Tory wyścigowe w Polsce – czy i jak można z nich korzystać?

tor samochodowy

Z pewnością nieraz marzyłeś o emocjonującym wyścigu samochodowym. Oglądając popularną serię filmów chciałeś zasmakować driftu, czy 1/8 mili. Gdzie korzystać z życia i adrenaliny? Ulica nie jest miejscem do szybkiej jazdy. Mandat to najmniejsze zło, jakie może Ci się tam trafić. Świetną alternatywą będzie tor wyścigowy. Gdzie znajdziesz najpopularniejsze tory samochodowe w Polsce?

Jaki tor wybrać?

Jeżeli chcesz poszaleć swoim autem, wybierz tor, który jest ogólnodostępny dla amatorów wyścigów samochodowych. Niektóre miejsca są zamknięte dla ruchu kierowców, którzy nie są zrzeszeni w automobilklubach, inne zezwalają na wjazd wyłącznie profesjonalnym kierowcom wyścigowym.

tor wyścigowy

Z pewnością będziesz też chciał, żeby tor był blisko, ale nie może to być dla Ciebie główna wytyczna. Pobliski tor może nie być przygotowany do jazdy, albo nie będzie dostępny dla każdego amatora.

Najlepszy tor w Polsce to…

Przedstawimy Ci teraz pięć torów, które polecamy ze względu na jakość, podejście do jazdy i rozpoznawalność. Choć infrastruktura tego typu w Polsce nie jest najlepsza, to obiekty te wyróżniają się na tle konkurencji

Tor Poznań

Jest to jeden z najbardziej znanych polskich torów. Ma pasy do jazdy samochodem i motocyklem, oraz do wyścigów kartingowych. Obiekt należy do Automobilklubu Wielkopolskiego. Powstanie toru jest efektem sukcesów Andrzeja Jaroszewskiego. Co ciekawe, był kiedyś plan przystosowania go do wymogów Formuły 1.

tor poznań

Źródło: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Regulamin obiektu zezwala na używanie go przez amatorów. Jest więc otwarty na wszystkich, którzy chcą się sprawdzić w szybkiej jeździe po bezpiecznej lokalizacji. Wadą toru jest częste organizowanie imprez zamkniętych, co wyłącza go z ewentualnego używania w celach amatorskich.

Tor Kielce

Kielecki obiekt należy do tamtejszego Automobilklubu. Również umożliwia ewentualne przejazdy amatorów szybkiej jazdy. Tor ma ponad 4100 metrów długości. Powstał w 1977 roku. Kompleks ma dobrze oceniane zaplecze. Jego wadą jest – podobnie jak w Poznaniu – duże obłożenie.

Tor Słomczyn

Obiekt położony jest w Słomczynie, wsi pod Grójcem (województwo mazowieckie). Ma bardzo rozbudowane opcje i możliwości. Oferuje wiele – od imprez okolicznościowych, przez szkolenia z techniki jazdy. Jest dostępny dla odwiedzających i amatorów samochodowych emocji. Umożliwia też skorzystanie z opcji rallycrossu.

Jego niebywałą zaletą jest zdecydowanie mniejsze obłożenie, niż na tych powyżej. Nie jest jednak tak długi, jak konkurenci – ma zaledwie 1200 metrów.

Tor Toruń

Gród Kopernika od lat słynie z imprez motoryzacyjnych i zlotów aut. Przeprowadza też uznane zawody z efektownej techniki pokonywania zakrętów – driftu. Tor też umożliwia jazdę w rallycrossie, ściganie kartingowe i amatorskie szkolenia z technik bezpiecznej jazdy i driftu. Jego wadą jest trudny dostęp (częste imprezy), oraz dość archaiczna infrastruktura.

tor toruń

Źródło: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Obiekt należy do toruńskiego Motoparku. Jest krótki – całość ma tylko 1050 metrów.

Tor Ułęż

Fani szybkiej jazdy z województwa lubelskiego też znajdą coś dla siebie. W Ułęży jest tor, który oferuje naprawdę wiele – zarówno przeprowadzanie imprez, szkoleń, ale też nauki driftu, czy emocjonujących przejazdów z profesjonalistami. Całość należy do lokalnego MotoParku.

Obiekt również jest otwarty dla indywidualnych klientów. Jego zaletą będzie też długość – całość ma 2500 metrów

Uważaj – na torze też są przepisy!

Jazda po torze też wiąże się z pewnymi obostrzeniami. Po pierwsze, nie pojeździsz legalnie po godzinie 22:00. Wszystko ze względu na przepisy dotyczące ciszy nocnej. Dodatkowo raczej wymagane jest prawo jazdy na pojazd, którym chcesz wjechać. Wymóg ten nie dotyczy profesjonalistów i członków automobilklubów.

Tory wyścigowe w Polsce

Oczywiście, na każdym torze trzeba przestrzegać zasad ruchu drogowego (wiele ma drogi dojazdowe, sygnalizację), oraz wytycznych sędziów przejazdu. Całkowicie zabronione jest jeżdżenie po torach pod wpływem alkoholu!

Pamiętaj też, że sam odpowiadasz za swoje czyny na torze. Przestrzegając wszystkich zasad, możesz być pewien, że jazda po torze będzie czystą przyjemnością. Miłej zabawy!

One thought on “Tory wyścigowe w Polsce – czy i jak można z nich korzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *