Czy istnieje najlepszy rodzaj nadwozia?

rodzaje nadwozia

Nadwozie samochodowe to niekiedy główna kategoria w wyborze samochodu. Od niego uzależniona jest funkcja auta, komfort prowadzenia, przeznaczenie, ilość przewożonych pasażerów czy towaru. Jeżeli szukasz auta dla siebie albo chcesz wiedzieć, jaki rodzaj nadwozia spełni Twoje oczekiwania, to ten tekst jest dla Ciebie!

Typ nadwozia samochodu wpływa na jego wygląd, przeznaczenie i ekonomię. Długie nadwozie (tzw. kombi) pozwala na przewóz wielu elementów przy zachowaniu funkcji auta osobowego. Krótkie i niskie nadwozie to natomiast sylwetka idealna dla auta sportowego, osiągającego znaczne prędkości i przyspieszenie.

Jaki rodzaj nadwozia jest najpopularniejszy?

Nadwozie samochodu to temat rzeka, a jego wygląd jest często kwestią gustu. Nie sposób odpowiedzieć na pytanie, jakie nadwozie będzie tym „naj”, ponieważ zależy to od wielu czynników. Inne potrzeby będą miały osoby poszukujące wygodnego środka transportu dla całej rodziny, a inne poszukujące sportowych wrażeń.

Współczesna motoryzacja wygenerowała trzy główne typy nadwozia: to nadwozie typu hatchback, kombi i sedan. Wymienione rodzaje stanowią największy odsetek wśród sprzedawanych samochodów. Nie są to jednak jedyne typy nadwozia na rynku wtórnym czy w produkcji.

Nadwozie hatchback

To rodzaj nadwozia, który ma z tyłu dodatkowe drzwi (bagażnik w naturalny sposób połączony jest ze strefą pasażerską). Hatchback umożliwia składanie tylnego rzędu siedzeń, aby można było powiększyć bagażnik. Da się to zrobić bardzo łatwo i kilka ruchów sprawia, że Twój samochód ma o kilkaset litrów większy „kufer”. Nadwozie hatchback i jego linia jest z reguły krótsza od sedana – dłuższe hatchbacki to samochody typu kombi.

nadwozie hatchback

Nadwozie sedan

Znane jest również jako limuzyna i ma wyraźnie oddzieloną część bagażową. Ten typ nadwozia samochodu jest bryłą zamkniętą. Sedan to klasyczne nadwozie samochodowe i jest uważane za dużo bardziej eleganckie niż hatchback. Warto dodać, że nie jest również tak praktyczne. Nie posiada też pięciorga drzwi – bagażnik otwierany jest osobno. Produkcja samochodów i rozwój motoryzacji sprawił, że na rynku pojawiły się również sedany pięciodrzwiowe, choć są one rzadkością.

samochód z nadwoziem typu sedan

Nadwozie kombi

Ostatnim najpopularniejszym rodzajem nadwozia jest kombi. Charakteryzuje się dużo większą linią i bagażnikiem od hatchbacka. Jest to dwubryłowy typ, który wielkością podobny jest do sedana. Ma jednak połączony ze strefą pasażerską bagażnik, pięcioro drzwi i ogromną, całkowicie podnoszoną klapę. Wysokość kabiny (w przeciwieństwie do hatchback) nie zmniejsza się aż do końca auta.

rodzaj nadwozia auta - kombi

Inne rodzaje nadwozi samochodowych

Rodzaj nadwozia auta to nie tylko te najpopularniejsze typy. Inżynierowie wprowadzają kolejne konstrukcje, przeznaczone dla różnych kierowców. Wielką popularność ma także nadwozie coupe – to bardzo opływowe nadwozie dla samochodu o sportowej sylwetce i małym bagażniku. Świetnie sprawdza się dla osób bez rodziny, bo kabina jest odpowiednia dla dwóch pasażerów (niekiedy nie ma nawet miejsca na tylną kanapę). Jeżeli lubisz sportowe doznania, to z pewnością spodoba Ci się również kabriolet czyli auto, które ma możliwość zdemontowania lub schowania dachu. Podobnym autem jest roadster, który kładzie nacisk na kwestie aerodynamiczne.

Krzykiem mody jest oczywiście SUV i jego mniejszy brat – crossover. To połączenie auta miejskiego i samochodu terenowego. SUV ma podniesione podwozie, duże koła i prześwit. Fani większych samochodów (lub posiadacze dużych rodzin) stawiają też na VANy i minivany. Niektóre nadwozia tego typu mają 7 lub więcej miejsc dla pasażerów.

typ nadwozia samochodu

Warto wspomnieć, że współczesne samochody budowane są w oparciu o nadwozie samonośne. Dzięki temu, że nadwozie to samo w sobie jest elementem nośnym, wyeliminowano podział na nadwozie ramowe (historyczną ramę auta) i karoserię. Składa się z płyty podłogowej, kratownicy i struktury nośnej (słupki, wzmocnienia dachowe). Kontrolowane strefy zgniotu w takim typie nadwozia odpowiadają na działające podczas kolizji siły i rozpraszają je. W związku z tym są bardziej bezpieczne niż samochody ramowe.

Powyższe typy to nie wszystkie dostępne na rynku rodzaje nadwozia. Niektórzy producenci wprowadzają na rynek nowe systemy, które z czasem ewoluują w odrębne klasyfikacje (tak było z crossoverem). Warto pamiętać, żeby typ nadwozia dobrać do własnych potrzeb. W takim przypadku samochód zawsze będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom i sposobowi użytkowania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *