Uszczelka pod głowicą – objawy, przyczyny, wymiana

Uszkodzona uszczelka pod głowicą

Uszczelka pod głowicą jest wykonana z kilku warstw materiałów, które mają za zadanie odprowadzać ciepło i zapobiec nieszczelnościom w układzie chłodzenia. Najczęstszym powodem uszkodzenia uszczelki jest wysokie ciśnienie oraz niekorzystna gospodarka cieplna – o wiele rzadziej defekt fabryczny.

Wymiana uszczelki głowicy to zazwyczaj poważna “operacja”, która wymaga rozłożenia silnika na wiele części, w tym napędu rozrządu.

Upewnijmy się, jak zdiagnozować uszczelkę pod głowicą, by w przyszłości nie musieć wykładać grubszych pieniędzy na naprawę silnika.

Dlaczego uszczelka pod głowicą jest tak ważna?

Uszczelka głowicy oddziela dwa elementy bloku, uszczelniając przepływ chłodziwa między poszczególnymi cylindrami oraz umożliwia ruch olejowy w magistrali olejowej. Uszczelka jest podatna na ogromne ciśnienie, wynoszące do 200 barów, oraz temperatury spalanych gazów osiągających nawet 2500ºC.

Blok główny oraz głowica są znacznie chłodniejsze, stąd uszczelka musi wykazywać dużą odporność na zmienne warunki pracy. Gwałtowne skoki temperatury w kilka sekund mogą wzrosnąć nawet do kilkuset stopni. Wszystko dlatego, że blok oraz głowica wykonane są z materiałów o zmiennej rozszerzalności termicznej.

Jak dbać o auto, aby zminimalizować wystąpienie awarii?

uszczelka pod glowicą

Wykluczając wady konstrukcyjne silników niektórych marek, uszkodzeniom wszelkich elementów, w tym uszczelki pod głowicą, można zapobiec, jeżdżąc odpowiedzialnie i dbając o stan silnika czy układu chłodzenia. Uszkodzeniom uszczelki pod głowicą zapobiega używanie dobrego płynu chłodniczego, a nawet prawidłowe założenie instalacji LPG. 

Każde objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą powinny być szybko sprawdzane, a awarie naprawiane. Pogłębiające się uszkodzenie kolejnych elementów narazi nas też na dodatkowe koszty.

Jakie czynniki mają wpływ na awarię uszczelki pod głowicą?

Czynników jest wiele – jednym z nich jest dynamiczna jazda, wymuszająca błyskawiczny wzrost temperatur oraz ciśnienia ponad normę. Wadliwy układ chłodzenia również wpływa na stan uszczelki, gdyż materiał z każdym przegrzaniem traci swoje właściwości uniemożliwiając uszczelnienie bloku. Nieodpowiedzialne tuningowanie jednostki przybliży nas do konieczności wymiany uszczelki znacznie wcześniej.

Nie zawsze uszkodzenie będzie szło w parze z buchającą parą spod maski. Czasami dochodzi o uszkodzenia miejscowego, któremu nie da się przeciwdziałać. Objawia się tym, że nawet po nagrzaniu silnika z rury wydechowej buchają kłęby białego dymu. Sprawdź poziom chłodziwa, jeśli go znacząco ubywa, to uszczelka pod głowicą będzie wymagać wymiany.

Częstym kontrolom powinieneś poddawać szczególnie samochody z zamontowaną instalacją LPG. W takich samochodach może dojść do zubożenia mieszkanki przez niepoprawnie skalibrowaną instalację. Temperatura silnika idzie w górę i może dojść nawet do przepalenia tłoku.

Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą

uszczelka głowicy silnika

Jak wiadomo, każda awaria mniejszego mechanizmu lub nawet drobnej części, prędzej czy później, prowadzi do kosztowniejszych uszkodzeń samochodu. W tym wypadku pęknięta, przepalona lub zniszczona uszczelka głowicy może zmusić do kapitalnego remontu silnika.

Widzisz ciemny szlam? Odwieź samochód do mechanika

Wielu kierowców ignoruje początkowe symptomy, po prostu dolewając do układu chłodziwo. Jeśli uszczelka pod głowicą jest naprawdę pęknięta, to odkręcenie korka wlewu oleju pozwoli nam zauważyć ślady brązowej mazi, bądź skroplonej wody. Oznacza to, że do oleju w bloku silnika dostaje się chłodziwo.

Jeśli maź, popularnie nazywana szlamem, jest jasna, ale nie biała, a temperatura powietrza jest niska i nie przejechaliśmy samochodem długiej trasy, możemy udać się do mechanika. Jeśli zaś osad jest ciemnobrunatny, samochód najlepiej wręcz zaholować lub zawieźć lawetą do naprawy. To nawet nie jest już sygnał ostrzegawczy, a agonia silnika!

Chmura dymu z rury wydechowej

Oczywiście przyczyn dymienia z układu wydechowego jest znacznie więcej. Najczęstszą jest jednak uszkodzona uszczelka pod głowicą. Wówczas obserwowany dym jest biały. Przy tej awarii na pewno zaobserwujemy również znaczny wzrost ilości spalanego paliwa. Gdy uszczelka jest już w opłakanym stanie, silnik też traci moc.

Olej na filtrze jest złym objawem

Gdy zobaczymy olej na obudowie filtra od razu mamy pewność, że uszczelka jest uszkodzona i trzeba ją jak najszybciej wymienić. To wzrost ciśnienia w układzie smarowania wypycha olej, który w konsekwencji niebezpiecznie oblepia silnik również na zewnątrz, dodatkowo powodując dymienie.

Powietrze w zbiorniku wyrównawczym przegrzewa silnik

Jeśli uszczelka pod głowicą jest uszkodzona, pojawiają się pęcherzyki powietrza w zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego. Wówczas następuje przegrzanie silnika przez przedmuch spalin do układu chłodzenia i, zazwyczaj, wyciek płynu chłodzącego.

Uszczelka pod głowicą daje mnóstwo znaków

Oprócz wcześniej wymienionych symptomów zepsutej uszczelki niepokojącymi objawami są również: niestabilna praca jednostki, problemy z rozruchem silnika, zapach spalin i rozgrzanego oleju, podnoszący się poziom oleju.
Obserwując któryś z objawów uszkodzeń uszczelki, powinniśmy czym prędzej pojechać do mechanika.

Jak sprawdzić uszczelkę pod głowicą?

By uniknąć oszustwa ze strony nieuczciwych mechaników znajdźmy taki warsztat, w którym przed przystąpieniem do pracy przeprowadzane są specjalne testy. Pomiar ciśnienia w układzie chłodzenia pracującego samochodu albo zastosowanie cieczy, która zmieni kolor pod wpływem obecności paliw w cieczy chłodzącej, da nam odpowiedź, czego potrzebuje nasz samochód.

Również samodzielnie można przeprowadzić test chemiczny, wykrywający spaliny w płynie chłodniczym. Najprostszy, ale skuteczny test można kupić już za ok. 20 zł.

Posiadając zestaw testowy, wystarczy odkręcić korek zbiornika wyrównawczego, zakorkować go gumową zatyczką z plastikowym syfonem, do którego trzeba nalać odrobinę płynu testowego. Po uruchomieniu silnika i chwilowej pracy do momentu osiągnięcia temperatury roboczej, jeśli płyn zmieni kolor, jest to oznaką uszkodzenia uszczelki.

montaż uszczelki pod głowicą

Koszt wymiany uszczelki pod głowicą

Niestety nie ma sztywnego cennika wymiany uszczelki pod głowicą. Wszystko zależy od prac, które trzeba będzie wykonać dodatkowo.

Wymiana uszczelki pod głowicą, na którą składa się sama uszczelka oraz rozkładanie i składanie głowicy, to kwota rzędu 1000 zł. Pamiętaj jednak, że zawsze znajdzie się jeszcze coś, co warto byłoby przy tej okazji wymienić. Płyny to obowiązek, lecz pamiętaj o kosztach uszczelek, śrub głowicy czy popychaczy hydraulicznych. Koszt takich napraw może wahać się od 1000 złotych nawet do ponad 2000 złotych.

Ceny bardziej szczegółowe uwzględniają jedynie podstawowy zakres prac:

  • od 750 zł – zapłacimy za robociznę i planowanie na silniku R4. Do tej wyceny należy jednak doliczyć koszt i wymianę płynów,
  • od 250 zł – do 1000 zł zapłacimy za naprawę napędu rozrządu,
  • od 1300 zł – będzie nas kosztowała naprawa uszczelki i wymiana głowicy.

Przy tym należy pamiętać, że w tym rodzaju uszkodzeń nie warto szukać oszczędności. Używane części, stare śruby głowicy, nienaprawiany napęd rozrządu czy niezbyt fachowa usługa gwarantują szybkie powstanie kolejnych i znacznie droższych uszkodzeń.

Czy można samodzielnie wymienić uszczelkę głowicy?

Na forach internetowych można przeczytać, że każdy ogarnięty majsterkowicz poradzi sobie z samodzielną wymianą uszczelki pod głowicą. Niestety trzeba wiedzieć, że praca ta jest trudna i wymaga wprawy oraz czasu. Nie przeprowadzi się jej również ogólnodostępnymi narzędziami. Precyzja i wiedza, a zwłaszcza doświadczenie, również są tu nie bez znaczenia. Jeśli trafimy na dobrego fachowca, który nie zna się dostatecznie dobrze na danym modelu samochodu, może nam odmówić wykonania usługi. Szczególnie, że trzeba tu pamiętać o wymiany płynu chłodniczego, a nawet oleju silnikowego, co zdiagnozuje jedynie znawca.

Nie warto więc stawiać na przypadkowych mechaników czy własne umiejętności. Uszczelka pod głowicą ma ważne zadanie oraz pracuje w skrajnych warunkach. Jej wymiana musi być więc staranna i solidna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *