Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

mierzenie ciśnienia w oponach

Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach jest czymś, o czym łatwo zapomnieć. Na szczęście od 1 listopada 2014 roku każdy nowy samochód sprzedawany na terenie Unii Europejskiej musi być zaopatrzony w specjalne czujniki. Co w przypadku aut, które ich nie posiadają?

Dlaczego właściwe ciśnienie w oponach jest tak ważne?

Odpowiedź jest bardzo prosta – ponieważ ma to ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo, a przy okazji wpływa na koszty eksploatacji pojazdu.

Zbyt wysokie ciśnienie sprawia, że bieżnik opony zużywa się szybciej, a czasem nawet nierówno. To z kolei nie tylko wymusza częstsze zmienianie ogumienia, ale także może wydłużyć drogę hamowania, a nawet powodować wpadanie w poślizgi.

Z kolei jeśli ciśnienie jest za niskie, zwiększa się opór opon na drodze. Oznacza to, że samochód spala więcej paliwa i wydatki ponownie się zwiększają.

Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od producenta pojazdu oraz modelu opony. Gdzie więc szukać takiej informacji? Powinna się znajdować na specjalnej naklejce na wewnętrznej części słupka bocznego od strony kierowcy albo na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.

cisnienie w oponach informacja

Jeśli tam nie ma odpowiednich danych, ile atmosfer w oponach powinno się znaleźć, pozostaje wyszukać informacji na stronie internetowej producenta.

Czy ciśnienie zawsze powinno być takie samo?

Nie. Przede wszystkim inne ciśnienie powinno być w przednich kołach, a inne w tylnych. Wynika to z obciążenia samochodu i zapewnienia mu odpowiedniej przyczepności. Bardzo rzadko producent zaleca takie samo ciśnienie na przedniej, jak i na tylnej osi.

opona

Zimą warto też zwiększyć poziom ciśnienia opon zimowych o 0,2 atmosfery w porównaniu do wartości stosowanych przy temperaturach letnich. Dzięki temu właściwe ciśnienie w oponach utrzyma się dłużej.

Do tego dochodzą także inne zalecenia. Na przykład do jazdy po autostradzie i przy dużym obciążeniu należy stosować maksymalne zalecane przez producenta wartości ciśnień. Jeśli producent nie podaje takich zaleceń, należy podnieść ciśnienie w każdej oponie o 0,3 atmosfery.

Podobnie w przypadku jazdy z przyczepą. Wówczas należy podnieść ciśnienie tylnych opon samochodu o 0,4 atmosfery.

Nie należy też zapominać o kole zapasowym. To powinno być napompowane do wartości 2,5 atmosfer.

Do czego służą czujniki TPMS?

czujnik TPMS
Czujnik TPMS

W listopadzie 2014 roku weszła w życie regulacja ECE-R 64, która narzuca producentom nowych aut na terenie Unii Europejskiej wyposażanie pojazdów w system TPMS ( ang. Tire Pressure Monitoring System).

Jest to system służący do monitorowania ciśnienia w oponach samochodowych. Wygodne kontrolki umieszczone na desce rozdzielczej pokażą, kiedy wartość ciśnienia odbiegnie od zalecanej. Żółty kolor kontrolki ostrzega o niewłaściwym ciśnieniu, a czerwony najczęściej oznacza całkowity brak ciśnienia, który wymaga od nas natychmiastowego zatrzymania pojazdu i sprawdzenia stanu ogumienia.

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?

Producenci i mechanicy zalecają, aby stan ciśnienia w oponach sprawdzać co najmniej raz w miesiącu i zawsze przed dłuższą podróżą. Jeśli opony są starsze niż 5 lat, dobrze jest wykonywać takie kontrole nawet częściej.

sprawdzanie ciśnienia w oponach

Warto też sprawdzać jakie ciśnienie jest w oponie nawet wtedy, gdy samochód wyposażony jest w odpowiednie czujniki. Lepiej dmuchać na zimne. 

Ciśnienie trzeba sprawdzać na zimnych oponach, czyli albo po godzinie od chwili zatrzymania lub po przejechaniu kilku kilometrów z małą prędkością. Jeśli jednak musimy to zrobić kiedy opony są rozgrzane, należy do rekomendowanych wartości ciśnień dodać po 0,3 atmosfery w każdej oponie. 

Po czym poznać, że w oponach jest niewłaściwe ciśnienie?

nieprawidłowe ciśnienie w oponach

O tym już trochę wspomnieliśmy. Należy sprawdzać, czy samochód dobrze się prowadzi. Jeśli zaczyna wydłużać się droga hamowania, a auto częściej wpada w poślizg może to oznaczać, że ciśnienie w oponach jest niewłaściwe. Podobnie jeśli samochód zaczyna przepalać więcej paliwa.

Niewłaściwy poziom ciśnienia w oponach można też stwierdzić gołym okiem. Wystarczy skontrolować stan bieżnika lub sprawdzić, czy auto „siedzi” bardziej na feldze.

Najbardziej miarodajne jest oczywiście zmierzenie ciśnienia, co można zrobić praktycznie na każdej stacji paliw (i przy okazji je wyrównać). Nie warto odkładać tego na później, bo odpowiedni poziom ciśnienia w oponach realnie przekłada się na nasze bezpieczeństwo na drodze. 

2 thoughts on “Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

  1. Bardzo fajny materiał ;). Niektórzy uważają, że ciśnienie w oponach nie jest ważnym elementem a to nie prawda. Pełna zgoda z autorem;)

  2. Odpowiednie ciśnienie w oponach to ważna rzecz. Ja w razie konieczności sprawdzam na stacji, ale też przy każdej wizycie u mechanika proszę o sprawdzenie, oni to zrobią dużo lepiej a ja jestem spokojniejsza bo w razie czego od razu unormują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *