Przegrzanie silnika – objawy i skutki

przegrzanie silnika

Każdy silnik podczas pracy generuje duże ilości ciepła, a czasem wręcz może się przegrzać. Zdarza się to najczęściej podczas długich tras, kiedy silnik cały czas pracuje na wysokich obrotach, jednak nie jest to regułą. Jakie są objawy przegrzania silnika? Podpowiadamy! 

Podczas jazdy warto co jakiś czas obserwować kontrolkę temperatury cieczy chłodzącej, aby zareagować w odpowiednim momencie. Kiedy bowiem ją przegapimy i doprowadzimy do zagotowania płynu chłodniczego, może to skończyć się bardzo kosztowną naprawą.

Przyczyn takiego stanu może być wiele, z czego najprostszą i – co ciekawe – najczęstszą jest wyciek płynu chłodniczego. Warto więc regularnie sprawdzać jego poziom, bo jest to najprostszy sposób na uniknięcie przykrych niespodzianek.

Jakie są objawy przegrzania silnika?

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, wzrasta temperatura płynu chłodzącego. Podczas regularnej pracy silnika osiąga on stałą wartość ok. 90-100 stopni Celsjusza, co i tak jest niższą temperaturą niż ta, która panuje we wnętrzu jednostki napędowej. Kiedy temperatura cieczy niebezpiecznie wzrasta, kontrolka na desce rozdzielczej od razu to pokaże.

Objawy przegrzania silnika mogą być też inne. Przykładowo, z nawiewów zaczyna się wydobywać tylko zimne lub tylko ciepłe powietrze i nie ma możliwości jego uregulowania. Klimatyzacja przestanie działać. W kabinie da się poczuć wyraźny czuć zapach płynu chłodniczego.

Jeśli nie zorientujemy się odpowiednio wcześnie, co się dzieje, może dojść do zagotowania płynu chłodniczego i poważniejszych usterek. Dym wydobywający się spod maski to już naprawdę zły znak!

przegrzany silnik

Co zrobić, gdy przegrzeje się silnik?

Przede wszystkim należy zatrzymać się w najbliższym możliwym miejscu. Jeśli musisz jednak przejechać mały odcinek drogi, włącz ogrzewanie w kabinie na maksymalną wartość. Nagrzewnica odbierze część ciepłą z obieg płynu chłodzącego i pozwoli delikatnie schłodzić silnik.

Po zatrzymaniu się najważniejsze będzie obniżenie temperatury silnika. Zanim zgasisz silnik, otwórz maskę i sprawdź, czy działa wentylator chłodnicy i czy jest płyn w zbiorniczku wyrównawczym, czy też nastąpił wyciek. Jeśli nastąpił, to może uda się zlokalizować w jakim miejscu i doraźnie je naprawić, chociażby za pomocą taśmy.

Po ochłodzeniu się silnika, można spróbować uzupełnić płyn chłodzący. Należy przy tym bardzo uważać. Mało ostrożne odkręcenie korka od zbiorniczka płynu może nawet skutkować poparzeniem. Ważne jest też, aby nie dolewać nic kiedy silnik jest jeszcze gorący, ponieważ może to się skończyć pęknięciem głowicy.

Oczywiście bez wizyty u mechanika się nie obędzie, nawet jeśli uda się naprawić usterkę na miejscu. Przegrzanie silnika może świadczyć nie tylko o poważniejszej awarii samochodu, ale także prowadzić do kolejnych uszkodzeń, które niekoniecznie będą widoczne gołym okiem.

Jakie mogą być skutki przegrzania silnika?

Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy zarówno od powodu, przez który doszło do przegrzania silnika, jak też od szybkości reakcji kierowcy na zauważony problem. Dlatego też skutki mogą być znikome i nieznaczne, jak też bardzo poważne, z uszkodzeniem silnika włącznie.

Najczęstszym skutkiem, a zarazem powodem jest awaria uszczelki pod głowicą. To uszkodzenie jest zmorą wielu kierowców, a jego naprawa – w zależności od modelu auta – może być dość skomplikowana. Dość łatwo ją zdiagnozować, ponieważ w przypadku problemów z uszczelką pod głowicą często olej pojawia się w zbiorniczku płynu chłodzącego, co widać po jego barwie i gęstszej konsystencji.

Po przegrzaniu silnika może dojść do pęknięcia samej głowicy, awarii pompy, zerwania paska rozrządu, zatarcia układu korbowo-tłokowego i wielu innych usterek. Skutki mogą być też dość nietypowe – zdarzały się auta, w których przez zbyt wysoką temperaturę pod maską stopił się silniczek wycieraczek i te przestawały działać.

Pamiętaj – najważniejsza jest szybka reakcja! Im wcześniej zdasz sobie sprawę z problemu i zauważysz wzrastającą temperaturę silnika, tym szybciej będziesz mógł zareagować. Dzięki temu unikniesz poważniejszych uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *