Usuwanie rys z szyb samochodowych – jak poradzić sobie samemu?

usuwanie rys z szyb

Przejrzysta, czysta szyba to przepis na bezpieczną i spokojną jazdę. Jakiekolwiek zarysowania na szybach sprawiają, że widoczność spada. Efekt widoczny jest szczególnie nocą. Co zrobić, jeżeli w Twoim aucie pojawią się zarysowania na szybach, a jednocześnie nie chcesz kupować od razu nowych szkieł?

Przyczyny zarysowań

Rysy na szybie to normalny skutek użytkowania pojazdu. Im auto starsze, tym więcej rys się na nich pojawia. Powodów jest wiele – mogą to być zwierzęta, które traktują Twój samochód jak spacerniak (najczęściej ptaki czy koty). W trasie porysować szyby mogą Ci owady, lub – co jest bardzo częstą przyczyną – kamienie, które wylatują spod kół samochodów.

Znamy przypadek, gdzie kierowca kupił samochód, wyjeżdżał z posesji sprzedającego, a na jego drodze pojawił się TIR. Spod kół ciężarówki wystrzelił kamień, który spowodował… pęknięcie na czołowej szybie. Niestety, w tamtym wypadku niezbędna była wymiana całej szyby. Są jednak przypadki, które nie wymagają tak gwałtownych ruchów. Jak zlikwidować rysy na szybie?

rysy na szybie

Źródło: Flickr / CC BY 2.0

Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Usuwanie rys z szyb to czynność, której bardzo często możesz podjąć się sam. Konieczny będzie zakup pasty polerskiej do szyb. Na rynku dostępnych jest wiele typów past, które różnią się ścieralnością i przeznaczeniem. Będziesz potrzebował też odpowiedniego filcu polerskiego. Nie musisz mieć maszynki polerskiej – niekiedy narobisz nią więcej szkód niż pożytku. Warto, żebyś miał dostęp do zamkniętego garażu. Podczas polerowania szyb nic nie powinno Ci przeszkadzać (np. owady, opady atmosferyczne).

Na początku musisz umyć dokładnie auto. Szyby powinny być krystalicznie czyste. Brud na polerowanej powierzchni będzie się rozprzestrzeniał, rysując ją jeszcze mocniej. Cały samochód zabezpiecz przed ewentualnymi otarciami czy plamami po paście polerskiej.

Następnie nałóż pastę na filc i rozpocznij polerowanie. Najskuteczniej będzie polerować maszyną, ale pamiętaj, że musisz umieć się nią posługiwać. Jeżeli nie masz takiej, to skup się na dokładnym, ciągłym i energicznym polerowaniu powierzchni. Co jakiś czas przetrzyj filc, bo pozostałości po ścieranym szkle mogą szybę porysować na nowo. Pamiętaj, że cały proces (w zależności od głębokości i powierzchni rysy), może potrwać nawet kilka godzin!

porysowana szyba w samochodzie

Źródło: Flickr / CC BY 2.0

Niekiedy porysowaną szybę można naprawić

Kolejnym popularnym sposobem są zestawy naprawcze. Dobry zestaw pomoże usunąć zarysowania czy ewentualne małe pęknięcia. Jego działanie polega na nałożeniu specjalnej żywicy, która wypełnia uszkodzone części szyby, a jednocześnie zlewa się z całą powierzchnią.

Zestawów nie powinno się używać na rozgrzanej szybie, a ze względu na schnięcie pod wpływem promieni słonecznych – całą pracę wykonuj w cieniu. Efekt? Szyba jest zdolna do dalszego użytkowania. Nie zawsze ten sposób się jednak sprawdzi, a dokładne polerowanie będzie dawało dużo lepsze rezultaty.

Naprawianiem i polerowaniem szyb zajmują się też wyspecjalizowane firmy. Jeżeli Twoje umiejętności lub czas nie pozwalają na odpowiednią polerkę czy nałożenie zestawów naprawczych, możesz zostawić samochód w odpowiednim punkcie. Pamiętaj, żeby sprawdzić cenę takiej usługi i zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w nową szybę.

Radzimy też szczególne postępowanie z szybami przednimi – te są wyjątkowo ważne, bo stanowią „okno na drogę” kierowcy, a przy okazji ich uszkodzenie może kosztować Cię utratę dowodu rejestracyjnego.

rysy na szybie samochodowej

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Stara zasada sprawdza się też w przypadku szyb. Warto dbać o samochodowe okna, bo dzięki temu będziesz mógł długo uniknąć ich polerowania. Po pierwsze – regularnie je myj. Do czyszczenia stosuj delikatne materiały (np. ściereczki z mikrofibry) lub ręczniki papierowe. Możesz używać płynów do szyb z „domowej” kolekcji. Przy okazji czyszczenia szyb zadbaj też o uszczelki i elementy, które z nimi sąsiadują. Inaczej brud przeniesie się z nich na powierzchnię szklane.

Pamiętaj też o zimie. Zdajemy sobie sprawę, że oblodzone rano szyby wymagają doraźnych i skutecznych metod, ale każde zetknięcie szkła ze skrobaczką pozostawia ślady. Polecamy płyny do odmrażania szyb oraz usuwanie jednolitych i dużych kawałków śniegu czy lodu. Niektóre samochody są wyposażone w systemy podgrzewania szyb i naprawdę warto się nimi posłużyć. Na noc zakładaj też folie ochronne, które zabezpieczą szybę przed działaniem opadów atmosferycznych. Podobne możesz znaleźć też w wersji letniej. Te ochronią przed działaniem niechcianych, zwierzęcych spacerowiczów.

2 thoughts on “Usuwanie rys z szyb samochodowych – jak poradzić sobie samemu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *