Przerejestrowanie samochodu – czy obecnie to nadal droga przez mękę?

przerejestrowanie samochodu

Nabycie samochodu wiąże się z licznymi formalnościami. Nie tylko trzeba zgłosić zakup w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek oraz przepisać na siebie polisę ubezpieczeniową (lub kupić nową), ale także przerejestrować auto. Na szczęście przerejestrowanie samochodu jest coraz łatwiejsze.

Zdecydowana większość kierowców, aby dokonać niezbędnych formalności, wybiera się do urzędu osobiście. A to może oznaczać długie stanie w kolejkach. Sytuacja na szczęście powoli zmienia się na lepsze.

Przede wszystkim wiele urządów oferuje możliwość umówienia się na konkretną godzinę, co ułatwia całą procedurę. Istnieje też możliwość złożenia wniosku o przerejestrowanie auta elektronicznie, za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej Systemu Pojazd i Kierowca. Warunkiem jest posiadanie Profilu Zaufanego na portalu ePUAP lub możliwość podpisania wniosku podpisem elektronicznym z ważnym certyfikatem kwalifikowanym.

Na przerejestrowanie samochodu jest miesiąc

Zgodnie z art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel pojazdu ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu (tyle samo jest na zgłoszenie jego sprzedaży). Jednak, co ciekawe, za niedotrzymanie tego terminu nie są przewidziane obecnie żadne kary.

Aby tego dokonać, należy udać się do wydziału komunikacji w najbliższym urzędzie starostwa powiatowego lub w urzędzie miasta odpowiedniego do miejsca zamieszkania nowego właściciela pojazdu. Najlepiej to zrobić osobiście, ale można też upoważnić do tego pełnomocnika. Pisemne upoważnienie musi zawierać dane takiej osoby wraz z numerem dowodu osobistego. Należy także wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

koszty przerejestrowania samochodu

Dokumenty do przerejestrowania samochodu

Oczywiście nie unikniemy wypełniania wniosków. Listę dokumentów potrzebnych przy rejestracji samochodu wymienia art. 72 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Nowy właściciel pojazdu musi przygotować:

 • dowód własności pojazdu, czyli np. umowę kupna sprzedaży auta, rachunek, fakturę, umowę darowizny, sądowe stwierdzenie nabycia spadku itp.,

 • kartę pojazdu, jeśli była wydana,

 • dowód rejestracyjny pojazdu z zaświadczeniem o pozytywnym wyniku badania technicznego,

 • dotychczasowe tablice rejestracyjne samochodu (w przypadku wniosku składanego elektronicznie wystarczy ich zdjęcie),

 • dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie OC,

 • dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik,

 • dokument tożsamości nowego właściciela pojazdu lub jego pełnomocnika,

 • wniosek o przerejestrowanie samochodu.

W tym ostatnim należy podać dane właściciela pojazdu i ewentualnego współwłaściciela, dane samochodu (m.in. typ i model auta, rok produkcji, numer identyfikacyjny VIN lub numer nadwozia, rodzaj paliwa, dotychczasowy numer rejestracyjny, numer karty pojazdu itp.) i wymienić wszystkie załączniki.

Podczas pierwszej wizyty w urzędzie dostaje się tymczasowy dowód rejestracyjny – tzw. miękki. Po maksymalnie miesiącu można już odebrać dowód stały.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Koszt przerejestrowania samochodu jest niezmienny, niezależnie od miejscowości. Składa się na niego:

 • opłata za dwie tablice rejestracyjne – 80 zł (lub 1000 zł w przypadku tablic indywidualnych),

 • opłata za dowód rejestracyjny – 54 zł,

 • opłata za pozwolenie czasowe – 13,50 zł,

 • opłata za naklejkę kontrolną – 18,50 zł,

 • opłaty ewidencyjne – w sumie 2 zł,

 • opłata za komplet naklejek legalizacyjnych – 12,50 zł,

 • ewentualnie opłata skarbowa za upoważnienie lub pełnomocnictwo 17 zł.

Nie zawsze jest konieczna wymiana tablic rejestracyjnych samochodu. Sytuacja taka ma miejsce na przykład wtedy, gdy przerejestrowanie samochodu odbywa się w tym samym powiecie, w którym był on zarejestrowany przez poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji rejestracje samochodowe mogą pozostać bez zmian i w konsekwencji odchodzi nam opłata za nowe tablice oraz naklejki.

mycie samochodu

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy

Nieco więcej dokumentów i opłat czeka osoby, które przerejestrowują samochód kupiony i zarejestrowany do tej pory za granicą. Przed wizytą w wydziale komunikacji należy wybrać się do urzędu celnego i opłacić akcyzę.

Wszystkie dokumenty pojazdu powinny też zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego (co wiąże się z kolejnymi kosztami). Trzeba też będzie dodatkowo zapłacić 75 zł za wydanie karty pojazdu.

Na pierwszy rzut oka obowiązek przerejestrowania samochodu może wydawać się kłopotliwy . Jeśli jednak przygotujemy się odpowiednio do wizyty w urzędzie, wszystko powinno potoczyć się w miarę sprawnie.

Źródło zdjęcia głównego:  Flickr / CC BY-SA 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *