Polerowanie samochodu – jak sprawić, by Twoje auto błyszczało?

akcesoria do polerowania samochodu

Zbliża się wiosna, a to dobry czas, żeby odświeżyć karoserię własnego pojazdu. Przez zimę (nawet jeżeli była łagodna) na powłoce zebrały się zanieczyszczenia i mikrouszkodzenia. Na myjni ich jednak nie usuniesz. Do skutecznego oczyszczenia samochodu niezbędne może okazać się polerowanie lakieru. Jak prawidłowo je wykonać?

Polerowanie samochodu możesz wykonać sam lub zlecić to zadanie specjalistom. Koszt takiej usługi uzależniony jest oczywiście od jej zakresu i wielkości auta. Im bardziej zaawansowana technologia, tym drożej. Niekiedy możesz spróbować wykonać polerowanie auta samemu. To dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Nie zapominaj o kilku zasadach!

Czym polerować auto? Kosmetyki i akcesoria

Do samodzielnej polerki możesz użyć maszyny lub wykonać ją ręcznie. Pamiętaj jednak, że maszynowe polerowanie samochodu może uszkodzić lakier. Jeżeli nigdy tego nie robiłeś, to przetestuj efekty na niewielkim zewnętrznym elemencie lub skup się na ręcznym oczyszczaniu.

Polerowanie lakieru musisz zacząć od dobrania odpowiednich preparatów i akcesoriów. Wśród nich musi być szmatka lub gąbka do polerowania. Ta druga może być ręczna albo zakładana na maszynę. Jej twardość dobierz według Twoich umiejętności (na początku nie używaj zbyt grubych materiałów, bo możesz trwale uszkodzić powłokę lakierniczą) i stanu lakieru.

Do gąbki niezbędna będzie pasta do polerowania samochodu. Na rynku jest wiele typów tego produktu. Pastę dobierz do lakieru swojego samochodu (innych parametrów wymaga mat, a innych metallic). Jeżeli w planach masz również polerowanie reflektorów lub szyb, to zaopatrz się w osobne preparaty przeznaczone do tych konkretnych elementów. 

Pamiętaj też o środkach do skutecznego mycia samochodu i wosku, który po całym procesie ochroni lakier przed ponowną degradacją, a także odświeży kolor lakieru i nabłyszczy go. 

Polerowanie lakieru krok po kroku

Polerowanie samochodu nie jest trudną czynnością, ale zdecydowanie czasochłonną. Żeby uzyskać dobre efekty, musisz na to poświęcić kilka godzin. Polerowanie wykonuj w miejscu zakrytym, wolnym od nasłonecznienia i opadów atmosferycznych.

Na początku dokładnie umyj auto. Piasek i mikrokamienie musisz usunąć przed polerowaniem. Jeżeli takie drobinki wejdą w gąbkę, to porysujesz cały lakier. Do mycia dobrze użyć mikrofibry. Po umyciu osusz samochód delikatnymi tkaninami. Następnie możesz zabrać się za polerowanie.

Pastę nakładaj na określoną, niewielką część lakieru. Nie może być jej za dużo! Rozprowadź ją równomiernie po wypolerowanej powierzchni. Następnie energicznymi i kolistymi ruchami pocieraj gąbką o lakier. Musisz w to włożyć sporo siły, ale jednocześnie czucia. W przypadku maszyny do polerowania, najpierw zmatuj powłokę tzw. papierem wodnym, a później nanieś pastę polerską, która wróci mu blask.

Gdy wypolerujesz już cały samochód, nałóż wosk. Ten powinieneś aplikować podobnie jak pastę. Po wykonaniu wszystkich czynności auto odzyska pierwotny blask i będzie zachwycać wyglądem! 

polerowanie samochodu polerką elektryczną

Jak wypolerować lampy i szyby w samochodzie?

Dzięki polerowaniu usuniesz rysy oraz nadasz poszczególnym elementom samochodu nowego blasku. Czynność ta pozwoli Ci nie tylko zregenerować lakier. Coraz częściej na rynku dostępne są produkty przeznaczone do polerowania szyb i reflektorów. W przypadku szyb, niezbędne jest wcześniejsze doświadczenie z polerką. Niedoświadczony użytkownik może narobić sporych strat!

Polerowanie reflektorów jest dużo prostsze. Oprócz efektu wizualnego, czynność ta wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników drogi. Dobrze oczyszczone reflektory generują nawet do 50 proc. więcej światła, niż zmatowiałe i stare klosze. 

Jak zabrać się za polerowanie lamp? Na początku zdemontuj całe reflektory. Następnie uważnie i delikatnie rozbierz lampę tak, aby mieć dostęp do klosza i soczewki od każdej strony. Oczyść i odtłuść powierzchnię polerowaną. Mocnymi ruchami wcieraj pastę po każdym elemencie lampy. Ruchy powtarzaj aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Następnie oczyść reflektory i je zamontuj. 

Samodzielne polerowanie samochodu. O czym pamiętać? 

Na koniec przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym ostateczny efekt polerowania będzie jeszcze lepszy!

  • Unikaj szybkich ruchów – staranne i powolne prowadzenie polerki jest kluczem do sukcesu.
  • Żeby sprawdzić, czy udało się usunąć wszystkie rysy, posłuż się dodatkowym źródłem światła. Dobrze w tym celu sprawdzi się zwykła lampa halogenowa.
  • Jeśli używasz polerki elektrycznej, koniecznie kontroluj temperaturę karoserii. Jeśli po dotknięciu dłonią lakieru stwierdzisz, że jest się przegrzewa, przenieś się na inny fragment. 
  • Polerowanie wykonuj sporadycznie – zbyt częste polerowanie samochodu może doprowadzić do nadmiernego starcia lakieru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *