Sprzedaż samochodu – jak przygotować auto i właściciela?

samochód na sprzedaż

Sprzedaż samochodu może być emocjonującym przeżyciem. Przed podjęciem tej decyzji warto się odpowiednio przygotować. Pozwoli to na szybką sprzedaż auta oraz minimalizację straty. Warto poznać legalne działania i triki stosowane przez profesjonalnych sprzedawców. Unikniemy nerwowej szamotaniny, szybkiego i pochopnego działania czy nielegalnego „przekręcania” licznika.

Jak sprzedać samochód?

Samochód powinno się sprzedać szybko. Niektórzy żartują, że „póki się człowiek nie rozmyśli”. Nam chodzi tu o zdecydowanie: czy sami pobawimy się w sprzedawcę, czy zostawimy to specjaliście.

Zbycie auta w komisie jest dziecinne proste i szybkie. Niestety taka opcja wiąże się z niższym zarobkiem. Pieniądze otrzymujemy jednak natychmiastowo. Dalsze losy auta są dla nas nieznane. Z odpowiednią gotówką w ręce możemy od razu wyruszyć po nowy pojazd.

Jeśli zaś zechcemy sprzedać auto samodzielnie, trzeba przygotować się na pielgrzymki oglądających, kilku zastanawiających się i tego jednego – kupca. Takie działania wymagają sporej ilości wolnego czasu. Do tego celu niektórzy polecają wykupić osobny numer telefoniczny. Musimy być praktycznie zawsze dostępni, cały czas pod telefonem i nastawieni na zachwalanie towaru.

Etapy sprawnej sprzedaży auta:

 • Techniczne przygotowanie samochodu do sprzedaży
 • Estetyczne przygotowanie auta
 • Ustalenie ceny samochodu
 • Opracowanie ogłoszenia
 • Przygotowanie kompletu niezbędnych dokumentów
 • Spotkania z klientami i sprzedaż

Tylko odpowiednie przygotowanie się do całego procesu sprzedaży oszczędzi nam zamieszania, wyeliminuje konieczność napraw na żądanie i odsunie próby znacznego obniżania ceny przez kupujących.

Etapy sprzedaży samochodu używanego

1. Techniczne przygotowanie samochodu do sprzedaży

Można by pomyśleć, że wystarczy samochód umyć, odkurzyć i wystawić na portal aukcyjny, aby zjawił się tabun kupujących. Niestety. Przy dużym nasyceniu rynku motoryzacyjnego ofertami sprzedaży każdej marki samochodu, w najróżniejszych cenach i z każdego zakątka kraju, musimy się po prostu wyróżnić. Nie chodzi tu bynajmniej o zawieszenie nowego zapachu na lusterku i ustawieniu krzykliwej czcionki ogłoszenia. Musimy doprowadzić nasz samochód do takiego stanu, w którym stałby się towarem pożądanym. Szczególnie, że naprawy techniczne, o ile samochód nie jest sprzedawany głównie dlatego, że się sypie, są zazwyczaj proste, szybkie i tanie.

Zdecydowanie powinniśmy przejrzeć wszystkie układy samochodu, bezpieczniki, żarówki, podwozie i silnik. Bezpieczniki i żarówki trzeba koniecznie wymienić. Jeśli układy, np. kierowniczy, wymagają niewielkiego wyregulowania, nie ma co się zastanawiać. Podwozie samochodu z osiami, tarczami hamulcowymi, kołami itd., o ile naprawy nie są kosztowne, powinno być doprowadzone do jak najlepszego stanu technicznego. Nie raz warto zmienić nawet tarcze hamulcowe na nowe. Wkład nie będzie olbrzymi, a znacznie podniesie to wartość finalną samochodu.

Mycie silnika

Przygotowanie auta do sprzedaży - mycie silnika

Warto również umyć silnik. Poleca się czyścić go po zimie, gdy widać zacieki solne i zaschnięte błoto, o ile instrukcja obsługi danego modelu tego nie odradza. Najlepiej zlecić to odpowiedniej firmie. Przy własnych działaniach trzeba pamiętać, że zabronione jest mycie silnika gorącego. Przy czyszczeniu trzeba odpowiednio zabezpieczyć całą elektronikę i wlot filtra powietrza. Nie możemy używać myjki ciśnieniowej. Specjalistyczny środek nanosimy zgodnie z instrukcją i delikatnie spłukujemy wodą. Jeśli używamy środków przeznaczonych do tego celu, powierzchnie metalowe należy od razy zabezpieczyć środkiem konserwującym, aby nie dopuścić do matowienia aluminium i utleniania powierzchni metalowych. Warto też pamiętać, że silnik powinien obeschnąć, zanim postanowimy odpalić samochód.

Pod maską kupujący nie powinien widzieć żadnych samodzielnie montowanych taśm izolujących, drutów i innych prowizorek. Dokręcone śruby nie tylko zwiększają bezpieczeństwo jazdy, ale zwiększają dobre wrażenie. Nieraz poleca się zamontować nową rurę wydechową. Nieszczelna, podwieszana czy wydająca przeraźliwe buczenie może skutecznie odstraszyć klienta.

Nie trzeba również nikogo przekonywać, że samochód przygotowany do sprzedaży nie powinien straszyć zdartymi oponami. Ten nakład finansowy może się solennie zwrócić podczas transakcji.

2. Czyszczenie samochodu

Jeśli już sprawdzimy stan techniczny auta, powinniśmy doprowadzić jego estetykę do zadowalającego stanu. Każdy szybciej kupi auto czyste i zadbane niż wyglądające na żywcem wyrwane ekipie budowlanej. Przygotowując auto do sprzedaży powinniśmy:

Z zewnątrz:

Wewnątrz:

 • opróżnić schowki, kieszenie, popielniczki i bagażnik,
 • dokładnie wyczyścić tapicerkę, usunąć plamy,
 • odkurzyć lub wymienić dywaniki podłogowe,
 • zmienić nakładki na pedałach,
 • wymienić gałkę dźwigni zmiany biegów. Zawsze powinna być prosta, niezniszczona i czysta. Najcudowniejsze nawet gadżety nie każdemu mogą przypaść do gustu,
 • dokładnie wyczyścić kierownicę, nabłyszczyć poszycie,
 • sprawdzić stan poszyć siedzeń i ewentualnie je naprawić. Na pewno warto zainwestować nawet w najtańsze „ubranka”.

Ważne jest, aby samochód nie wyglądał na odszykowany „na nowy”. Poleca się np. kierownicę oddać do renowacji, zamiast kupować nowe obszycie. Podobnie jest z nakładkami na pedały, dźwignią zmiany biegów itd. Wszystko ma wyglądać na używane, a nie wymienione. Warto więc wielkie czyszczenie przeprowadzić przynajmniej na kilka dni przed wystawieniem samochodu na sprzedaż. Jazda pozwoli nanieść drobne ślady użytkowania na nowe sprzęty.

3. Ustalenie ceny

Planując sprzedaż samochodu używanego pamiętajmy, że cena nie powinna być zawyżona. Sprzedający mają do tego tendencję. Uważają swoje auto za wyjątkowe i podchodzą do niego emocjonalnie. Najlepiej więc porównać podobne oferty sprzedaży na giełdach, portalach internetowych, aukcjach, a nawet w komisach. Należy zwrócić uwagę na przebieg samochodu, silnik, rocznik. Uzyskaną cenę można zestawić z danymi z polisy ubezpieczeniowej lub informacjami dostępnymi na np. Eurotax. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na koszty przygotowania samochodu do wystawienia oferty oraz dodać kilkaset złotych — kupujący na pewno będą starali się zbić cenę.

Istotnymi danymi do wyceny są:

 • rocznik samochodu,
 • przebieg,
 • stan techniczny auta,
 • czy samochód jest bezwypadkowy, brał udział w stłuczce czy ma chociaż ślady spotkania ze słupkiem,
 • wyposażenie,
 • kolor – białe, czarne i „na topie” często są droższe,
 • okres obowiązującego OC.

4. Opracowanie ogłoszenia

W ogłoszeniu konieczne jest zamieszczenie zdjęć samochodu. Niewskazane są zdjęcia ze starego telefonu komórkowego. Będą mało profesjonalne, a nawet zniechęcające. Zdjęcia muszą dokładnie pokazywać auto w różnych ujęciach z zewnątrz i w środku. Warto skupić się również na szczegółach, zaznaczając jego charakter, zadbany stan techniczny i miłą dla oka sferę wizualną. Ważne jest, aby pojazd fotografować na możliwie neutralnym tle. Dopuszczalne są ujęcia na tle lasu, łąki, muru. Odradza się stawiać go na własnym podwórku, przy nieuporządkowanym garażu, na zatłoczonej ulicy. Na zdjęciach nie powinno być żadnych ludzi.

Biorąc pod uwagę uczciwość oferty, poleca się sfotografować również mankamenty sprzedawanego pojazdu. To oszczędzi nam zdenerwowania przy pieklących się klientach czy strachu o wyjście na jaw zatuszowanych niedoskonałości.

Formułując samo ogłoszenie, należy podkreślić zalety i wady samochodu – używany samochód z samymi zaletami nie istnieje. Odstraszające jest umieszczanie w ogłoszeniu zdań typu: full wypas, alu, wyjątkowy i najlepszy, lejesz i jedziesz i innych, tanich chwytów sprzedażowych. Ogłoszenie musi być napisane zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny, czyli bez błędów ortograficznych, z polskimi znakami, jeśli językiem fachowym, to jak najbardziej zrozumiałym i bez skrótów.

Ogłoszenie musi zawierać wszystkie niezbędne informacje, czyli: rocznik, przebieg, rodzaj silnika, rodzaj skrzyni biegów, historię, pochodzenie auta. Konieczne są również dane kontaktowe i cena, z zaznaczeniem, że jest ostateczna albo podlega negocjacji.

Takie ogłoszenie najlepiej umieścić na przynajmniej dwóch portalach internetowych, z czego jeden powinien być lokalny. Nie zaszkodzi również kartka umieszczona na szybie samochodu i ogłoszenie w lokalnej prasie. Niezastąpione są również słowne polecenia znajomych i rodziny. 

5. Przygotowanie dokumentacji samochodu

Jednocześnie z opracowaniem ogłoszenia warto zacząć kompletować wszystkie dokumenty samochodu:

 • dowód zakupu auta – faktura, rachunek z zagranicy, dokumenty celne,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu,
 • ważną polisę OC,
 • książkę serwisową,
 • rachunki napraw i wymian,
 • rachunki z zakupu części,
 • gwarancję, również wymienianych i naprawianych podzespołów.

Im więcej będziemy posiadać danych o swoim samochodzie, tym mniej pytań ze strony kupujących będzie nas w stanie zaskoczyć. Sama sprzedaż będzie szybsza, bardziej komfortowa.

6. Sprzedaż samochodu

przekazanie kluczyków przy sprzedaży auta

Podczas sprzedaży samochodu istotne są spotkania z klientami. Po odpowiednim przygotowaniu auta warto przygotować się do samych rozmów. Najważniejszymi zagadnieniami, które powinny być poruszane podczas rozmów są: 

 • bezwypadkowość samochodu lub rodzaj stłuczek, w których brał udział,
 • historia pojazdu,
 • wszelkie usterki nienaprawione – głównie istotne dla bezpieczeństwa jazdy,
 • przebieg,
 • stan opon,
 • faktyczny kolor – szczególnie, jeśli samochód był przemalowany,
 • wyposażenie – z dokładnym zaznaczeniem wyposażenia niestandardowego,
 • przyczyna sprzedaży samochodu,
 • cena – z przygotowaniem się na ostateczne ustalanie ceny.

Z reguły nie powinno się zatajać żadnych ważnych faktów. Warto przedstawiać rzeczowo historię samochodu i jego stan techniczny. Niewskazane jest przechwalanie się, jak ciężko pracowaliśmy, aby doprowadzić samochód do stanu końcowego. Nie należy sprzeciwiać się, jeśli oglądający chce skorzystać z oględzin we wskazanym serwisie samochodowym. Jeśli nie zostały zatajone usterki, nie mamy się czego obawiać.

Ostatnie kroki przy sprzedaży auta

Jeśli sprzedamy samochód, musimy usunąć ogłoszenie z portali internetowych. Pamiętajmy by umowa kupna sprzedaży auta była odpowiednio przygotowana oraz zawierała wszelkie niezbędne informacje. Po sfinalizowaniu transakcji powinniśmy powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Mamy na to 14 dni. Potem pozostaje już tylko kupno nowego samochódu!

3 thoughts on “Sprzedaż samochodu – jak przygotować auto i właściciela?

 1. Sprzedaż samochodu staje się coraz prostsza. Co roku powstaje setki skupów,, które dojeżdżają na miejsce i po krótkich oględzinach płacą gotówką. Wspaniałe czasy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *