Polerowanie szyb – na czym polega i czy warto?

wypolerowana szyba

Rysy na przedniej szybie potrafią skutecznie zepsuć humor. Ale jeszcze bardziej istotny jest fakt, iż mogą wpłynąć na widoczność, a co za tym idzie – także na bezpieczeństwo jazdy. Na szczęście do pozbycia się problemu wystarczy polerowanie szyb. 

Od powstania rys na szybie trudno się uchronić. Mogą one być efektem odprysków od kamieni, ale także śladami po zużytych piórach wycieraczki czy skrobaczce do szyb, a nawet szczotek na myjniach samochodowych.

Takie rysy mogą być niebezpieczne, a jeśli trafimy na nadgorliwego funkcjonariusza drogówki, może się to nawet skończyć zabraniem dowodu rejestracyjnego. Jeśli rysy nie są zbyt głębokie, do ich usunięcia powinno wystarczyć odpowiednie polerowanie.

Na czym polega polerowanie szyb samochodowych?

To przywrócenie powierzchni szklanej jej pierwotnego wyglądu. Innymi słowy chodzi o to, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju mikrorys, rys i innego rodzaju zadrapań z przedniej szyby (ale nie tylko!) tak, aby uniknąć konieczności jej wymiany. Należy też dobrać odpowiednią technologię i właściwą pastę polerską, aby nie spowodować zniekształceń optycznych.

Najpopularniejsze metody polerowania szyb to:

  • Glassern, czyli metoda sucha do średnich i głębokich, rozległych zadrapań oraz wżerów;
  • Scratch Hog, czyli wieloetapowy, agresywny system usuwania głębokich zarysowań z wykorzystaniem krążków 3M;
  • Geforce, czyli metoda mokra. To szybki oraz uniwersalny system do usuwania wszelkiego rodzaju uszkodzeń na wszystkich rodzajach szkła.


Jednak wiele firm ma w ofercie także inne metody, często autorskie. Decyzja o wyborze optymalnej metody polerowania zapada po obejrzeniu szyby. Polerowanie odbywa się bez konieczności demontażu szyby, co mogłoby naruszyć jej fabryczny montaż i spowodować m.in. podciekanie wody.

przednia szyba samochodowa

O czym należy pamiętać?

Polerowanie należy wykonywać w zamkniętych pomieszczeniach, aby zminimalizować ryzyko dostania się pod polerkę paprochów, ziarenek piasku i innych drobnych elementów, które mogłyby przeszkodzić w całym procesie.

Nie należy też polerować szyb w miejscach nasłonecznionych, ponieważ podczas procesu polerowania szkło się nagrzewa, a dodatkowy wzrost temperatury mógłby nawet spowodować pęknięcie szyby. Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o polerowanie zmrożonej szyby.

Gdzie najlepiej wykonywać usługę polerowania szyb?

Jeśli masz doświadczenie i czujesz się pewnie, możesz zabrać się za polerowanie przedniej szyby samodzielnie. Jeśli jednak obawiasz się, czy efekt nie będzie gorszy niż przed polerowaniem, lepiej powierzyć to zadanie specjalistom.

Na rynku jest coraz więcej firm, które w swojej ofercie mają polerowanie szyb samochodowych. Taka usługa zazwyczaj kosztuje w granicach 100-200 zł. Ważne jest, by polerowanie wykonać profesjonalnie i nie spowodować jeszcze większych uszkodzeń, które w efekcie mogą nas zmusić do całkowitej wymiany szyby. Najlepiej poszukaj opinii o warsztacie, do którego chcesz się udać, popytaj znajomych lub skorzystaj z pomocy internetowych grup motoryzacyjnych.

Polerowanie nie tylko pozwoli pozbyć się rys, ale też poprawi widoczność oraz sprawi, że samochód będzie wyglądał wizualnie młodziej. To z kolei może się przydać również podczas jego sprzedaży.

Źródło obrazka wyróżniającego: Flickr / CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *