Prawo jazdy na motocykl – co trzeba wiedzieć?

prawo jazdy na motocykl

Sezon motocyklowy w Polsce trwa od kwietnia do października. Im cieplej robi się za oknem, tym więcej kierowców jednośladów zabiera swoje maszyny na przejażdżki. Jeśli dopiero planujesz zrobić prawo jazdy na motocykl, mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Teoretycznie – na jednośladzie można jeździć nawet – jeśli nie ma się prawa jazdy kategorii A. Od 24 sierpnia 2014 roku nowelizacja przepisów o ruchu drogowym umożliwia poruszanie się motocyklem o pojemności do 125 ccm przez osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii B dłużej niż trzy lata.

I od tego wielu miłośników motocykli właśnie zaczyna swoją przygodę. A co zrobić, kiedy pojemność 125 ccm to dla Ciebie już za mało?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o prawo jazdy na motocykl?

Kategoria AM

Kategorii motocyklowych uprawnień jest kilka. Najniższą jest kategoria AM, w którą przekształciła się „karta motorowerowa”. Aby ubiegać się o te uprawnienia, należy mieć ukończone 14 lat. Jeśli zaś jesteśmy pełnoletni, wystarczy nam dowód osobisty.

Kategoria A1

Kolejna kategoria to kategoria A1. Te uprawnienia może zdobyć osoba, która ukończyła 16 lat i ma zgodę rodziców na przystąpienie do egzaminu. Takie prawo jazdy pozwala dosiadać motocykla o pojemności do 125 ccm i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg oraz motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW.

Kategoria A2

Prawo jazdy kategorii A2 mogą otrzymać osoby pełnoletnie. Uprawnia ono do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla.

Kategoria A

Po dwóch latach posiadania prawa jazdy kategorii A2 można się ubiegać o prawo jazdy kategorii A. Ten dokument otwiera drogę do prowadzanie wszelkiego rodzaju motocykli, niezależnie od ich mocy. Jeśli ktoś nie posiada prawa jazdy kategorii A2, aby ubiegać się o uprawnienia A musi mieć ukończone 24 lata.

motocykl prawo jazdy

Jakie kroki należy podjąć, aby zacząć kurs?

Aby zacząć kurs na prawo jazdy na motocykl, wystarczy po prostu się na niego zapisać! Szkolenie można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wieku wymaganego do uzyskania prawa jazdy albo pozwolenia. Jeżeli osobą tą jest uczeń szkoły, której program nauczania obejmuje szkolenie osób ubiegających się o prawo jazdy, okres ten wynosi 12 miesięcy.

Kurs trwa w sumie 50 godzin, z czego 30 godzin obejmuje naukę teorii, a 20 godzin to praktyki, czyli jazda po mieście i placu manewrowym. Kurs teoretyczny kończy się egzaminem wewnętrznym (w szkole jazdy) i dopiero po nim można rozpocząć jazdy. Te również kończą się egzaminem wewnętrznym, którego zdanie pozwala na przystąpienie do egzaminu państwowego.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy na motocykl?

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii A to ok. 1100 – 1600 zł, w zależności od miasta oraz szkoły. Egzaminy wewnętrzne zazwyczaj są darmowe. Dodatkowe jazdy to zazwyczaj ok. 50 zł za godzinę, ale to też oczywiście zależy od instruktora.

Państwowy egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł. Składa się on z 20 pytań na które odpowiada się „tak” lub „nie” oraz 12 pytań z odpowiedziami A, B i C. Egzamin praktyczny to koszt 180 zł. Obejmuje on m.in. sprawdzenie działania pojazdu, przemieszczenie z punktu A do punktu B motocykla ze zgaszonym silnikiem, slalom szybki, omijanie przeszkody i ósemkę, ruszanie z wzniesienia oraz jazdę po mieście (ta zwykle trwa od 20 do 40 minut).

Do kosztu egzaminu i kursu dochodzi także koszt badań lekarskich (ok. 200 zł) oraz koszt zrobienia zdjęcia do dokumentu (15-20 zł) i wyrobienia samego dokumentu (100 zł).

Jak wynika z tych kwot, całość powinna się zamknąć w 2 tys. zł, jeśli oczywiście pierwsze podejście do egzamin państwowego będzie zakończone sukcesem. Potem zostaje już tylko zakup swojego motocykla i przyjmowanie życzeń „szerokiej drogi”.

One thought on “Prawo jazdy na motocykl – co trzeba wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *