Przegląd samochodu – jak się do niego przygotować?

diagnosta przeprowadzający przegląd samochodu

Przegląd techniczny samochodu to często stres dla kierowcy. Nie zawsze bowiem znasz idealnie stan techniczny auta, a badania na stacji diagnostycznej mają potwierdzić, że samochód jest bezpieczny i może uczestniczyć w ruchu drogowym. Przegląd samochodu jest więc dla niego swoistym egzaminem. Jak się do niego odpowiednio przygotować?

Na wstępie zaznaczmy, że przegląd samochodu to określenie potoczne. Fachowo co roku wykonujesz badanie techniczne samochodu. Przegląd auta, znany również jako przegląd okresowy samochodu, to sprawdzenie pojazdu pod względem technicznym, w celu utrzymania gwarancji producenta lub przygotowania do sezonu. Badanie techniczne to natomiast coroczna, obowiązkowa kontrola jego sprawności technicznej, w celu dopuszczenia go do ruchu drogowego. W artykule opisujemy przygotowanie do badania technicznego, ale nazw będziemy używać zamiennie 🙂

Jak często musisz wykonywać przegląd samochodu?

Przegląd samochodu wykonujesz z reguły co roku, na specjalnie przygotowanej do tego stacji kontroli pojazdów (tzw. stacji diagnostycznej). Z reguły, bo mogą zdarzyć się wyjątki.

Jeżeli Twoje auto nie spełnia wszystkich norm, to diagnosta może wystawić Ci warunkowe pozwolenie na jazdę i po naprawie usterki będziesz musiał go przejść jeszcze raz. Podobna procedura czeka Cię, jeżeli Twój samochód w ogóle nie powinien być dopuszczony do ruchu (wtedy nie będziesz miał nawet warunkowego pozwolenia).

W przypadku, gdy posiadasz nowy samochód, przegląd diagnostyczny czeka Cię po trzech latach od pierwszej rejestracji. Kolejny będziesz wykonywał natomiast po dwóch latach. Uwaga – nie dotyczy to jednak samochodów, które mają fabryczną instalację gazową lub będą służyć do zawodowego przewozu osób – tu przegląd musi odbywać się co roku! Pierwsza rejestracja auta w kraju również wiąże się z przeglądem.

W przypadku aut zabytkowych badanie techniczne przeprowadza się tylko raz.

Przegląd techniczny samochodu – co sprawdzają diagności?

Podczas kontroli uprawniony diagnosta będzie kontrolował stan zawieszenia w twoim samochodzie. Na specjalnej aparaturze sprawdzone zostaną m.in. wahacze, drążki kierownicze czy amortyzatory. Dużą wagę przywiązuje się do hamulców. Sprawne muszą być zarówno hamulce nożne, jak i hamulec ręczny.

To jednak nie wszystko. Kontroli podlegają światła (sprawne muszą być wszystkie elementy oświetlenia zewnętrznego, w które wyposażone jest auto), sygnał dźwiękowy, stan silnika (czy np. nie ma wycieków), a także normy emisji spalin. Diagnosta sprawdzi zgodność numeru VIN z dowodem rejestracyjnym, zapisze aktualny stan licznika i – przy szczęśliwym zakończeniu – podbije pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym.

Przegląd auta z gazem wiąże się jeszcze z kontrolą stanu instalacji. Sprawdzeniu będą podlegały papiery od gazu (m.in. homologacja na używanie zbiornika) czy szczelność całego układu. Sprawdzenie pojazdu jest kompleksowe i szczegółowe. Po zakończonym badaniu możesz otrzymać uwagi dotyczące funkcjonowania pojazdu oraz procentowe dane świadczące o skuteczności zawieszenia i hamulców.

Jak przygotować auto do przeglądu?

Badanie techniczne samochodu nie oznacza od razu, że musisz się stresować. Wystarczy, że dobrze się do niego przygotujesz. Na początku wyciągnij wszystkie niezbędne papiery. Konieczny będzie dowód rejestracyjny (szczególnie ważne zapamiętania, gdyż teraz nie ma wymogu wożenia go ze sobą). Jeżeli auto ma instalację gazową, to potrzebne będzie również świadectwo homologacji. W przypadku zmiany licznika (np. po jego usterce) do dokumentów dołącz zaświadczenie o wykonaniu takiej naprawy.

Po przygotowaniu dokumentów przejdź do przygotowania auta. Skontroluj czy wszystkie światła są sprawne i ewentualnie zmień żarówki. Obserwuj pracę silnika i sprawdź, czy nie ma wycieków. Przypatrz się zawieszeniu i pracy hamulców, a jeżeli masz wątpliwości – udaj się do warsztatu samochodowego w celu przeprowadzenia próbnego przeglądu i wyeliminowania ewentualnych usterek.

Przed przeglądem… umyj i odkurz auto. Zadbany i posprzątany samochód zawsze wzbudza więcej zaufania, a poza tym nieczytelne tablice rejestracyjne lub słabo wyraźne lampy mogą uniemożliwić podbicie pieczątki w dowodzie rejestracyjnym!

przygotowywanie auta do przeglądu

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Z wydatkiem jakich pieniędzy wiąże się przegląd samochodu? Cena zależna jest od zakresu, jaki będzie przeprowadzał diagnosta.

Opłata za standardowy przegląd samochodu osobowego to 99 złotych. Odnosi się ona do samochodów bez instalacji gazowej. Jeżeli diagnosta wykryje nieprawidłowości, to później będzie kontrolował je ponownie, po dokonanej naprawie. Taka usługa będzie Cię kosztowała 20 złotych. Być może będziesz musiał skontrolować auto po stłuczce lub kolizji (na przegląd może wysłać policja) – wtedy koszt badania wyniesie 94 złote.

A co w przypadku samochodów z instalacją LGP? Tu koszt jest większy. Za taką usługę będziesz musiał zapłacić 162 złote.

Kara za brak przeglądu – nie warto zwlekać!

Badanie diagnostyczne jest w Polsce obowiązkowe. Taki przymus obowiązuje również w większości krajów Europy. Brak przeglądu naraża Cię na karę i inne konsekwencje. Ile wynosi mandat za brak przeglądu?

Policjant może ukarać Cię mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Grozi Ci również utrata dowodu rejestracyjnego (czyli de facto ograniczenie w możliwości poruszania się autem). Będziesz zobowiązany do natychmiastowego przeprowadzenia badania technicznego.

Przegląd samochodu po terminie nie grozi karą na stacji diagnostycznej. W planach sejmowych leżą projekty, które mają podwyższyć opłaty za brak przeglądu dla spóźnialskich. Póki co nie ma jednak jeszcze takich przepisów. Pamiętaj jednak, że badanie diagnostyczne to idealny moment na skontrolowanie Twojego auta. Traktuj przegląd jako możliwość sprawdzenia, czy poruszanie się samochodem jest bezpieczne. Nie zwlekaj z nim do ostatniej chwili!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *