Pomyłki i wpadki nawigacji samochodowych

wpadki nawigacji

Wyobrażacie sobie podróż w nieznane miejsce bez nawigacji samochodowej? Pewnie nie. Korzystanie z niej jest coraz łatwiejsze i wygodniejsze, ale wciąż zdarzają się osoby, które zbyt bardzo ufają elektronicznej mapie.

Dlatego co jakiś czas docierają do nas informacje o wypadkach i nieprzewidzianych zdarzeniach, w których jedną z głównych ról odgrywa nawigacja samochodowa.

Śmieszne wpadki nawigacji

Wyszukaliśmy dla was kilka najśmieszniejszych i, co tu ukrywać, najgłupszych.

1) Nieuważne manewry

Pewien 78-letni francuski kierowca tak bardzo zaufał swojej nawigacji samochodowej, że za jej namową, bez chwili zawahania, postanowił zawrócić na autostradzie. Oczywiście efektem tego był wypadek. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał.

Podobną sytuację miała emerytowana para z Wielkiej Brytanii podczas podróży do Niemiec. Nawigacja kazała skręcić w prawo, co skończyło się wjechaniem w budynek XIX-wiecznego kościoła. Starszym państwu nic się nie stało, ale straty oszacowano na 37 000 dolarów.

2) Nie to miejsce

Czasem warto zwrócić uwagę na to, jaką nazwę wpisujemy w nawigację. Przekonało się o tym pewnie małżeństwo podczas wycieczki po Włoszech. Para chciała odwiedzić wyspę Capri, leżącą w Zatoce Neapolitańskiej, ale trafiła do miasta o tej samej nazwie, znajdującego się na południu kraju.

Podobną wpadkę zaliczył pewien turecki kierowca tira, który miał dostarczyć ładunek do Gibraltaru, ale podróż zakończył w miejscowości o nazwie Gibraltar Point w angielskim hrabstwie Lincolnshire.

Jak się okazuje, ważna jest również sama pisownia nazwy. Pewna para z Polski zamiast wpisać w „Chyżne”, wpisała w nawigację „Hyżne”. W efekcie zamiast do przejście granicznego ze Słowacją, dojechali do małej wsi, znajdującej się prawie 300 kilometrów dalej.

3) To na pewno ta trasa?

Robert Ziegler wybrał się swoim autem w góry i za namową nawigacji wjechał na szlak przeznaczony wyłącznie dla ludzi. I utknął. Samochód trzeba było podnieść helikopterem i w ten sposób przetransportować w bezpieczne miejsce.

Z kolei pewien włoski lekarz w drodze na spotkanie z kolegami postanowił skorzystać ze skrótu zaproponowanego przez GPS. Ten zaprowadził go na dość strome schody, skąd jego samochód musiały ściągać specjalne służby.

śmieszne wpadki

 

4) Coś się nie zgadza.

Parę lat temu trójka Anglików zbytnio zaufała nawigacji w drodze do czeskiej Pragi. Efekt? Znajomi utknęli na kilka godzin leśnej drodze koło miasteczka Korfantów na Opolszczyźnie. Wyciągnęli ich okoliczni mieszkańcy za pomocą traktorów.

Z kolei mniej więcej rok temu, na drodze krajowej numer 75 w małopolskim Brzesku kobieta kierująca autem zbytnio zaufała nawigacji. Nie zauważyła, że na trasie… nie ma mostu, który był w remoncie. Zamiast pojechać objazdem, za namową nawigacji pojechała prosto, staranowała zabezpieczenia i zjechała z kilkumetrowej skarpy.

5) Samochód nie popłynie.

Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia, by samochód zatrzymał się na czas. Niektóre wycieczki z nawigacją kończą się w wodzie. Pewna Amerykanka zignorowała znak o tym, że droga nie jest przystosowana dla samochodów mechanicznych i pojechała tam, gdzie pokierował ją GPS. Jej pojazd zsunął się ze zbocza, a podróż zakończyła się w rzece.

Na szczęście takie śmieszne wpadki nawigacji zdarzają się coraz rzadziej. Nowoczesne nawigacje są coraz bardziej precyzyjne, a i kierowcy nauczyli się z nich lepiej korzystać.

Jak się ustrzec wpadek?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nawigacja GPS nie myśli za nas. Kierowca i pasażerowie powinni być czujni. Kiedy wydaje się wam, że droga jest podejrzana, wąska i raczej nie prowadzi do celu, lepiej się zatrzymać i upewnić, że zmierzamy w dobrym kierunku.

Jeśli wasza nawigacja samochodowa nie korzysta z map online, tylko należy je wcześniej pobrać, upewnij się, że masz najbardziej aktualną wersję.

No i koniecznie zadbaj o właściwe ustawienia. Nie wybieraj trasy najkrótszej, bo często może ona prowadzić mało uczęszczanymi, polnymi wręcz drogami. Wybierz trasę optymalną – taka wersja drogi nie powinna sprawić żadnych niespodzianek.

Szerokiej drogi!

3 thoughts on “Pomyłki i wpadki nawigacji samochodowych

  1. Nigdy nie można zawierzyć w 100% nawigacji ponieważ jak to już zostało przytoczone z w artykule. Za każdym razem jak korzystam z nawigacji to też zwracam uwagę bacznie na drogowskazy żeby potem nie mieć zaskoczenia.

  2. Dla mojej firmy GPS ma ogromne znaczenie, dzięki niemu szybko docieramy w wyznaczone miejsce. Bezpieczna trasa z tym urządzeniem to dbałość o aktualizację. Przynajmniej co jakiś czas trzeba spojrzeć, czy nie ma w systemie zmian. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *