możliwe usterki. Diagnoza problemu to główny element odpowiedniej reperacji. Niekiedy zdarza się, że uszkodzone są tylko przewody klimatyzacji, a kiedy indziej trzeba wymienić całe sprzęgło klimatyzacji. Zniszczona może być też sprężarka klimatyzacji.

Jak działa klimatyzacja? Budowa i funkcjonowanie

Klimatyzacja samochodowa składa się z wielu elementów. W układzie najczęściej wyróżnia się takie części jak kompresor klimatyzacji (znany również jako sprężarka, zasysa on czynnik i tłoczy do całego układu), chłodnica klimatyzacji (czyli tzw. skraplacz klimatyzacji, którego zadanie polega na schłodzeniu czynnika i zmianie jego stanu z gazowego na ciekły), osuszacz klimatyzacji (osusza czynnik), zawór rozprężny klimatyzacji oraz parownik klimatyzacji.

Poza tym układ ma w sobie jeszcze czujnik i oczywiście gaz do klimatyzacji – znany najlepiej jako czynnik. To właśnie jego praca odpowiada w głównej mierze za chłodzenie samochodu. Do samochodu czynnik wprowadzany jest w stanie gazowym. Następnie dzięki kompresorowi wprowadza się do skraplacza, który zmienia jego stan skupienia. Osuszacz pozbawia czynnik elementów wilgotnych, a następne elementy budowy tłoczą chłód do wnętrza auta. To najprostszy opis budowy i działania klimatyzacji, ale warto go zrozumieć,  aby móc wyeliminować ewentualne problemy.

kompresor klimatyzacji

Kompresor klimatyzacji NISSENS

Warto zaznaczyć, że jeżeli nie czujesz się pewnie, to naprawy klimatyzacji w Twoim samochodzie powinien dokonać fachowiec. Układ jest czuły na uszkodzenia i łatwo można go jeszcze bardziej popsuć. Spróbuj jednak samemu przeprowadzić przegląd klimatyzacji. 

Naprawa klimatyzacji – co powinieneś wiedzieć?

Popularnym uszkodzeniem układu jest niepoprawne działanie sprężarki klimatyzacji. Jeżeli dbasz o swój samochód, to nie powinieneś obawiać się częstej wymiany tego urządzenia. Sprężarka podatna jest na popsucie, gdy nie ma w układzie oleju, rzadko go nabijasz albo nie używasz przez długi czas. Jak sprawdzić sprężarkę klimatyzacji? Jakie są objawy awarii tego elementu?

Brak chłodzenia przez układ, w którym wiemy, że znajduje się odpowiednia ilość czynnika, to pierwszy symptom świadczący o popsutym elemencie. Dodatkowo w układzie mogą być opiłki metali spowodowane zużyciem całej części. Pamiętaj, że sprężarka to dość skomplikowana w budowie część klimatyzacji, ale można oddać ją do naprawy. Regeneracja sprężarek klimatyzacji jest bardzo popularna, bo sama część należy do droższych komponentów. Pompa klimatyzacji powinna pochodzić z dobrego źródła i nie być najtańszym zamiennikiem. Z tego powodu często lepiej ją odnowić, niż wstawić element najgorszej jakości.

naprawa klimatyzacji samochodowej

Kolejnym popularnym problemem z klimą jest niepoprawne działanie chłodnicy. Skraplacz może przestać działać z wielu powodów. Najczęściej traci on szczelność. Sprawdzanie szczelności klimatyzacji możesz zrobić samemu, wykorzystując do tego np. lampę UV lub specjalny środek pieniący. Niekiedy wymiana chłodnicy klimatyzacji może być konieczna również wtedy, gdy ta nie jest w stanie odpowiednio obniżyć temperatury czynnika. Taki stan rzeczy może powodować jej zabrudzenie lub zassanie zewnętrznych ustrojów (np. owadów).

Regularny przegląd uchroni Cię przed naprawą klimatyzacji

Pamiętaj, że odpowiednio i regularnie przeprowadzony przegląd klimatyzacji uchroni Cię przed powyższymi usterkami i częstymi naprawami. Sprawdź zawsze, czy układ jest nabity i skontroluj jego pracę. Zobacz też czy jest szczelny i nie wydaje podejrzanych dźwięków. Przeanalizuj jak działa na najwyższych obrotach i przy wysokiej temperaturze. Jeżeli zaczynasz samodzielnie naprawiać klimatyzację samochodową, to zaopatrz się w odpowiedni komplet kluczy i przeanalizuj jej budowę w swoim samochodzie. 

One thought on “Naprawa klimatyzacji – co możesz zrobić we własnym zakresie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *