15 ciekawostek o samochodach luksusowych

samochody luksusowe

Dlaczego milionerzy z Dubaju porzucają swoje auta? Dlaczego po wejściu firmy na rynek indyjski klaksony w Audi psuły się już po kilku tygodniach? W jakim kraju aż 80 proc. zarejestrowanych pojazdów to Mercedesy?

Pojazdy marek premium oraz sportowych skrywają wiele tajemnic i odpowiadają za niezwykle interesujące zjawiska. Przekonasz się o tym czytając poniższy artykuł – w którym przedstawiamy 15 wybranych ciekawostek o samochodach luksusowych.

1. Automat z luksusowymi samochodami

 

Widok na budynek Autobahn Motors z Google Street View

Bentley, Porsche czy Mclaren – kilkadziesiąt luksusowych samochodów należących do tych marek można znaleźć w szklanym, 15-piętrowym budynku w Singapurze. Budynek przypomina automaty z napojami i przekąskami, które można spotkać na uczelniach, dworcach czy w galeriach handlowych. Zresztą nie bez powodu, bo wspomniane auta są udostępniane klientom zainteresowanym ich… wynajmem. Konkretny model można wypożyczyć w sposób niewiele różniący się od zakupu napoju w klasycznym automacie.

2. Jak powstała marka Lamborghini?

lamborghini

Ferruccio Lamborghini, przedsiębiorca i (początkowo) producent ciągników rolniczych, a przy tym (niezadowolony) właściciel jednego z modeli Ferrari, zgłosił się do Enza Ferrari z propozycją wprowadzenia zmian konstrukcyjnych w jego pojazdach. Ponieważ Enzo nie był jednak zainteresowany dyskusjami z nikomu wówczas nieznanym „traktorzystą”, ten ostatni postanowił rozpocząć produkcję samochód sportowych według swojej własnej wizji. Już rok później pojawiło się jego legendarne Lamborghini 350 GT.

3. Dlaczego przedłużany Lincoln Town Car jest tak popularną limuzyną?

Lincoln Town Car

źródło: Jason Lawrence / flickr.com / CC BY 2.0

Lincoln Town Car w wersji przedłużanej to zdecydowanie najpopularniejsza limuzyna na wynajem, i to praktycznie w każdej części świata. Za taki stan rzeczy odpowiada fakt, że ten stosunkowo niedrogi model jest ostatnim amerykańskim autem klasy wyższej, które posiada nadwozie osadzone na ramie – pozwalające na jego dość łatwe wydłużenie. W przypadku samochodów z nadwoziem samonośnym, taka operacja jest bardziej czaso- i kapitałochłonna.

4. Klaksony Audi zawiodły w Indiach

Audi

W zdecydowanej większości krajów, klaksony używane są sporadycznie i charakteryzują się długą, wieloletnią żywotnością. Jednym z wyjątków są Indie, gdzie w ciągu jednego dnia trąbi się częściej, niż gdzie indziej przez kilka lat. Wiele lat temu, ofiarą tej niepowtarzalnej specyfiki indyjskiego ruchu drogowego padło Audi. Otóż po debiucie marki na rynku indyjskim szybko okazało się, że standardowe klaksony montowane w jej modelach ulegają błyskawicznemu zużyciu. Konkretniej mówiąc, już po kilku tygodniach nadawały się do wyrzucenia!

5. Mercedes – najpopularniejsza marka w…

Mercedes

…Albanii! To właśnie tutaj samochody tej marki stanowią aż ok. 80 proc. zarejestrowanych pojazdów! Co ważne jednak, nowe Mercedesy sprzedawane są rzadko, a największą popularnością cieszą się egzemplarze sprzed kilkunastu i więcej lat. Wynika to z faktu, że dla Albańczyków auta tej marki są synonimem klasy i wytrzymałości; stary Mercedes jest dla nich bardziej prestiżowy niż na przykład kilkuletnia Skoda.

6. Skąd tyle porzuconych samochodów luksusowych w Dubaju?

Dubai

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich niespłacanie długów jest traktowane jako poważne przestępstwo. Sęk w tym, że prawo upadłościowe tego kraju obejmuje wyłącznie przedsiębiorstwa i członków zarządów – osoba fizyczna nie może ogłosić bankructwa. Jeśli obywatel tego kraju kupuje na kredyt drogie zabawki i z czasem, wskutek pogorszenia sytuacji finansowej, nie jest w stanie ich spłacać – idzie po prostu do więzienia. Dlatego wielu spośród nadmiernie zadłużonych Dubajczyków woli porzucić swoje auto (czasem z kluczykiem w stacyjce!) i wyjechać z kraju, niż w nim pozostać i ponieść surowe konsekwencje.

7. Dubaj – najdroższa flota policyjnych radiowozów

Dubaj policja

źródło: Felix Berndt Photography / flickr.com / CC BY 2.0

Skoro już mowa o Dubaju, to warto wspomnieć, że w skład jego floty policyjnych radiowozów wchodzą między innymi Ferrari, Lamborghini i Bentleye. Oczywiście wszystko po to, by umożliwić policjantom ściganie superszybkich pojazdów szalejących po ulicach miasta.

8. Nietypowy problem z silnikiem BMW M5

BMW M5

źródło: Matti Blume / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0

Silniki montowane w BMW M5 pracują tak cicho, że producent zdecydował się… sztucznie zwiększyć ich głośność. W głośnikach auta odtwarzane są fałszywe głosy silnika, które mają na celu „przypominać” kierowcy, że znajduje się w superszybkim, sportowym wozie.

9. Ile aut dziennie produkuje Ferrari, a ile Toyota?

fabryka samochodów

źródło: Brian Snelson / Wikimedia Commons / CC-BY-2.0 

Według ostrożnych szacunków łączna liczba samochodów na świecie sięga ok. 1,1 miliarda. Co oczywiste jednak, najbardziej znani producenci aut w bardzo różnym stopniu przyczyniają się do wzrostu tej wielkości. Najmniejszy udział mają oczywiście marki skupione na produkcji samochodów luksusowych – przykładowo, obecnie powstaje średnio zaledwie 14 egzemplarzy Ferrari dziennie. Natomiast z taśm produkcyjnych największych przedsiębiorstw motoryzacyjnych, takich jak Toyota, każdego dnia zjeżdża 13 tys. samochodów – co i tak nie jest szczytem jej mocy wytwórczych.

10. Na ile minut jazdy z maksymalną prędkością wystarczy pełny bak paliwa w Bugatti Veyronie?

Bugatti Veyron

źródło: Liftarn / Wikimedia Commons / CC-BY-2.0 

Zbiornik paliwa w Bugatti Veyronie ma pojemność 26 galonów (niespełna 99 litrów). Choć wydaje się to całkiem pokaźną wielkością, utrzymując podczas jazdy przez cały czas prędkość maksymalną – czyli 254 mph (408 km/h), auto szybko opróżniłoby cały bak. W zasadzie to bardzo szybko, bo już po 12 minutach!

11. Najwięcej marek samochodów luksusowych i premium należy do Volkswagena

Volkswagen

Do koncernu Volkswagen Group należy obecnie 12 marek zależnych. Są wśród nich przede wszystkim producenci samochodów luksusowych i premium: Porsche, Audi, Bugatti, Bentley czy Lamborghini. Dominację Volkswagena w branży motoryzacyjnej jeszcze lepiej obrazują poniższe statystyki: do tej marki należy co trzeci pojazd sprzedawany w Niemczech i co dziesiąty na całym świecie.

12. Rolls Royce kiedyś robił za śmieciarkę

Maharaja Jai Singh

źródło: Reckon Talk 

Blisko 100 lat temu, londyński salon sprzedaży Rolls Royce odwiedził indyjski książę, Maharaja Jai Singh. Wygląd księcia najwyraźniej nie sugerował, że jest on bardzo majętną osobą, ponieważ sprzedawca dał mu do zrozumienia, iż nie stać go na żaden z tych luksusowych samochodów. To bardzo uraziło księcia – tak bardzo, że kupił ich aż dziesięć, a następnie wysłał do Indii i nakazał wykorzystywać do zbierania śmieci.

13. 3/4 wyprodukowanych Rolls Royce-ów nadal w użytku

Rolls Royce

Brytyjska marka samochodowa Rolls Royce działa już od ponad 110 lat. Mimo wszystko jednak, aż 3/4 spośród wszystkich wyprodukowanych przez nią pojazdów nadal pozostaje w użytku.

14. Które auto jest najdroższe na świecie i ile kosztuje?

Rolls Royce Sweptail

źródło: James Lipman / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 

I znów ta brytyjska marka, kojarząca się z luksusem i bogactwem. Aktualnie, mianem najdroższego auta na świecie może poszczycić się Rolls Royce Sweptail, który powstał na specjalne zamówienie jednego ze stałych klientów tej firmy. Budowa samochodu trwała aż 4 lata, co szczególnie nie dziwi, bo większość jego elementów została wykonana ręcznie. I choć nie podano oficjalnej ceny auta, to jednak specjaliści oszacowali, że ten luksusowy wóz jest wart ok. 12,8 milionów dolarów.

15. Wydrukowany Aston Martin

Aston Martin

źródło: DeFacto / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 

Przemysł motoryzacyjny już od dobrych kilku lat korzysta z technologii druku trójwymiarowego. Ułatwia ona przede wszystkim projektowanie i prototypowanie poszczególnych części samochodowych, aczkolwiek dzięki niej powstały już nawet pierwsze, w pełni sprawne i funkcjonalne samochody. Swojej wersji drukowanej doczekał się też Aston Martin – który został wykorzystany w filmie Skyfall. I choć akurat jego funkcjonalność była oczywiście ograniczona, to jednak w kilku scenach z powodzeniem udało mu się odegrać rolę pełnowartościowego pojazdu Jamesa Bonda. Skończył marnie (został zniszczony na planie filmowym), ale tym samym uchronił przed zniszczeniem prawdziwego Astona Martina.

4 thoughts on “15 ciekawostek o samochodach luksusowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *