Jak przewozić psa w samochodzie – akcesoria dla czworonogów

przewożenie psa

Przewożenie psa w samochodzie może być kłopotliwe, ale na szczęście wcale nie musi. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie akcesoria, by jazda stała się przyjemniejsza.

I nie ma tu znaczenia, czy mówimy o krótkiej trasie do weterynarza, czy też kilkuset kilometrach w drodze na urlop. Warto odpowiednio zatroszczyć się o to, aby nasz zwierzak zawsze był bezpieczny w samochodzie i czuł się komfortowo.

Oto krótki przegląd sposobów na to, jak przewozić psa w samochodzie.

Transporter nadal na czele

Najpopularniejszym sposobem na wożenie zwierząt wciąż jest transporter dla psa. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku małych psów oraz nie za długich tras. Do wyboru są wersje materiałowe transporterów oraz wykonane z tworzywa. Te drugie łatwiej jest odpowiednio zabezpieczyć.

Wielu kierowcom wydaje się, że najlepiej jest postawić transporter na siedzeniu i przypiąć pasami. Tymczasem testy zderzeniowe wykonywane przez producentów samochodów pokazały, że najbezpieczniejszym miejscem dla transportera jest podłoga za przednim fotelem kierowcy lub pasażera. Można też postawić transporter z przodu, na podłodze przy fotelu pasażera – to również bezpieczne rozwiązanie.

W obu przypadkach należy tylko zadbać o to, aby ustawienie fotela odpowiednio „przytrzymało” transporter, by nie przemieszczał się podczas hamowania.

jak przewozić psa w samochodzie

Wygodne szelki dla psa

Jeśli jedziesz w dłuższą trasę lub posiadasz większego psa, transporter nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zwierzak będzie się w nim męczył, a przez to i dla ciebie taka podróż nie będzie przyjemna.

Wtedy lepiej kupić specjalne pasy i szelki. Zakłada się je psu, a następnie końcówkę wpina do pasów bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwierzak ma możliwość poruszania się po ograniczonej przestrzeni, a jednocześnie nie da rady wskoczyć na kolana kierowcy.

Szelki samochodowe dla psa czy pasy bezpieczeństwa dla psa stają się coraz popularniejsze wśród kierowców, bo jest to naprawdę wygodne rozwiązanie, zarówno dla zwierzaka, jak i dla jego właściciela.

szelki dla psa

Mata do samochodu dla psa

To już typowo rozwiązanie dla dużego pupila, którego można używać samodzielnie, a także z połączeniu z pasami i szelkami dla jeszcze większego komfortu i bezpieczeństwa. Maty wykonane są z materiału, który przyczepia się do zagłówków z przodu i z tyłu, przez co powstaje coś na kształt hamaka. Uniemożliwia on przeskoczenie zwierzęciu na przednie fotele, a daje dużo swobody w przemieszczaniu się w obrębie tylnej kanapy.

Maty dają psu wygodne podłoże, ale mają także inne zastosowanie. Dzięki macie nie trzeba za każdym razem po przewiezieniu psa czyścić foteli z sierści.

Na fotelu czy w bagażniku?

Zdecydowana większość posiadaczy zwierząt przewozi je we wnętrzu samochodu, na fotelu lub w transporterze. Jednak dozwolone jest także wożenie psów w bagażniku. W takim przypadku trzeba pamiętać, że nasz pupil musi mieć dostęp do świeżego powietrza.

W tym celu można na przykład złożyć tylne fotele, zdjąć półkę bagażnika lub zamontować kratkę, oddzielającą bagażnik od kabiny.

jak przewozić psa

Źródło: Flickr / CC BY 2.0

Na koniec pamiętajcie – jeśli nie zadbacie o odpowiednie zabezpieczenie zwierzaka, możecie dostać mandat w wysokości nawet 200 zł. Policjant może powołać się na artykuł 60 pkt. 1 kodeksu drogowego, który zabrania kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. I chociaż przepis nie mówi wprost o zwierzętach, to właśnie na jego podstawie stróże prawa karzą niefrasobliwych kierowców.

Lepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila!

2 thoughts on “Jak przewozić psa w samochodzie – akcesoria dla czworonogów

  1. Bardzo ciekawy wpis! W czasie prowadzenia samochodu różne sytuacje mogą się wydarzyć, dlatego warto zadbać nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także przewożonego zwierzaka.

  2. Świetny wpis. Trzeba uświadamiać ludzi w takich tematach. Tak często widuję źle transportowane psy bądź koty że to się w głowie nie mieści. Jakby nikt się nie martwił o jego bezpieczeństwo w podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *