Uszkodzona poduszka skrzyni biegów – diagnoza i wymiana

dźwignia zmiany biegów

Usterki i awarie poduszki skrzyni biegów mogą nie tylko zmniejszyć komfort jazdy, ale wpłynąć na szybsze zużywanie innych podzespołów. Zdiagnozowanie jej usterki może być kłopotliwe, ponieważ objawy, chociaż charakterystyczne, nie muszą jednoznacznie wskazywać na zużycie poduszki.

Warto zwrócić uwagę na niektóre charakterystyczne zachowania samochodu, by w odpowiednim czasie dokonać wymiany poduszki i uniknąć dalszych napraw.

Czym jest poduszka skrzyni biegów?

Najprościej mówiąc, jest to element metalowo-gumowy, którego zadaniem jest tłumienie drgań powstałych podczas pracy skrzyni biegów. Oddziałują one na nadwozie samochodu, więc dzięki poduszce jazda jest bardziej komfortowa. Dodatkowo, poduszka usprawnia pracę skrzyni i sprawia, że jej poszczególne elementy nie są narażone na przedwczesne zużycie.

poduszka skrzyni biegów lemforder
Poduszka skrzyni biegów LEMFÖRDER

Zazwyczaj w samochodach zamontowana jest jedna poduszka, jednak w przypadku silnika benzynowego ułożonego poprzecznie może być to albo jedna (przy karoserii lub przy wale napędowym) albo dwie poduszki (w dolnej części silnika).

Ponieważ poduszka skrzyni biegów jest jednym z tych elementów, którego żywotność jest ograniczona, należy ją stale kontrolować i być czujnym. Lepiej działać zawczasu niż czekać na awarię, która zazwyczaj trafia się w najmniej odpowiednim momencie.

Po czym poznać, że poduszka wymaga wymiany?

Najłatwiej ocenić stan poduszki skrzyni biegów po tym, jak zachowuje się samochód. Oczywiście, można to zrobić także „wizualnie”, ale jest to dużo trudniejsze i wymaga zdjęcia osłon silnika oraz samej skrzyni biegów.

W przypadku skrzyni manualnej, zużyta poduszka pogarsza płynność zmiany biegów. W samochodzie podczas jazdy czuć duże wibracje, a dźwięki dochodzące ze strony skrzyni nasilają się, zwłaszcza na nierównym terenie.

Charakterystycznym objawem zużycia poduszki w samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów jest stukanie, występujące podczas zmiany biegu z D na R.

automatyczna skrzynia biegów

Kiedy poduszka wymaga wymiany, na dźwigni zmiany biegów (niezależnie od rodzaju skrzyni) czuć też wibracje – czasem tak duże, że widać je gołym okiem, bez dotykania.

Można też spróbować metody „na oko”. Ustaw samochód na płaskim terenie, otwórz maskę i spróbuj go rozbujać. Jeśli silnik zacznie się ruszać bardziej niż powinien, może (chociaż nie musi!) wskazywać to na uszkodzenie poduszki skrzyni biegów. Możesz też sprawdzić, czy są luzy, korzystając z podnośnika lub kanału.

Najpewniejszym jednak sposobem diagnozy będzie wizyta w zaufanym warsztacie samochodowym.

Czy poduszkę skrzyni biegów mogę wymienić samodzielnie?

Teoretycznie tak, wymaga to jednak sporych umiejętności i odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim dlatego, że aby dostać się do poduszki należy unieść skrzynię biegów do góry. To sprawia, że prostsza jest jej wymiana w aucie ze skrzynią manualną niż automatyczną.

wymiana poduszki skrzyni biegów

Zanim zamontujesz nową poduszkę koniecznie sprawdź, czy nie ma na niej żadnych zarysowań i pęknięć. Upewnij się, że montujesz w swoim samochodzie produkt wysokiej jakości. Zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i po to, aby uniknąć kolejnych napraw w bliskiej przyszłości.

Ile to kosztuje?

Wszystko zależy od tego, czy chcesz korzystać z części oryginalnych, czy zamienników oraz jakiej jakości będą to zamienniki. Do najpopularniejszych należą te produkowane przez Lemforder, Febi Bilstein, Corteco, Ruville, Meyle czy BOGE.  Cena tych części kształtuje się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Koniecznie też upewnij się, że kupujesz poduszkę dedykowaną do swojego samochodu. Zwróć uwagę nie tylko na model auta, ale także na rodzaj skrzyni (automatyczna czy manualna).

Ostateczna decyzja co do sposobu naprawy poduszki skrzyni biegów należy do Ciebie i Twoich umiejętności. Pamiętaj jednak, że tylko sprawne poduszki zapewnią Ci właściwy komfort jazdy oraz pozwolą na optymalną pracę silnika na wysokich obrotach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *