Samozapłon samochodu – jaka może być jego przyczyna?

samozapłon samochodu

Myślisz, że pożar samochodu jest tylko efektem w amerykańskim filmie? Niestety, samozapłon to rzeczywistość. Roczną liczbę spalonych samochodów szacuje się na około 100 rocznie. Auta mogą się zapalić zarówno podczas postoju, jak i w trakcie jazdy. Przyczyną pożaru może być nawet nieodłączona ładowarka samochodowa – wystarczy przecież jedna iskra.

Jakie są przyczyny samozapłonu samochodu?

Jak mówi Ryszard Chiniewicz, szef serwisu przy Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Koszalinie:
Przyczyn [samozapłonu] jest wiele. Są usterki charakterystyczne dla konkretnych modeli aut. Najczęstszą przyczyną samozapłonu w autach benzynowych są jednak nieszczelności w układzie paliwowym.

Analizując dane dotyczące najczęstszych przyczyn samozapłonu aut, można zauważyć, że samochody zapalają się w wyniku:

 • Zwarcia przewodów wysokiego napięcia
  Najczęściej są to przewody prowadzące od świec. Jeśli kable są uszkodzone, może dojść do zwarcia i zapalenia samochodu podczas pracy silnika.
 • Nieszczelności w układzie paliwowym
  To chyba najszybciej nasuwająca się na myśl przyczyna samozapalenia się auta. Nikogo nie zdziwi, że wypływające paliwo z łatwością może zapalić się nawet od iskry powstałej przy uderzeniu kamienia w metalową część auta.
 • Kontaktu nagrzanego katalizatora z paliwem
  Katalizator potrafi być rozgrzany do 600°C. Jego kontakt z paliwem, a nawet jego oparami może wywołać pożar samochodu.
 • Wad technicznych układu wspomagania kierownicy
  Układ hydrauliczno-elektryczny umieszczony jest za nadkolem. W wyniku działania różnych czynników, głównie soli, elementy układu ulegają korozji. Wystarczy niewielkie uszkodzenie przewodów, aby wzrosło ryzyko samozapłonu.
 • Zaśniedziałych styków bezpieczników
  Przerwanie ciągłości obwodu powoduje nagrzewanie się styków bezpieczników i ich topnienie. To częsty wynik zwarcia instalacji, a przez to zapalenia się samochodu.
 • Samodzielnych napraw i przeróbek
  Niektórzy uważają, że potrafią we własnym warsztacie przemontować kierownicę w angielskim samochodzie na lewą stronę pojazdu. Nawet źle zamontowane radio może nadwyrężyć instalację, przegrzać ją i spowodować zwarcie, które może okazać się przyczyną samozapłonu samochodu.
 • Nadmiernego ogrzewania auta
  Szczególnie zimą, przeciążona instalacja grzewcza może wywołać zwarcie.
 • Wycieku oleju silnikowego
  Jeśli podczas jazdy z silnika wypływa olej, wystarczy jedna iskra, np. na przegrzanym hamulcu, aby samochód stanął w płomieniach.v
 • Wad technicznych niektórych modeli samochodów
  Opel może zapalić się w wyniku przesuszenia modułu wentylatora chłodnicy w samochodzie postawionym w nagrzanym garażu. W starszych Oplach płoną też często ABS’y oraz, podobnie jak w Skodach i Volkswagenach, elektroniczne wspomaganie. Najbardziej „łatwopalnym” samochodem okazuje się jednak Fisker Karma. Jest wyjątkowo podatny na jakiekolwiek zwarcia i przegrzania, a więc i samospalenia.

samozapłon samochodu na drodze

Jak zapobiec pożarowi samochodu?

Najlepszym sposobem ograniczenia możliwości pożaru samochodu jest kontrola w wyspecjalizowanych zakładach mechaniki. Wyżej wspomniany Ryszard Chiniewicz mówi, że nie wystarczy wykonać przeglądu raz na rok, zwłaszcza, że często pomijane jest badanie stanu elektryki. W naszej świadomości przyjęło się, że samochód naprawia się, kiedy jest zepsuty. To wielki błąd, za który czasem trzeba słono zapłacić. Wiedzą o tym ci, którzy nie wymienili na przykład paska rozrządu w zalecanym czasie i płacą za remont silnika. Zastosujmy tę zasadę również do elementów instalacji elektrycznej — kontrolujmy ich zużycie i wymieniajmy w zalecanym terminie.

By zminimalizować ryzyko samozapłonu, można zainstalować w aucie ALS – Aktywną Linię Samogaszącą. ALS montuje się w miejscach najbardziej narażonych na zwarcie. To instalacja podobna do tej, która jest używana w samochodach rajdowych. Jej działanie polega na pęknięciu przewodu polimerowego pod wpływem przegrzania instalacji i wyrzuceniu w miejsce zagrożone pożarem środka gaśniczego AFFF. Kierowcę o niedoszłym pożarze poinformuje mała dioda.

Kolejnym przydatnym elementem jest główny wyłącznik prądu, zamontowany w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Stosowanie go jest szczególnie istotne przy długim garażowaniu samochodu, a niezbędne przy garażowaniu samochodu z rozładowanym akumulatorem. Jeśli auto nie jest wyposażone w wyłącznik, warto ściągnąć z akumulatora klemy.

Co robić podczas samozapłonu?

Samozapłon samochodów jest stosunkowo rzadki, może się jednak zdarzyć, że twoje auto będzie uczestniczyło w samoistnym pożarze. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zachować spokój. Jeśli jesteś w trasie, powinieneś zjechać na pobocze, wysiąść z auta i zadzwonić po pomoc. Spróbuj też samodzielnie zminimalizować ogień używając podręcznej gaśnicy proszkowej.

gaszenie pozaru samochodu

Samozapłon samochodu a odszkodowanie

Jeśli samochód spłonął w wyniku pożaru spowodowanego samozapłonem auta stojącego obok, właściciel pojazdu zapalonego dostanie odszkodowanie. Kwota będzie wynikała z ubezpieczenia OC właściciela samochodu powodującego pożar. Jeśli natomiast kierowca ten nie ma OC, szkoda zostanie opłacona z UFG, a jej wysokość będzie musiał zwrócić właściciel auta, które było źródłem pożaru.

Odszkodowanie dla właściciela samochodu z samozapłonem regulują przepisy art. 34 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Musi być tam spełnionych kilka warunków, które ubezpieczyciel dokładnie sprawdza i na ich podstawie rozpatruje prośbę o wypłacenie odszkodowania.

Posiadacze AC zawsze mają wypłacane odszkodowanie.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziesz wiedział skąd bierze się samozapłon samochodu, jak go unikać i co zrobić w sytuacji, kiedy jednak się pojawi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *